Ailenizle, arkadaşlarınızla, komşularınızla, partnerinizle ya da doktorunuzla kurduğunuz ilişki sizi destekleyerek hayatınıza olumlu yönlerden katkıda bulunabilir veya sağlıksız koşullar altında olması durumunda sizi negatif yönden etkileyerek aşağı çekebilir.

Sevgi dolu, güven içerisinde, huzurlu bir hayat yaşayabilmeniz için çevrenizle kurduğunuz ilişkiler çok önemlidir. Yalnızca psikolojik olarak değil, fiziksel olarak da sizi olumsuz etkileyebilecek olan insan ilişkileri kötü gittiği takdirde beraberinde getirdiği pek çok rahatsızlıkla yaşam kalitenizi ciddi ölçüde düşürebilir.

Tam tersi istikamette, güvene ve sevgiye dayalı ilişkiler ise sizi ileriye taşıyarak hayatınızı iyileştirir ve mutluluğunuza mutluluk katar. Pozitif ve iyileştirici ilişkilere hayatınızda daha çok yer verebilmeniz adına sizler için sağlıklı ilişkilerin temelini oluşturan faktörleri araştırdık!

İletişim ve güven her şeyin anahtarıdır

Hayatınızda iyileştirici etkilere sahip ilişkiler kurabilmek için dürüstlüğe ve açık iletişime önem vermeniz gerekir. Yanlış anlaşılmalar, insanlar arasındaki samimiyeti zedeleyerek kızgınlıklara ve kırgınlıklara yol açar. Bu yanlış anlaşılmaları en aza indirebilmek için bir olay yaşandığında üzerinden vakit geçmeden o olayı değerlendirmek ve karşılıklı olarak fikir alışverişinde bulunmak gerekir.

Nasıl hissettiğinizi açıkça söylemek ve “ben dili” kullanarak konuşmak sağlıklı iletişim kurmanın en temel yollarıdır. Sağlıklı iletişim, karşılıklı güven duygusunu da beraberinde getirir. Güven üzerine kurulu ilişkiler çerçevesinde sürdürülen bir hayat, daha mutlu ve huzurlu bir ruh halini size garanti eder.

Paylaşım ve sevginin olmadığı yerde iyileştirici güçten söz edilemez

Karşılıklı duygu bağı ve paylaşım, ilişkilerin olmazsa olmaz ögeleridir. Sevginin olmadığı bir yerde paylaşımdan, paylaşımın olmadığı bir yerde birlikte iyileşme ve güçlenme durumundan söz edilemez. Sevgi ve özveri içten gelen, saf duygulardır ve bir “karşılık alma” amacı gütmemeleri gerekir. Ancak dengeli bir ilişki için; sevginin, özverinin ve paylaşımın iki taraflı olması sağlıklıdır.

Karşılıklı destek ve şefkat sizi güçlendirir

Destek ve şefkatin hakim olduğu ilişkiler size hem zor zamanlarınızda arka çıkar hem de iyi günlerinizde mutluluğunuzu katlar. İyi bir dost, eş, kardeş ya da sevgili; sizi dinleyen, gerekli durumlarda tavsiye veren, yargılamayan ve tercihlerinize destek olan kişidir. Bu kişi veya kişiler hayatınızda olduğu sürece kendinizi güçsüz hissetmeniz zordur.

Sosyalleşmek hayatınıza ve ilişkilerinize olumlu yönde etki eder

Okulda, iş yerinde, bir proje veya etkinlikte ya da bir yardım organizasyonunda grup ile birlikte bir şeyler yapmak; dinlemeyi, anlamayı, empati kurmayı öğrenmek açısından hayatınızı olumlu yönde etkiler. Topluluk içerisinde olmak ve sosyalleşmek kaliteli iletişim kurmanıza, insanları hoşgörüyle değerlendirmenize ve farklı fikirlere açık hale gelmenize olanak sağlar.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP