YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: BRITISH VOGUE

Neden hala konu cinselliğe geldiğinde doğru bilgiye ve yönlendirmeye erişmekte bu denli zorlanıyoruz? Neden hala elimizin altında kolaylıkla ulaşabileceğimiz, güvendiğimiz cinsel sağlık kaynakları bulunmuyor? Bu soruların cevabı maalesef çok köklü ve sistemik sorunlarla açıklanabiliyor. Öte yandan böylesi bir sorgulama ve istek içinde olmak bile tüm engel ve dayatlamara rağmen cinsel uyanışın yaşandığını da işaret ediyor. Daha çok Amerika üzerinden hazırlanan 2023 trendlerinde gitgide daha çok yaygınlaşacağı hatta gündelik konuşma ve alışverişlere dahil olacağı öngörülen cinsel wellness henüz bebek adımların atılabildiği bizim gibi ülkeler için bir umut ışığı yakıyor. Çağ değişiyor ve insan olmanın belki de en doğal ve keyifli yanlarından biri olan cinsellik üzerindeki sis perdesi kalkıyor. Bizler de bu perdenin aralanmasına yardımcı olan, “elinizin altında” bulunabilecek en iyi kaynakları bir dijital cinsellik rehberi altında derlemek istedik. İşte cinsel wellness alanında takip edebileceğiniz en iyi sosyal medya-dijital platformları, podcastler ve belgeseller!


Uygulama & hesap: KAMA

Cinsel yaşam, ilişkiler, samimiyet geliştirme konusunda her yaş, cinsel kimlik ve yönelimden kişi için içerikler üreten KAMA, özünde bir mobil uygulama olarak çalışıyor. İçerisinde bulunan programlar ve eğitimler kişinin daha iyi orgazm olmayı öğrenmesine, cinsel yaşamında daha aktif, öz güvenli ve samimi olabilmesine rehberlik ediyor. Uygulamalarında yer verdikleri konular -hatta daha fazlası- sosyal medya hesaplarında bulunabiliyor. Ele aldıkları etik porno, poliamori, oral ve anal seks gibi zengin ve kapsayıcı konuları detaylı açıklamalar, uzman görüşleri, multimedya içerikleri ile zenginleştiren @kama.lab hesabı cinsel sağlığını desteklemek ve seks hayatını iyileştirmek isteyen herkes için çok iyi bir rehber oluşturuyor.

Hesap: Rayka Kumru

Avrupa ve Amerika’da cinsel wellness tabu olmaktan çıkarak gündelik sohbete girmeye başlasa da Türkiye’de maalesef bu yolun henüz çok başındayız. Öte yandan her yer gibi burada da tüm toplumun küçük yaştan itibaren öğrenmesi gereken cinsellik bilgilerini filtresizce konuşan, yazan, bilgilerini paylaşan öncüler bulunuyor. Bu kişilerin başında da sosyolog ve seksolog Rayka Kumru geliyor. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımları ile hem penis hem de vulva sahibi kişilere özel cinsel sağlık önerilerinde bulunuyor. Ayrıca ereksiyonlar, beden pozitiflik, mastürbasyon gibi cinsiyetsiz konuları ele alıyor.

Platform: The Sex Ed

The Sex Ed, cinsel yaşam, sağlık ve farkındalık konusunda hem yazılı hem de podcast içerikleri oluşturan bir dijital platform olarak Liz Goldwyn tarafından kuruldu. Merkezine cinsel iyi olma haline bütünsel bir perspektiften yaklaşmayı koyan The Sex Ed bedensel, zihinsel ve ruhen sekse hazır olmamız için önerileri paylaşıyor. Bunun için de sıklıkla bilinçli farkındalığı kullanıyor. Cinselliği utançtan, travmalara, korku ve tabulardan arındırmayı amaçlayan The Sex Ed platformunda uzmanlar tarafından yazılmış makaleler, röportajlar, podcastler ve çok geniş bir seks terimleri ansiklopedisi bulunuyor!

