YAZAN: MİRAY AKIN

Cinsel wellness yazarı Penda N’diaye‘e göre orgazm türleri, insanlar kadar çeşitli. Yoğunluğa, frekansa ve hislere göre değişkenlik gösterebilen orgazm türlerini öğrenerek size neyin daha fazla zevk verdiğini keşfetmek için okumaya devam edin.


Cinselliğin ve cinsel hazların “sömürgelikten kurtulması” üzerine çalışan N’diaye, her birimizin cinsellikten aldığı zevkin bambaşka olduğunu dile getiriyor. Orgazmın ise her cinsel deneyimin sonucu veya tamamı olmadığını da belirtiyor.

“Belirli bir cinsel dönüm noktasına ulaşmak için çok fazla beklenti içerisine girmeden veya baskı hissetmeden cinsellik yaşandığında seksin daha eğlenceli olma eğiliminde” olduğunu söyleyen N’diaye, vücutlarımızın zevk potansiyelini keşfetmek için farklı orgazm türlerini nasıl deneyimleyebileceğimizi bilmemiz gerektiğini belirtiyor.

Enerjik orgazm

Cinsel organlarımızı da aşarak tüm vücudumuzu ele geçiren ve N’diaye’nin deyimiyle “aklı başından alan” enerjik orgazm, vücutta bir nevi enerji girdapları oluşturuyor. Kaslar uyarıldığında, gerildiğinde ve daha sonra boşalma yoluyla serbest kaldığında meydana gelen genital odaklı orgazmın aksine vücudun her bir noktasında oluşan bu enerji girdapları, seksolog Juliet Allen‘a göre, “iki insan arasında okyanustaki dalgalar gibi hareket ediyor.”

Enerjik orgazmı deneyimlemek içinse hiçbir cinsel organa veya vücuda fiziksel olarak temas edilmesi gerekmiyor. Allen, çoğu zaman insanlar giyinikken enerjik orgazm yaşarlar diyor ve ekliyor: “Nefes alın ve enerjinin çakralardan tepenize kadar yükseldiğini gözünüzde canlandırın. Nefes verin ve enerjinin vücudunuzun her hücresine yayıldığını hayal edin.”

Karma orgazm

Vücudumuzda bulunan zevk noktalarını ne kadar çok keşfedersek, hazzı o kadar yükseklerde yaşamamız mümkün oluyor. Farklı zevk noktalarının ve onlarla ortaya çıkan farklı hislerin tatmin edici bir deneyimi beraberinde getirdiği karma orgazm, seks terapisti Shadeen Francis‘e göre çoğu insanın düşündüğü gibi klitorisin hem içten hem de dıştan uyarılması ile yaşanmıyor.

Bedenlerimizin orgazma yol açabilecek birbirine bağlı bir duyular sistemi olduğunu sözlerine ekleyen Francis, karma orgazmı deneyimleyebilmek için cinsel deneyim sırasında bizi her daim orgazma götürebilen bölge ile başlamamızı öneriyor. Uyarılma arttıkça ise daha farklı hareketlerle (örneğin basınç ve daha sert dokunuşlar gibi) başka bir bölgeye yönelmemizi öneriyor. Böylelikle cinsel hayatımıza daha fazla sinir yolunu dahil edebiliyor ve hazzı daha yüksek notalarda yaşamamız da mümkün olabiliyor.

Çoklu orgazm

Seks terapisti Kamil Lewis, “başarı ve hedefe yönelik seksin orgazmın bizim istediğimiz şekilde olmamasına veya hiç olamamasına neden olabileceğini belirtiyor. Bu sebeple biraz yavaşlayarak şimdiki zamana ve hislerimize odaklanmamız gerektiğini sözlerine ekliyor.

Çoklu orgazmı deneyimleyebilmek içinse duygusal, zihinsel ve fiziksel durumuza odaklanmamız gerekiyor. Partnerimiz ile kurulacağımız göz teması, ritmik nefes alışverişleri gibi duyusal yöntemlerin yanı sıra orgazmı deneyimledikten sonra pozisyonları değiştirmek ve keşfetmeye devam etmek de çoklu orgazm deneyimini yaşamaya davet ediyor. Ancak bundan önce kendimize ve partnerimize zaman tanımamız gerekiyor.

Fantezi orgazmları

Nörobilimci Barry Komisaruk ve Rutgers Üniversitesi’ndeki çalışma arkadaşları, sadece beyin gücü ile orgazmın yaşanıp yaşanmayacağını araştırıyorlar. MRI teknolojisini kullanarak, fantezi orgazmları sırasında beynin tepkisini gözlemleyen araştırmacılar, genital uyaranlardan kaynaklanan orgazmlarla aynı duygusal ve fiziksel değişikliklerin gerçekleştiğini gözlemliyorlar.

Genital orgazmda olduğu gibi fantezi orgazmları sırasında da kan basıncında ve kalp hızında benzer artışların meydana geldiğini belirtiyorlar. Bu sebeple uzmanlar, fantezi orgazmı deneyimlemek için hayal gücünü besleyecek seksi hikayeleri okumayı, dinlemeyi ve geçmiş anılarından hoş görüntüleri zihnimizde canlandırmamızı öneriyorlar.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP