YAZAN: BURCU ERBAŞ

Mastürbasyonun toplumda yanlış, ayıp veya eksiklik olarak görülmesi özellikle kadınların mastürbasyon yapmamasına, yaptığını kendisinden başka kimseyle paylaşamamasına, cinsel zevki utanç ve suçluluk duygusu gibi negatif hisler ile ilişkilendirmesine neden oluyor. Tam aksine mastürbasyon en temel, keyifli, güvenli ve sağlıklı öz sevgi pratiklerinden birisi olarak cinselliğin kontrolünü tamamen kişinin tercihlerine bırakıyor. Bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığı aynı anda destekleyen Wellness pratiği mastürbasyonun bütünsel sağlık üzerindeki faydalarını sizin için araştırdık!


Mastürbasyon nedir?

Mastürbasyon kişinin orgazm olana kadar kendi kendine cinsel zevk vermesidir. Genital ve erojen bölgelerin kişinin elleri ve/veya seks oyuncakları, objeler ile uyarılması ile yapılır. Çoğu zaman tek başına gerçekleştirilen bir cinsel sağlık pratiktir. Partnerlerin birbirlerinin bedenlerini keşfedebilmeleri, tercihlerini öğrenebilmeleri veya cinsel yaşamlarını zenginleştirebilmeleri için karşılıklı olarak da yapılabilir.

Mastürbasyonun bütünsel sağlık üzerindeki 8 faydası

Mastürbasyon pratiği fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığın çok önemli bir parçasıdır. Düzenli olarak, partnerli bir ilişki içerisinde bile, mastürbasyon yapmak için zaman ayırmak öz sevgiyi güçlendirmenin, beden ile olan ilişkiyi geliştirmenin, bütünsel iyi olma halini arttırmanın en kolay ve keyifli yoludur!

Beden farkındalığını, öz şefkati ve sevgiyi arttırır.

Mastürbasyon yapmanın kötü, zararlı veya utanç verici olduğuna dair toplumsal yanılgılar özellikle kadınları sağlıklı ve keyifli bir cinsel yaşamdan mahrum bırakır. Bu durum diğer bireysel ve sosyal sorunları; kadın ve erkekler arasındaki orgazm eşitsizliğini, cinsel utancı, özgüven eksikliğini, beden imgesi problemlerini beraberinde getirirken fiziksel, zihinsel ve cinsel tacize dair sınırların bulanıklaşmasına bile neden olabilir.

Buna karşın cinselliği yaşamanın en kontrollü, güvenli ve zevkli yollarından biri olan mastürbasyon özellikle kadınların özgüvenlerini kazanmalarını, bedenlerini ve nasıl zevk aldıklarını tanımalarını aynı zamanda bedensel sınırlarını farkındalıkla koyabilmelerini sağlar. Partnerli cinsel ilişki içerisinde daha bilinçli ve güvenli bir yerden hareket etmeye başlayan kadınlar her tür cinsel aktiviteden daha büyük keyif almaya, orgazma erişmeye en az erkekler kadar yakın olmaya başlar.

Zihinsel fonksiyonları güçlendirir.

Cinsel uyarılma sırasında zihnin birçok bölgesi uyarılır. Bu aktivite artışı da zihne giden oksijen miktarını ciddi oranda yükseltir. Düzenli cinsel uyarılma ile yaşanan yaygın zihinsel aktivite de 2017 yılında gerçekleştirilmiş bir araştırmaya göre yaşlanma ile beraber yaşanabilen bilişsel fonksiyon kaybını önlemeye, zihinsel aktiviteyi desteklemeye yardımcı olur.

Cilt ve saç sağlığını destekler.

Orgazm vücuttaki östrojen seviyesinin yükselmesine sebep olur. Östrojen de saç ve cilt sağlığı üzerinde oldukça etkili bir hormondur.

Cilt ve saç güzelliğini destekleyen östrojen seviyelerinin artmasının yanı sıra mastürbasyonun stres seviyelerini düşürmesi cilt problemlerinin en temel tetikleyicisinin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Akne, cilt ve saç yağlanması, aşırı terleme gibi stresin tetiklediği türlü sorunlar mastürbasyonun da dahil edilebileceği bütünsel bir tedavi yaklaşımı ile hafifletilebilir.

Uykuya geçişi kolaylaştırır, uyku kalitesini arttırır.

Gece vakti salgılanan kortizol hormonu uykuya geçişin zorlaşmasına ve uyku kalitesinin düşmesine en büyük sebeptir. Uyku öncesi ideal olan kortizolün düşük, melatonin hormonunun yüksek olduğu haldir. Mastürbasyon sırasında da doğal olarak kortizol hormonu düşer. Yerine rahatlama hissi veren endorfin ve oksitosinin salgılanır. “İyi hissetme” hormonlarının yanı sıra orgazm sırasında salgılanan prolaktin hormonu bedeni fiziksel olarak yorgun hissettirir. Mastürbasyon sonrası oluşan bu yeni hormonal denge kişiyi rahatlamış, mutlu ve yorgun kılar. Bu durum da uykuya geçişi kolaylaştırırken kaliteli bir gece uykusu için gerekli temelleri atar.

Kaliteli bir gece uykusunun bir ölçütü de REM uykusu süresidir. Orgazm sırasında salgılanan iki hormon; serotonin ve noradrenalin bedenin REM uykusuna girmesini kolaylaştırır. Kişinin orgazma erişerek uykuya daldığı bir gecenin sabahında kendini daha dinlenmiş ve dinç hissederek uyanması REM uykusu kalitesindedir.

Cinsel isteği yükseltir, ilişki sırasında alınan zevki arttırır.

Yegane işlevi kadınlara zevk vermek olan klitoris yaklaşık 8,000 adet sinir ucu bulundurur. Sinir ucu yoğunluğu böylesi yüksek olan bir bölgenin uyarılması beyinde ciddi etkiler bırakır. Öyle ki, zihindeki zevk almaya giden sinir yolları düzenli mastürbasyon ile güçlendirilebilir. Zevke erişmenin farklı yollarını keşfeden ve bu yollardan düzenli olarak geçen beyin her tür zevk verici durumdan daha hızlı ve kolay keyif almaya başlar. Aynı zamanda zevk veren durumları daha sık yaşamayı ister. Bu da tek veya partnerli cinsel aktiviteye girme isteğini arttırken aksiyonun kendisinden alınan zevki katlar. Mastürbasyonun zihin üzerinde bıraktığı feed-forward yani ileribildirim etkisi bir tür kazan-kazan durumudur.

Stresi azaltarak iyi ruh halini destekler.

Beden cinsel uyarılara farklı hormonal salgılanmaların yaşandığı 4 etaplı bir döngü; arzu, uyarılma, orgazm ve çözülme ile cevap verir. Sürecin başından itibaren de stres hormonu olarak adlandırılan kortizol hormonunun salgılanması giderek azalır. Yerine iyi hissetme hormonları; endorfin, oksitosinin salgılanması artar. Yükselen endorfin, oksitosin ve azalan kortizol de ruh hali üzerinde stres seviyelerinin azalmasına ve anksiyetenin hafiflemesine yardımcı olur.

Aynı zamanda endorfin salgısının artması yüksek tempolu bir egzersizden sonra hissedilen mutluluk, zihin netliği, hafiflik ve enerji artışının mastürbasyondan sonrasında da hissedilmesini sağlar.

Ağrı ve acıyı azaltır.

Orgazm en güçlü doğal ağrı kesicilerden biridir. Cinsel uyarılma süresince kortizol hormonun azalması ve endorfin hormonun artması da birçok kronik ağrı ve acının; baş ağrısı, migren, regl sancıları, PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Bununla beraber yapılan bir araştırma mastürbasyon sırasında kadınların ağrı eşiğinin yaklaşık %75 oranında yükseldiğini ve herhangi bir ağrı veya acıyı tespit edebilme oranlarının %100 oranında doğru çıktığını göstermiştir. Bir başka deyişle mastürbasyon özellikle kadınlarda interosepsiyon yetisini güçlendirme özelliğine sahiptir.

Pelvik kaslarını güçlendirir.

Kegel egzersizlerinin pelvik kasları üzerinde bıraktığı etki mastürbasyon ile de elde edilebilir. Sıkılaşan pelvik kasları da cinsellikten daha büyük keyif almayı sağlar. Aynı zamanda ileri yaşla oluşabilen rahim veya mesane sarkmasını önler.

Bağışıklık sistemini destekler.

2004 yılında gerçekleştirilmiş bir araştırmada mastürbasyonun bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan lökosit yani beyaz kan hücrelerini arttırdığı görülmüştür.

Ne sıklıkla mastürbasyon yapmalıyız?

Ne kadar çok, o kadar iyi! Herhangi bir negatif etkisi olmayan aksine bütünsel iyi olma halini destekleyen mastürbasyonun herhangi bir üst-alt limiti veya ideal bir sayısı yok. Eğer mastürbasyon yapma sıklığınız konusunda tedirginlik yaşıyorsanız bir kadının her ay ortalama 8 kez mastürbasyon yaptığını aklınızın bir köşesinde bulundurabilirsiniz!Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP