Instagram @leslie_vandyke

Yıllardan beri seks bilimcileri, orgazmın çeşitleri olup olmadığı konusunda uzlaşamamakta. Bazılarına göre, orgazm sadece orgazmdır ve çeşitlerine ayırmamak gerekir. Bazıları ise birçok orgazm çeşidi olduğunu savunur. Farklı orgazm çeşitleri olduğunu savunan 2. grup, bu çeşitlerin hissiyat, süre ve birçok etkenin farkıyla ortaya çıktığını söyler. Biz de sizler için en çok konuşulan orgazm çeşitleri hakkında bir araştırma yaptık.

Orgazm nedir?

Cinsel uyarım sonucunda ulaşılan hazzın tavan yaptığı noktadır. Jinekolog Dr. Sherry Ross’a göre, “Orgazm, cinsel uyarılma sırasında kaslar sıkıştığında ve ardından bir dizi ritmik kasılma ile rahatladığında ortaya çıkan fiziksel reflekstir.”

Orgazm sırasında vücudumuzda istemsizce kasılmalar, kalp atışının hızlanması, kızarma ve bunun gibi görülebilir ve hissedilebilir durumlar oluşur. Fakat maalesef araştırmalar, bize kadınların yalnızca yüzde 30’unun seks sırasında orgazma ulaşabildiğini söylemektedir.

Klitoral orgazm

Klitoris bünyesinde yaklaşık sekiz bin sinir ucu barındırdığı için vücudumuzdaki en hassas yerlerden biridir. Kolay erişebilirliği sayesinde de ergenliğimizden beri hayatımızın bir parçasıdır ve çok kısa sürede orgazma ulaşmanızı sağlar. Klitoral orgazm en sık görülen orgazm çeşitleri arasında en baştadır.

Klitoral orgazma ulaşmak için;

  • Partnerinizden klitorisinize parmaklarıyla dokunmasını, onu öpmesini ya da yavaşça o bölgeye masaj yapmasını isteyebilirsiniz.
  • Kendiniz yapmak istediğinizde; 1-2 dakika klitorisinizi öne-geriye, yukarı-aşağı, yuvarlaklar oluşturarak okşadığınızda klitoral orgazma kolayca ulaşabilirsiniz: Klitoris ıslandıktan sonra daha hızlı bir şekilde dokunmaya devam edin. Orgazm hissi geldiğinde biraz daha sert bir şekilde hareketi tamamlayın. Eğer çok fazla hassaslaşmaya başladıysa elinizi geri çekebilirsiniz. Bu konuda sıkıntı yaşarsanız seks oyuncağıyla mesaj yapmayı deneyebilirsiniz.

G noktası ile vajinal orgazm

G noktası, erektil dokulardan oluşan ve vajinanın içerisinde yer alan süngerimsi bölgedir. Dr. Ross’a göre cinsel uyarım olduğunda kanla dolup şişen bölgedir.

G noktasıyla vajinal orgazma ulaşmak birçok kadın için oldukça zordur. Vajinal orgazmlar seks sırasında gerçekleşir ve diğerlerine nazaran daha uzun sürerler. Bu tip orgazmlarda kasılmalar seks sırasında gerçekleştiği için partneriniz tarafından rahatlıkla hissedilir.

Bu orgazma ulaşabilmek için partnerinizden birkaç dakika boyunca bu bölgeye yuvarlak hareketlerle masaj yapmasını isteyin. Bu uyarılmanızı sağlayacaktır.

Karışık/harmanlanmış orgazm

Harmanlanmış orgazm iki erojen bölgenin aynı anda uyarılmasıyla oluşur. Üstteki vajinal ve klitoral orgazmlarının aynı anda olması bir harmanlanmış orgazm örneğidir ve birçok kombinasyon ile gerçekleştirilebilir.

Ne kadar fazla erojen bölge uyarılırsa, yaşayacağınız orgazm da o kadar büyük ve uzun süreli olacaktır. Harmanlanmış orgazm birkaç saniye de sürebilir 15 dakika da. Bu orgazma ulaşmanın en kolay yolu, kadının üstte olduğu pozisyonlardır. Erkek bu şekilde cinsel ilişki sırasındayken eliyle klitorisi de uyarabilir.

Kadınların uyarılma süresi erkeklere göre daha uzun sürdüğü için, bu orgazmda en önemli şey uzun süreli ön sevişme yapmaktır. Kadın için bu en az 15 dakika sürer, yeterince uyarılması için ise 30 dakika gerekir.

Çoklu orgazm

Çoklu orgazm, bir öncekinin aksine birbirinin peşi sıra gelen orgazmlardan ya da cinsel ilişki sırasında farklı zamanda hissedilen orgazmlardan oluşur. Psikoterapist Dr. Fran Walfish; çoklu orgazm için partnerinizden klitorisi okşamasını, öpmesini ya da bir seks oyuncağıyla dokunmasını istemenizi tavsiye ediyor. Ondan sonra da klitorisinizi daha yavaş bir şekilde 30 saniye boyunca uyarmasını ve bir sonraki uyarılma için normal hızda devam etmesini söylüyor. Walfish’e göre uyarılma yüzünden fazlasıyla hassas olacağı için bazen erojen bölgeyi dinlendirmek gerekebilir, sonra uyarılmayı tekrar arttırabilirsiniz.

Anal Orgazm

Anal seks her kadının tercih ettiği bir seks olmayabilir. Fakat seviyorsanız ya da yapmayı düşünüyorsanız bu kısım sizi oldukça ilgilendirecektir.

Klitoris lades kemiğine benzetilir ve birçok kadında anüse kadar uzanır. Anal seks sırasında bu şekilde klitorisin uzantıları da uyarılır. Anal orgazm ise dolaylı bir şekilde vajina ve rektum arasındaki duvar yoluyla kadının G noktasının uyarılmasıyla gerçekleşir.

İlginizi çekebilir!Öykü Gökler

1988 yılında Ankara'da doğdu. 2011 yılında lisans eğitimini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladıktan sonra kendi tasarımlarını üreten bir ayakkabı atölyesinde, kendi koleksiyonunu oluşturarak ayakkabı tasarlamaya başladı. Aynı zamanda çocuk hikayeleri kitabı çıkarmak üzere editörlük eğitimi almakta. Yoga, pilates, fotoğraf çekmek ve müzik dinlemek en keyif aldığı aktiviteler...BLOOM SHOP