Badem sütü, vegan beslenme ve süt ürünlerini tüketmeyenler için son zamanlarda popüler bir hale gelse de, aslında insan sağlığına faydaları nedeniyle yüzlerce yıldır tüketilmektedir. Özellikle süt ürünlerine alerjisi olan kişiler için badem sütü oldukça sağlıklı ve lezzetli bir seçenek.

Kremamsı tadı ve zengin bir aroması olan badem sütü, inek sütüne kıyasla daha az kalori ve yağ içermesiyle öne çıkıyor. Bununla birlikte hayvansal bir gıda olmadığı için içeriğinde kolesterol ve doymuş yağ da barındırmıyor.

Badem sütünü tek başına içebileceğiniz gibi kahvenize ekleyebilir, yulafınızı pişirirken kullanabilir, sütlü tatlı yapabilir ve bunların yanı sıra süt kullanacağınız tüm tariflerde kullanabilirsiniz.

Badem sütünün besin değeri

Özellikle E vitamini açısından zengin olup, bunun yanı sıra besin içeriğinde A, D, B-12 vitaminleri ve fosfor, potasyum, çinko gibi insan sağlığı için önemli mineralleri barındırır. Badem sütü içerek de günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak mümkündür. İçeriğinde yüksek oranda antioksidan ve lif bulunan sütün bazı faydaları şu şekildedir:

Kilo kontrolüne fayda sağlar

Badem kilo ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir gıda olsa da, badem sütü düşük kalorili bir içecektir. Yağ oranı oldukça düşük olan badem sütünün bir su bardağında sadece 39 kalori bulunur. Böylece günlük süt ürünleri ihtiyacınızı karşılarken, kilo kontrolü de sağlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ticari markaların tatlandırılmış badem sütü çeşitlerine yönelmemektir. Bunlar rafine şeker içeren ve kilo almanıza sebep olan ürünlerdir.

Kan şekerini yükseltmez

Doğal, tatlandırılmamış badem sütü, düşük karbonhidrat içeriğine sahip olduğu için kan şekerinin bir anda yükselmesine neden olmaz. Bu sayede diyabet hastaları ve düşük karbonhidrat diyeti uygulayan kişiler tarafından tüketilebilir. Marketten badem sütü alacağınız zaman, şekersiz olduğundan emin olmak için etiketini iyice okumanızı öneririz.

Kalp hastalıkları riskini azaltır

Badem sütünün içinde bulunan yüksek miktarda E vitamini, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır, kolesterolü dengeler, kanın damarlardaki hareketinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Badem sütünün içinde bulunan yağ da doymamıştır. Düzenli olarak badem sütü içmek, kalbinize fayda sağlayabilir.

Sindirim sistemini destekler

Badem sütü özellikle laktoz intoleransı olan kişiler için harika bir seçenektir. Laktoz intoleransı olan kişilerdeki gaz, şişkinlik, ishal ve benzeri sindirim sorunlarına yol açmaz. Hayvansal gıda olmayan bir süt türü olduğu için veganlar tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.

Evde badem sütü yapımı

Badem sütünü evde yapmak oldukça kolay. İhtiyacınız olanlar sadece blender, su ve badem. Ölçüleri ve yapımını ise aşağıda bulabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 su bardak çiğ badem
  • 2 su bardak su
  • Bademi ıslatmak için bir kap su

Tarif

Bademleri on sekiz saat boyunca suda bekletin. Süzüp duruladıktan sonra suyun yarısını değiştirin ve bekletin.

Bademler suyu tamamen çektikten sonra genişlemiş olacaktır. 1 su bardağı bademe 3 su bardağı süt olacak oranda bir kaba koyun ve blender ile iyice karıştırın.

Bademleri bir tülbentin üzerine koyarak elinizin yardımıyla çıkan sütü süzün.

Çıkan sütü sıkıca kapatılmış bir cam kapta 4 gün boyunca saklayabilirsiniz.

Kalan badem parçalarını tatlı tariflerinizde ve tuzlu soslarınızda kullanabilirsiniz. Afiyet olsun!

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP