YAZAN: MİRAY AKIN

Bütünsel sağlığımızı korumak, ruhumuzu beslemek, yaşamı ve bize hayat veren nefesimizi kutlamak için yıldızlardan yardım almak kadim bir gelenek. Hayatımıza dengeyi, coşkuyu ve esenliği getirmek için Güneş burcumuz ile bağlantı kurmak ise öz bakımın eski reçetelerden biri. İşte burcunuza göre denemeniz gereken wellness trendi!


Koç burcu

Canlı, girişken ve dinamik bir ruha sahip olan Koçların bu güçlü enerjilerini pekiştirmeleri ve bedenleri ve zihinleriyle olan bağlantıyı güçlendirmeleri için denemeleri gereken wellness trendi yoğun performans gerektiren HITT egzersizleri.

“Yüksek şiddetli aralıklı antrenman” olarak da anılan HITT egzersizleri, bir anda çok fazla iş ile uğraşan ve zaman bulmakta zorlanan Koçların, saat tasarrufu yaparken bedenlerinin kontrolünü ele almalarını sağlayacak. 5 saniye ile 8 dakika arasında değişen egzersizler ise onların çabuk dağılan dikkatlerini toplamalarına yardımcı olacaktır.

Boğa burcu

Boğaları sadece rahatına ve konforuna düşkün kişiler olarak tanımlamak onların aynı zamanda birer hedonist olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Adeta birer gurme olan ve yemek yemeyi çok seven Boğaların buzdolabında geçirecekleri “gereksiz” vakti en aza indirgerken, bedenlerine yönelik farkındalıklarını da artırmaları için denemeleri gereken wellness trendi mindful eating.

Farkındalıklı beslenme olarak da bilinen mindful eating, Boğaların yiyecekleri bütün duyguları ile hissetmelerini sağlarken özellikle çok güçlü olan tat alma duygularının daha da gelişmesine neden olacak. Bedenlerinin onlara gönderdiği açlık ve tokluk sinyallerini fark ederek ne yediklerinin ve nasıl yediklerinin farkındalığına kavuşacak olan Boğalar böylelikle onlara zevk veren bu deneyimi doya doya yaşayabilecek.

İkizler burcu

Oldukça konuşkan, meraklı ancak bir o kadar da dikkati dağınık olan İkizlerin, an’a geri dönmeleri ve an farkındalığına kavuşmaları için denemeleri gereken wellness trendi nefes çalışmaları.

Bilinçli solunum kontrolü ile dikkatlerini devamlı olarak dağıtan uyaranlara karşı zihinlerini istedikleri zaman açıp istedikleri zaman kapatabilecekleri bir portal haline getirecek olan İkizler, böylelikle kronik kaygılar ile de mücadele edebilecekler. 4-7-8 gibi temel nefes egzersizleri ile zihinlerini berraklaştırabilir ve keskin zekalarını harekete geçirebilir.

Yengeç burcu

Evcimen ve köklerine bağlı olan Yengeçler için birer enerji mıknatısı demek doğru olabilir. Oldukça duyarlı ve hassas bir yapıları olması sebebiyle karşılarındaki kişilerin enerjilerini kolaylıkla çekebilen ve bu çekim gücüyle zaman zaman yıpranabilen Yengeçlerin denemeleri gereken wellness trendi kristal ritüelleri.

Özellikle iyi niyetler ile birlikte temas edecekleri öz sevgi ve stres ve rahatlama kristalleri ile alanlarına yüklenen enerjilerden arınabilecek ve kendilerine, kendi iç yolculuklarına dönebilecek olan Yengeçler, böylelikle zihinlerini ve ruhlarını sakinleştirip yatıştırabilecekler.

Aslan burcu

Kendine güvenen ve girdiği her ortamda dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Aslan burçlarının sanata ve estetiğe ne kadar düşkün olduğu bilinir. Hayatına hoşluk katmak isteyen Aslanların bu sebeple pillerini yeniden şarj etmelerini sağlayacak wellness trendi şüphesiz, journaling.

Bu trend ile düşüncelerini ve duygularını “yazı sanatına” veya isterlerse resme dönüştürebilecek olan Aslanlar, böylelikle kendilerine ve kendi gerçek isteklerine de ses verebilecekler. Stresle de mücadele etmek için iyi bir alternatif ve keyifli bir hobi olan journaling ile spot ışıklarının altından biraz çekilerek, kendi ışıklarına yön verebilecekler.

Başak burcu

Mükemmeliyetçi ve çalışkan Başakların, her şeyi en küçük detayına kadar hesaplamaları eleştirel bir bakış açısına sahip olmalarına neden olabiliyor. Bu sebeple zaman zaman kendi üstlerine çok fazla giden ve hep bir adım daha ötesine daha gitmek isteyen Başakların kendileri ile barışmaları ve öz şefkati kucaklamaları için denemeleri gereken wellness trendi mindfulness egzersizleri.

Zorlamanın, kimi zaman sendelemenin ve düşmenin normal ve insani olduğunu kabul etmelerini sağlayacak olan mindfulness egzersizleri ile kendisiyle yakın bir dostu gibi sohbet edecek olan Başaklar böylelikle ellerini bedenlere koyabilir, bedenlerini tarayabilir ve şefkatli nefeslerini tüm vücutlarına yönlendirerek kalplerini ve bedenlerini dinleyebilirler.

Terazi burcu

Burçlarının simgesi gibi zaman zaman modları düşen zaman zaman da yükselen Teraziler için huzur demek denge demek. Hayatlarında dengeyi yakalayabilmek ve ruh hallerinin hızlı bir şekilde değişmesine neden olan olumsuz düşüncelerle mücadele etmek için denemeleri gereken wellness trendi, zamansız bir trend olan meditasyon.

Kaotik ve yoğun düzende zamanlarını meditasyona ayırmakta zorlanabilen Terazilere önerimiz ise meditasyon uygulamaları. Telefonlarına veya tabletlerine indirip günde sadece birkaç dakikalarını ayırarak meditasyon yapabilecekleri bu uygulamalar sayesinde Teraziler, biraz derin nefes alacak ve olumsuz düşüncelerin önüne blokaj koyacaklar.

Akrep burcu

Pes etmek nedir bilmeyen, mücadeleci Akreplerin gizemli bir auraya sahip olduğu bilinir. Sezgileri oldukça güçlü olan Akrepler, inandıkları şeyleri sorgulamaktan vazgeçmezler. Çevrelerindeki insanlar için güvenebilecekleri bir dağ olan Akreplerin gevşemeleri ve fikir üretmeden duramayan zihinlerini sessize almaları için denemeleri gereken wellness trendi çakra blokajlarını temizleme.

Çakralarında biriken izleri temizlemek için yapabilecekleri bu ritüel ile bedenlerinin ana enerji merkezilerini arındıracak olan Akrepler, böylelikle kendi seslerine kulak vererek, isteklerini ve arzularını yerine getirebilecek ve korkularıyla mücadele etmeyi öğrenebilecekler.

Yay burcu

Özgürlüğüne düşkün, bağımsız birer ruhtur Yaylar. Maceradan macerayı koşmayı seven, bu eğlence düşkünü burca mensup olan kişilerin ışık hızındaki düşünce hızına ulaşmak oldukça zor olabilir. Bu sebeple zaman zaman plansız ve kontrolsüz adımlar atıp daha sonrasında pişmanlık duygusu ile baş başa kalabilirler. Yayların bu heyecanlı yapıları ile mücadele etmeleri için denemeleri gereken wellness trendi ise cilt ve vücut bakım ritüelleri.

Bedenlerine ayıracakları bu dinlenme molası ile güne ve düşüncelere karşı da küçük bir mola verecek olan Yaylar, bu molaya dahil edebilecekleri aromaterapik yağlar ve kuru fırçalama yöntemleri ile de bütün duyularını harekete geçirebilecekler. Vücutlarından toksinleri atarken, rahatladıklarını ve dinlenmeye de aslında ne kadar ihtiyaçları olduğunu fark edecekler.

Oğlak burcu

İşine ve kariyerine odaklı olan Oğlaklar zaman zaman ne kadar istelerse de onları ele geçiren düşüncelerden kendilerini ayrıştırmakta oldukça zorluk çekebiliyorlar. “Yarın ne yapacaktım, bir şey unuttum mu ya başarısız olursam ve beğenilmezsem” ile başlayan ve sonu gelmeyen cümleler uykularının bile kaçmasına neden olabilir.

Her ne kadar karşılarındaki kişileri asla yarı yolda bırakmayacak olsalar da kendileriyle olan ilişkilerini de düzeltmek ve öz sevgi ile dolmak için demeleri gereken wellness trendi ses banyosu olabilir. Ses banyosu ile susmak bilmeyen zihinlerini sessiz moda alabilecek olan Oğlaklar, böylelikle sakinleşip, kaygılarını yönetebilecekler. Vücutlarındaki gerilim azalırken ise durup kendi içlerine bakabilecekler.

Kova burcu

Sıra dışı ve yenilikçi olan Kovaların, vizyoner bakış açıları,onları girdikleri ortamlarda odak noktası haline getirebilir. Ancak bu zaman zaman onların gereğinden fazla “ben bilirim” demesine neden olabiliyor. Onların sınırsız hayal gücünü beslerken inatçı ve sabit fikirli yapılarının da gevşemesine yardımcı olacak wellness trendi ise sürdürülebilir seyahat.

Gezegenin kaynaklarını daha az tüketmek ve iklim krizine karşı önlem almak için yenilikçi wellness ve turizm akımlarından biri olan sürdürülebilir seyahat ile Kovalar, yeni kültürler ve yeni kişilerle tanışıp perspektiflerini genişletebilecekler. Aynı zamanda lokali deneyerek karbon ayak izinin azalmasına da destek verecekler.

Balık burcu

Yardımsever olduğu kadar hassas ve son derece duyarlı da olan Balıkların herkes ne kadar romantik olduğunu bilinir. Etrafındaki olaylardan ve kişilerden kolaylıkla etkilenebilen ve ruh hali ile stres seviyesi de bu durum değişiklikleri ile dalgalanabilen Balıkların bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlıklarını korumak için denemeleri gereken wellness trendi adaptojenler.

İyileştirici gücü uzun yıllardır bilinen adaptojenler ile maruz kaldıkları stres ve gerginlikle başa çıkabilecek olan Balıklar, bu bitkisel ilaçlar sayesinde neyi görmeleri gerektiğini de fark ederek, berrak bir zihne kavuşabilecekler.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP