YAZAN: ALEYNA TEPE

İlkbaharın gelmesiyle enerjinizin, pozitif ruh halinizin ve motivasyonunuzun arttığını hissedebilirsiniz. Enerjinizi bütünsel sağlığınızı desteklemek için kullanmanın en iyi yolu spor yapmak olabilir. Bu bahar yeni bir spor çeşidi denemek için kendinize fırsat verin. Hem zihinsel hem ruhsal hem de bedensel sağlığınızı destekleyin. Denemeniz gereken spor dalı ve kombin önerilerini sizin için derledik.


Tenis

Bedeninizin tamamını aktive eden bir egzersiz yapmak isterseniz tenis harika bir tercih olabilir. Tenis oynamak yüksek oranda bedensel hareketi gerektirdiğinden tüm kaslarınızın çalışmasını ve güçlenmesini sağlar. Kas sağlığının yanı sıra tenis oynamak kalp ve şeker hastalığı riskini azaltır, kilo vermenize yardımcı olur ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bedensel faydalarına ek olarak tenis oynamak beyin gelişiminizi de olumlu yönde etkiler. Tenis, aktif bir dikkatle top takibini gerektirdiği için beyin sinirlerinin etkileşimini arttırır ve bu da zihinsel becerilerinizi güçlendirir.

ANAİS & MARGAUX
Tenis Raketi Logolu Yeşil Etek
KEŞFET

Yoga

Günümüzün en popüler spor dallarından biri yoga. Yoga yapmak bedeninizin esnekliğini arttırır ve kaslarınızı güçlendirir. Yaşlanma belirtilerinin en başında kas esnekliğinin azalması gelmektedir. Düzenli olarak yoga yapmak kas ve esneklik kaybını büyük ölçüde yavaşlatmaktadır. Bunun yanında, kronik enflamasyonu azaltarak kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi enflamasyonla ilişkili hastalıkların riskini azaltmaktadır. Bedensel sağlığınıza katkılarının yanı sıra yoga yapmak ruh ve zihin sağlığınızı da büyük ölçüde destekler. Yapılan çalışmalar yoganın özellikle kaygı ve depresyon üzerinde etkili olduğunu hatta tedavi yöntemi olarak kullanılabileceğini gösteriyor.

SAUDE ISTANBUL
Jolly Kırmızı Tulum
KEŞFET
RORU CONCEPT
PRO Seri
KEŞFET

Koşu

Genelde kulağa zor gelen koşu sporunun bütünsel sağlığınız üzerinde sayısız olumlu katkısı olduğu söylenebilir. Bir anda durmaksızın koşmak zor olsa da yavaş yavaş koşu sürenizi arttırabilir ve sağlığınıza etkilerini gözlemleyebilirsiniz. Koşmak, yüksek miktarda kalori yakımına sebep olacağından kilonuzun dengelenmesine katkı sağlar, kalp ve kolesterol ile ilişkili hastalıkların riskini azaltır, kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirir ve bağışıklık sisteminizi destekler. Ayrıca, stresi azaltarak ruh sağlığınızı da destekler. Nabzınızı arttırarak odak noktanızı değiştiren koşu sporu düşüncelerinizden uzaklaşmak ve mindful bir an yaşamak için tercih edebileceğiniz spor dallarından biridir.

SAUDE ISTANBUL
Bona Kobalt Bra
KEŞFET
RYDER ACT
Winter Dream Mont
KEŞFET

Bisiklet

Bisiklete binmek belki de en portatif spor dallarından birisidir. Ulaşım için, hafif bir egzersiz için ya da yoğun bir ekstrem egzersiz için bisiklet tercih edebilirsiniz. Spora yeni başlayanlar için de uygun bir seçenek olan bisiklet dengenizi, postürünüzü ve koordinasyonunuzu geliştirir. Kardiyovasküler rahatsızlıklar gibi birçok bedensel rahatsızlığın görülme ihtimalini azaltır, kilo kontrolünü sağlar ve bacaklarınızı güçlendirir. Yapılan araştırmalar, bisiklet sürmenin bilişsel gelişimi ve iyi oluş halini desteklediğini gösteriyor. 

ANİIS & MARGAUX
Tobia Lacivert Tayt
KEŞFET
BKR
Jet 500 ml
KEŞFET

Yüzme

Bütün vücudunuzun çalışmasını sağlayan yüzme hem bedensel hem de zihinsel kaslarınızı geliştiriyor. Düzenli olarak yüzmek kas gücünüzü, kalp sağlığınızı ve akciğerlerinizin aktivasyonunu arttırdığı için iç organlarınızın sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Yüzerek hem bedeninizi hem içeriden hem de dışarıdan dengeleyebilirsiniz. Kaslarınızı güçlendirerek vücudunuzu şekillendiren yüzme, nefesinizi de dengelemenize yardımcı olur. Su ile temas etmek zihninizin rahatlamasını sağlayarak stres, kaygı ve depresyon riskini azaltır.

SAUDE İSTANBUL
Margarita Sırtı Çapraz Altın Pinli Mayo
KEŞFET


Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP