YAZAN: MİRAY AKIN

İmmünoloji Profesörü Dr. Sheena Cruickshank‘a göre, bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin üç temel adımı bulunuyor: Çeşitli beslenmek, spor yapmak ve stres seviyelerini azaltmak. Vücudumuzun iç ekosistemi olan mikrobiyomun lifli besinleri, bakliyatları ve fermente gıdaları sevdiğini belirten Dr. Cruickshank, sağlıklı bir diyetin bağışıklık sistemimize ihtiyaç duyduğu enerjiyi verdiği gibi bağışıklığımızı güçlendiren mikro besinleri yeterli miktarda almamızı sağladığını da söylüyor. Bağışıklık sisteminizi doğal yollarla desteklemek için günlük rutininize dahil edebileceğiniz takviyeleri araştırdık.


Bütünsel tıp doktoru Yufang Lin,  bağışıklık sistemimizin yüzde sekseninin bağırsaklar olduğunu bu nedenle bağırsaklar sağlıklı olduğunda enfeksiyonlarla daha hızlı ve daha iyi mücadele etme eğiliminde olduğumuzu belirtiyor.

Dr. Cruickshank gibi mikrobiyomun da sevdiği antioksidan deposu meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve sağlıklı yağlar açısından zengin diyetlerin güçlü bir bağışıklık sistemi için önemli olduğunun altını çizen Dr. Lin, yoğurt, kefir gibi fermente gıdaların da bağırsaklardaki iyi bakterilerin oluşmasına yardımcı olduğunu ve bunun bağışıklık sistemini desteklediğini belirtiyor.

Yeterli miktarda su içmek, bağırsak sağlığı başta olmak üzere bağışıklık sistemi ve vücudun diğer işlevleri için oldukça önemli bir rol oynuyor. Ancak yeterli miktarda suyun yanı sıra ister kışın ısınmak ister yazın serinlemek için tüketilen içeceklerin özelliklerine de dikkat etmek gerekiyor. Özellikle katkısız ve şeker ilavesiz doğal bitki çayları, bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen stres ile de mücadele edilmesini sağlıyor.

CHADO
Immunitea
İNCELE

NATURIGA
Organik Baobab Tozu
İNCELE

Hastalıklara karşı en büyük silahlardan biri olan C vitamini ve lif içeren Baobab meyvesi ise bağırsakların ve bağışıklık sisteminin en değerli dostlarından biri. Limonsu narenciye tadı ile kış aylarının favori meyvelerinden biri olan baobab’ın tozu 2 çay kaşığında günlük C ve B6 vitaminlerinin yanı sıra demir, magnezyum ve kalsiyum ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılıyor, vücudun mikro besinlere doymasını sağlıyor. Bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak kışın artan salgın hastalıklara karşı gardınızı almanızı sağlıyor. Direkt suya karıştırarak tüketebileceğiniz baobab tozu, ısı ile besin değerlerini kaybetmediğinden sağlıklı birçok tarifte de kullanabiliyor.


Sadece ana öğünlerde değil atıştırmalık tercihlerini yaparken de bağışıklık sistemini destekleyecek doğal lezzetleri hayatımıza dahil etmemizde fayda var. Güçlü bir E vitamini kaynağı olduğu gibi manganez, magnezyum ve lif açısından da zengin olan badem, bağışıklık sistemini güçlendiren sağlıklı bir atıştımalık.

SG YARIM YAMALAK
Bir Şişe Şifa – Altın Süt
İNCELE
KOMBUCHA 2200
Zencefilli Kombucha 250 ML
İNCELE

Natüropatik tıp doktoru Alissa Zenhausern‘e göre kombucha kolay bir şekilde sindiriliyor ve sindirim sağlığını ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı oluyor. Bağırsak duvarını güçlendirdiği gibi bağırsak bakterilerinin doğal dengesini kazanmasına da yardımcı oluyor.


Sadece çeşitli ve dengeli beslenmek değil kaliteli uyku da sağlıklı yaşamın ve güçlü bağışıklık sisteminin temel taşlarından biri. Birçok araştırma kaliteli bir uyku düzeni olmayan kişilerin, soğuk algınlığı gibi hastalıklara daha yatkın olduğunu gösteriyor.

THE SIM CO.
İpek Uyku Maskesi – Gold
SATIN AL

SAF NUTRITION
Zerdeçal Latte Mix
İNCELE

Zerdeçal, iştah açan rengi ve kokusunun yanı sıra içerisindeki kurkumin adlı pigmentin antioksidan ve anti-enflamatuar etkilere sahip olmasıyla bağışıklık güçlendirici baharatlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Günlük rutininize dahil edebileceğiniz bu baharatı besin değerini koruyan çeşitli formlarda tüketebilirsiniz.
Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP