İlişkilerde aldatma söz konusu olduğunda odak, partner dışında bir kişiyle yaşanan cinsel ilişki üzerinde yoğunlaşır.

Ancak sadakatsizlik teriminin aslında bir başka tarafı daha var; duygusal sadakatsizlik olarak tanımlayabileceğimiz bu durum, ilişkiler için çok daha yıkıcı bir yön teşkil eder. Duygusal sadakat, mutlu bir ilişkinin ilk kuralıdır.

Bir evlilik, duygusal ve cinsel sadakat bozulmadığı zaman yürür. Peki, duygusal sadakat ve cinsel sadakat tam olarak ne anlama geliyor?

Anlamak için kolay olanla başlayalım; cinsel sadakat. Cinsel sadakat, partnerinizin sizden başka kimseyle cinsel ilişkiye girmemesi olarak tanımlanır. Tek eşli ilişkilerde, partnerlerin birbirine karşı sorumlu olduğu en önemli hususlardan biri, cinsel sadakat olarak görülür.

Duygusal sadakat ise, isminden de anlaşılabileceği üzere, ilişkinin duygusal tarafına vurgu yapar. Partnerinizin hayatınızın merkezindeki kişi ve sizin öncelikli sırdaşınız olması, duygusal sadakat kavramının altını doldurur.

Geriye doğru bakıp bir düşünün; aşık olduğunuz kişiyi tanımadan önce bir aileniz, yakın arkadaşlarınız ve sevdiğiniz farklı kişiler vardı.

Aşık olduğunuzda, bu yeni kişi bir anda sizin en iyi arkadaşınız, en yakın olduğunuz kişi haline geldi. Bazen bu kişinin hislerini, kendi hislerinizin önüne koydunuz. Aşık olduğunuz kişi, daha önce yakın olduğunuz herkesin önüne geçti. Onunla her gün konuşmaya başladınız. Her gece yatmadan önce en son onu gördünüz. Büyük bir haber aldığınızda ilk onunla paylaşmak istediniz. Bir şey sizi üzdüğünde, omzunda ağlamak istediğiniz kişi o oldu.

Çoğu uzun ilişkide tutku azalır ve bunu duygusal iletişim izler. Çocuk sahibi olursanız, çocuklarınız sizin için dünyadaki en önemli kişi haline gelir. Bir yakınınız size ihtiyaç duyduğu için partnerinizin önüne geçebilir. Birçok farklı kişi ya da aktivite, aşık olduğunuz kişinin yerini alabilir; yeni bir iş, yeni bir spor, yaşlanan ebeveynler, yeni ya da ilgi bekleyen eski arkadaşlar. Bu durum partnerinizle duygusal ilişkinizi sekteye uğratabilir.

Bir çift için en yıkıcı kayıp, duygusal sadakatin kaybolmasıdır.

Duygusal sadakati yitirmeniz, partnerinizin her zaman arkasında olacağınıza dair verdiğiniz sözü tutmamanız anlamına gelir. Mutlu bir ilişki için üzerinde çalışılması gereken en önemli konu, çiftlerin kendi aralarındaki duygusal sadakat durumunu her daim korumak için çaba harcamalarıdır. Duygusal sadakat korunduğunda, ilişki içerisindeki diğer dinamikler de sağlam bir şekilde ilerlemeye devam edecektir.

Duygusal sadakat konusunda daha fazla fikir sahibi olmak için Dr. Kenneth Paul Rosenberg’ün “Infidelitiy: Why Men and Women Cheat” kitabını da okuyabilirsiniz.

BLOOM SHOP