Sürdürülebilirlik, başka canlıların yaşamlarını bugün ve gelecekte tehlikeye sokmadan üretim yapmak şeklinde tanımlanabilir. Sürdürülebilirlik kavramının giderek yaygınlaştığı günümüzde, bu kavramı özüne koyan Saúde İstanbul markasının kurucusu Gizem Kıracı ile daha sürdürülebilir yaşam için ne yapılabileceği üzerine konuştuk.


Sizi en çok etkileyen kimler ya da neler oldu?

Saúde Portekizce’den gelen “sağlığına” gibi güçlü bir ifadeyle yola çıktı. Her şeyin çok çabuk tüketilmesi, hızlı moda akımının tavan yapması, küresel çevre sorunlarında moda sektörünün sesinin yüksekliği ve pandemi. Bütün bu bileşenler bizi yeni dünya düzeninde doğa ve kadın için bir fayda sağlamak hissiyatıyla buluşturdu. Saúde, yavaş moda felsefesini benimseyerek “yatırım parçası” olarak kabul edilen ve günün her anında kullanılabilecek zamansız ürünler tasarlamayı hedefledi. Tüm bunlar doğrultusunda çalışma evreye duyarlı adımlar atarken, ürün kalitesiyle birlikte ürün yaşam döngüsünü uzatmayı benimsiyor.

Sürdürülebilirliğin hayatlarımızdaki yeri sizce nedir?

Sürdürülebilirlik hikayesinde geri dönüştürülmüş kumaşlara geçiş, adil maaşlar ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi doğru adımlar olarak görünse de tüm bunlar yavaş modanın gerçek anlamını karşılamaktan çok uzak. Adil şartlarda ve az miktarda üretilen daha yüksek kalitedeki giysiler yavaş moda felsefesinin temelini oluşturmakla beraber asıl amacı değil. Giysilerin nasıl üretildiğinden çok, insanların giysilerle olan etkileşimleriyle ilgili olmasını hedefliyoruz. Nişantaşı’na ilk sürdürülebilir mağaza konseptini getirerek, kullanılan malzemelerden enerji tasarrufuna ürünlerin çantalarına kadar son tüketiciye sürdürülebilir bir deneyim sunuyoruz.

Üzülerek söylemeliyim ki günümüzde sürdürülebilirlik hikayesi sadece reklam olarak kullanılıyor. Bu yeni etiket başka bir tüketim çılgınlığını tetikliyor. Dünyadaki geri dönüştürülmüş materyal talebini karşılamak için Çin’de kocaman pet şişe fabrikaları kuruluyor ve önce atık üretip sonra bunu geri dönüştürmek için kullanıyorlar. Birçok marka sürdürülebilir koleksiyon çıkarıp kocaman kocaman karton paketlerde, hediye kutularında gönderiyor. Bütün bunlar gerçekten sürdürülebilirlikten çok uzak hatta korku filmi tadında.

Daha az atık için ipuçlarınız neler?

Bakış açınızı sadeleşmek temelinde oluşturduğunuz sürece sürdürülebilirlik konusunda uzmanlaşıyorsunuz. Bir ürünü alma kararı vermeden önce gerçekten ihtiyaç olup olmadığı, çok amaçlı kullanım sağlayıp sağlamadığı, amacı dışında bir kullanıma açık olup olmadığı da en az ürün kadar önemli.

Saúde olarak yavaş modaya bakış açımızı ve tasarımlarımızı, nasıl kullandığı, nasıl değiştirebileceği ve nasıl daha uzun süre kullanılabileceği konusunda yeniden tanımlamayı ön planda tutuyor ve bu konu hakkında tabana yayılıp daha çok kişiye ulaşmayı amaçlıyoruz.


Kişisel tarzlarını genellikle “feminen” ve yine de rahat olarak tanımlayan şık kadınlardan ilham alan Saúde İstanbul, “yatırım parçası” olarak kabul edilen kişiye özel spor kıyafetleri yaratıyor. Saúde, sürekli dikkat ve çaba gerektiren bir konu olan sürdürülebilirliği özüne koyarken etiketlerden ürünün gönderildiği çantalara kadar #saudegreenteam tarafından daha düşük ayak izine sahip olmayı hedefleyerek tasarlıyor. Marka, sertifikalı geri dönüştürülmüş kumaşlar ve ürün detayları ile mükemmel uyumu yaratırken ürün kalitesine odaklanıyor. Çevre üzerinde minimum etkiye sahip olmayı hedefliyor.

Saúde İstanbul’u Keşfet!


BLOOM SHOP