Podcast: Mental Klitoris

Rayka’nın izinden giden yerel cinsel wellness sözcülerinden bir diğeri de kurduğu Mental Klitoris podcast’i ile toplumsal cinsiyet ve hazza dair kavramları konuşan Hazal Sipahi oluyor. Sohbetlerinde ele aldığı konular arasında çoğunlukla hala birçok kişi için “tartışmalı” sayılabilecek interseks kimliği, tek gecelik ilişkiler, HIV pozitiflik, şişmanlık gibi sosyal altyapılı başlıklar yer alıyor. Politik ve sosyal duruşuyla sıyrılan Mental Klitoris bilinçsizlik nedeniyle suların bir anda grileşebildiği ve birçok kişinin derin zarar gördüğü cinsel şiddet konularını da ele alıyor.

Podcast: Umarım Annem Dinlemez

Cinselliğin yeniliğe, keşfe, hem iyi hem de çok talihsiz deneyimlere açık olan o keyifli alanını ise her bölüm başka birinin davetli olarak katıldığı Tuluğ Özlü‘nün Umarım Annem Dinlemez podcast’i dolduruyor. Sinemadan müzik sektörüne, sosyal derneklerden influencerlara kadar cinsellikleri hakkında konuşmak ve bu farkındalığı yaymak isteyen kişilerin katıldığı bu program farklı hayatlara cinselliğe açtığı pencereler ile perspektifimizi genişletiyor.

Podcast: Sex With Emily

Dr. Emily Morse‘un cinsellik ve ilişkiler üzerine yıllar boyu edindiği deneyim ve bilgi birikimini aktardığı Sex With Emily tüm zamanların en çok dinlenen podcastlerinin başında geliyor. Her yaş, cinsel kimlik ve yönelimin dinleyebileceği sohbetlerinde birçok kişinin sorun yaşadığı cinsel uyum, orgazm, ilk seks, cinsel fanteziler gibi konuları ele alıyor. Her bölüm öncesi dinleyicilerinden de sorular alan Dr. Emily ilgili bölümlerde her birine yanıt veriyor. Bu interaktif yapısı ile en “gerçek” ve samimi podcastlerden birini yaratıyor.

Belgesel: Sex, Explained

Netflix’in birçok kişinin kafasını kurcalayan kompleks sorunları veya kökenlerini bilmediğimiz popüler kültür akımlarını açıkladığı ünlü Explained mini-belgesel serisi bu kez odağına cinsel sağlığı koyuyor. Sex, Explained yaklaşık 20 dakika kadar süren beş bölümünde doğum kontrol, doğurganlık, cinsel fanteziler, cinsel çekim ve çocuk doğumu gibi farklı konuları ele alarak işin uzmanlarından gelen görüşleri toplumun görüşleri ile harmanlıyor. Çıkan sonuç ise hem çok bilgilendirici hem de çok eğlenceli oluyor!


Belgesel: Sex, Love & Goop

Wellness denildiğinde ilk akla gelen dijital platform ve online alışveriş sitelerinin başında ünlü oyuncu Gwyneth Paltrow’un kurduğu Goop geliyor. Netflix ile beraber hazırladıkları ilk mini-belgesel serisinde bütünsel sağlığı desteklediği söylenen en yeni wellness trendlerini; psikedelikler, soğuk maruziyeti ve nicesini deneyen ekip ikinci seri için odaklarına cinselliği ve ilişkileri alıyor. Sex, Love & Goop isimli bu yeni mini seride gerçek hayattan çiftler üzerinde irdelenen konular – örneğin dokunmadan seks – en az ilki kadar ilgi çekici bir yapım sunuyor!


Belgesel: The Principles of Pleasure

The Principles of Pleasure, Türkçe ismi ile Hazzın Prensipleri ise cinsellik üzerine yapılmış bir diğer Netflix mini-belgeseli olarak karşımıza çıkıyor. Bu kez odak kadınların hazzına çevriliyor. Daha çok yakın geçmişte bile vulvanın bilinmediği ataerkil kültür içerisinde göz ardı edilen, unutulan kadın orgazmı konunun uzmanları eşliğinde aydınlatılmaya çalışılıyor. Toplumumuzu hala gölgeleyen doğru bilinen yanlışların düzeltildiği 3 bölümlük belgeselde aynı zamanda zihinsel bir düzeyde seksi hissetmenin, keyif almanın, ilişkiler içinde kendimizi korumanın yolları da çiziliyor.
Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP