YAZAN: ECE ÖZEL

Şamanlar nasıl şifa dağıtıyor biliyor musunuz? Bedenin sağlıklı kalması için gereken enerji koşullarını yaratarak. Yaşadığımız birçok sağlık probleminin altında bastırılan duygular ve sonucunda bedende sıkışan enerjiler yatıyor. Bütünsel olarak iyi olma hali sadece Batı tıbbı ile yeterli olmayabiliyor çünkü hasta olan sadece beden değil, ruh ve zihin de hasta oluyor. Gerçek şifa ise bütünsel olarak ruh ve bedenin birleşmesi ile elde edilebiliyor. Tam da bu noktada şamanlar enerji tıbbının uygulamalarını şifa yolculuğuna hem bir aracı hem de rehberlik etmesi için sunuyor. 21. yüzyılın en başarılı şamanlarından Tıbbi Antropolog Dr. Alberto Villoldo çeşitli sağlık problemleri yaşayan 12 danışanının iyileşme süreçlerine şamanik uygulamalar kullanarak yardım ediyor. Bu mucizevi süreci izleyen öğrencisi O’Neil ise bu gerçek hikayeleri kaleme alıyor. Bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığınızı kazanmanızda size yepyeni bir perspektif kazandıracak rehber niteliğindeki Şaman’ın Yaşam ve Ölüm Kitabı’nı inceledik!


Dr. Alberto Villoldo kimdir?

Tıbbi Antropolog Dr. Alberto Villoldo, aldığı psikoloji eğitiminden sonra batı tıbbının ve psikoloji biliminin ışığında danışanlarıyla seanslar gerçekleştirmeye başlıyor. Gerçekleştirdiği seanslar sırasında danışanlarının ruhsal yönlerini ve yeteneklerini keşfettikçe batı tıbbının ve psikoloji biliminin de sınırlarını fark ediyor. Kariyerinde bir nevi hüsrana uğrayan Villoldo’nun ruh dünyasına ve yeni şifa yöntemlerine merağı giderek büyüyor ve bu tutkusu onu şaman dünyasına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Villoldo, And ve Amazon dağlarının şamanlarından aldığı eğitimler ile kendisini şamanların şifa uygulamalarına, eski şamanik gelenekleri modern tıp ve psikoloji ile birleştirmeye adıyor. Kitabın ortak yazarı Anne O’Neill’in Villoldo ile tanışması ise aslında şamanizm ile tanışmasını da beraberinde getiriyor. Şamanizm önceleri O’Neill için hiç bilmediği, yabancı, tuhaf ve gizemli bir kelimeden ibaret. Villoldo ile sohbetleri kendisini cezbedince bu süreçte kendisinin de kesinlikle yer alması gerektiğine karar veriyor ve  Villoldo’nun gerçek seanslarını kaleme alarak bizlerle bu kitapta buluşturuyor.

Şaman’ın Yaşam ve Ölüm Kitabı Ne Anlatıyor?

Kitapta Villoldo’nun “Bunlar anlatılmayı hak eden hikayeler’’ dediği, farklı geçmişlerden ve ülkelerden gelen 12 danışanının iyileşme hikayesi yer alıyor. O’Neill’e göre bu hikayeler soru işaretlerine cevap bulmaktan çok yeni soru işaretleri yaratacak türde hikayeler: “Belki de, sizi kendi yolculuğunuza, ruhunuzun sizi çağırdığı bir yola çıkaracaktır.” Her bir hikayede kişilerin farklı ama bir o kadar da benzer sebeplerden dolayı başa çıktığı problemleri görüyor ve şifalanma yolculuklarına tanık oluyoruz. Villoldo bu hikayelerin ışığında bizleri kişilerin iyileşmelerine yardımcı olmuş şamanik enerji teknikleriyle tanıştırıyor. Kitap tedavi etme, teşhis koyma veya bir ilaç önerme gibi amaçlar taşımaksızın bizlere enerji tıbbı uygulamalarının iyileştirici etkilerini gerçek ve samimi hikayeler üzerinden anlatıyor. Duygusal ıstırabın, fiziksel ve zihinsel hastalıkların olmadığı daha iyi bir hayatın atalarımızdan gelen şamanik bilgelikler sayesinde mümkün olabildiğini gösteriyor.

Kitabın öne çıkanlarından: Davetsiz enerjileri çıkartmak

Kitapta yer alan ilgi çekici hikayelerden biri de davetsiz enerjileri çıkartmak. Bu hikaye, bedenimizde bize ait olmayan, kimi zaman çocukluk travmalarından, önceki hayatlarımızdan ya da atalarımızdan gelmiş olabilecek enerjilerin üzerimizdeki etkilerini anlatıyor.  

Psikoloji bilimi, içimizde yer alan her hissin bize ait olduğunu söylese de şamanizm bunun aksini savunuyor. Şaman inancına göre genellikle kalp kırıcı, acı verici olayların bir yansıması olarak ortaya çıkan bu toksik enerjiler bize ait olsun ya da olmasın zamanla bir parçamıza dönüşüyor. Villoldo’nun tabiriyle davetsiz enerjiler, çakralarda karanlık birikintiler oluşmasına yol açarak bedenimizin dışında bulunarak bedensel ve zihinsel dünyamızı şekillendiren “ışıltılı enerji alanı”nı bozuyor ve bedensel hastalıklara yol açabiliyor. Bu alanın bedene ve zihne yansımasının asıl sebebi ise içinde bize ait olan ya da olmayan travmalar kadar tüm yaşam hikayemizi de barındırmasından kaynaklanıyor. Işıltılı enerji alanının bir nevi “organları” sayılan çakralar ise bu hikayeler ve hisler çevresinde şekilleniyor. Şamanik pratikler bu enerji alanını doğal ışıltısına geri döndürmenin ve bedensel şifalanmanın yolunun davetsiz enerjilerden arınmaktan geçtiğini söylüyor. Villoldo, sonrasında bedenin kendisini nasıl onaracağını zaten bildiğini söylüyor.

“Davetsiz enerjileri çıkartmak” hikayesinin baş karakteri Sharon, henüz küçük bir çocukken başladığı bale derslerinde, o yaşlarında tamamen içinden geldiği şekilde hareket etmenin, başkalarının fikirlerinden, düşüncelerinden kurtulmanın müthiş hissini keşfediyor. Baleyi adeta kendini sanatsal olarak ifade etme yolu olarak görüyor. Annesiyse tam da bu düşünceyi güçlendirecek nitelikte sahnede bir “varlığı” olduğunu söylüyor ona. Bir zaman sonra bedeninde hissetmeye başladığı acının nedeni skolyoz ve avasküler nekroz tanısıyla açığa çıkıyor. Tüm eklemleri acı vermeye başlıyor Sharon’a, bedenini olduğu yerde sıkışmış ve her parçası bölünmüş, kendini ise ipe bağlı bir kukla gibi hissediyor. Hayattaki tüm varlığını adamış olduğu, kendi özgürlüğünü keşfettiği baleyi yapmak bir yana yürümekte bile zorluk çeker hale geliyor. Batı tıbbının önerdiği tüm tedavileri uyguladıktan, sayısız ameliyat ve operasyon geçirdikten sonra ise yolu Villoldo ile kesişiyor.

Işıltılı enerji alanına girmek

Batı tıbbı duygusal acı ile bedensel acıyı birbirinden tamamen ayırmış olsa da şamanik şifa teknikleri temelde bu iki acının da aynı olduğunu savunuyor. Villoldo tam da bu nedenle Sharon’ın şifalanma yolculuğuna başlarken ışıltılı enerji alanı üzerinde çalışmaya başlıyor. Bu alanın geçmişe ve geleceğe uzanan “ışıltılı iplerini” izliyor. Sharon’un geçmişinde ve geleceğinde saklı bu iplerin, yani aslında yaşamış ve yaşayacak olduklarının birbirleriyle olan bağlantısını arayarak sağlıklı olan ipi bulmaya çalışıyor. Bu sağlıklı ip Villoldo için Sharon’ı sağlığına kavuşturacak, onu “iyileştirilmiş bir geleceğe” çekecek mıknatıs görevi görüyor.  Sağlıklı ipi bulduktan sonraki aşamada ise Sharon’un bedenini çevreleyen bölgelere odaklanarak enerji alanını tarıyor. Burada aslında Sharon’a bedenini bölünmüş, parçalanmış hissini veren cam kırıklıklarını görüyor. Villoldo bu kristalleşmiş cam kırıklıklarının bedenini tam ortadan kestiğini söylüyor ve böylece “çıkartma” pratiğini uygulamaya başlıyor.

Bu cam kırıkları aslında her birimizde farklı formlarda, bölgelerde, farklı nedenlerden oluşabilecek bize ait olmayan enerjilerimizin birer yansıması oluyor. Çoğu zaman bu cam kırıklarıyla yaşamaya alışmış olduğumuz için varlığını hissedemeyebiliyoruz.  

Villoldo, Sharon’un çakralarının ağır enerjilerle tıkandığını görüyor. Tüm bu kırıkları, bedene ait olmayan davetsiz enerjileri temizliyor. Tüm katmanlar tek tek temizlendikten sonra ise asıl öz ortaya çıkıyor ve dengelenme süreci başlıyor. Uzun süren, yavaş yavaş etkisini göstermeye başlayan “aydınlatma” çalışmaları sonrasında Villoldo yoğun şekilde kristalleşmiş enerjileri Sharon’ın bedeninden çıkartıyor. Ona yürümeyi ve bedenine yeniden güvenebilmeyi yeniden öğrenmesi gerektiğini söylüyor. Tüm çalışmalar sonrasında ise Sharon’un bedeni -hala birtakım kısıtlamaları olsa da- sıkışmışlıktan kurtuluyor, rahatça yürüyebilmeye başlıyor. İpe bağlı bir kukla gibi hissetme duygusu ise ortadan kayboluyor. Villoldo’ya göre Sharon fiziksel olarak batı tıbbının deyimiyle tamamen “iyileşmese” de bedeninin ve ruhunun bütünleşmesiyle şifalanıyor.

Kitapta yer alan her hikaye kendi yolculuğumuzun farklı taraflarına eşlik ediyor. Şaman’ın Yaşam ve Ölüm Kitabı, sahip olduğumuz acının gizli kaynağını keşfetmek, ruhumuzun kayıp parçasını bulmak, kendi hikayemizi değiştirmek ve kaderimizi belirlemek için bizi teşvik eden, destekleyen eşsiz bir rehber görevi görüyor. Şamanizmin mucizevi şifa araçlarını dünyanın en ünlü şaman ve şifacısı Dr. Alberto Villoldo’nun danışanları ile gerçekleştirdiği başarı hikayeleri ile tanımak ve ilham almak için mutlaka Şaman’ın Yaşam ve Ölüm Kitabı’nı edinin, link üzerinden inceleyebilirsiniz! Keyifli okumalar!
Ece Özel

İstanbul’da doğan Ece, İtalyan Lisesi’ni bitirdikten sonra Milano’da Catholic University of Sacred Heart Üniversitesi'nin Medya İletişim bölümünden mezun oldu. Kendisini en iyi yazı yazarak ifade ettiğini keşfetmesiyle okumaya ve yazmaya olan ilgisi artan Ece, Live to Bloom’da editörlük yaparak okumak, yazmak ve paylaşmak konusunda heyecanına heyecan katıyor....BLOOM SHOP