Instagram @belovedstories

Ülkelere göre popüler seks pozisyonları nelerdir sizler için araştırdık!

Dünyanın her yerinde farklı kültürlerden kaynaklanan farklı tercihler vardır. İster damak zevki, ister randevulaşma şekli olsun, hesap ödeme kültürü bile ülkeden ülkeye göre farklılık gösterir. Kimimize göre ayıp gelebilecek pek çok davranışın altında yatan şey aslında kültürdür.

Daha önce farklı ülkelerdeki randevulaşma kültürlerini araştırıp sizler için derlemiştik. Bugün için de bazı ülkelerde popüler olan seks pozisyonlarını araştırdık ve sizinle paylaşmaya hazırız. Evet, yanlış duymadınız seks pozisyonları! 

Sağlıklı cinsel yaşamı daha iyi öğrenebilmek, kendimizi keşfedebilmek adına üretilen içerikler ve faydalı bilgiler arttıkça bu konudaki açık fikirlilik oranı günden güne artıyor.

Women’s Health dergisi farklı ülkelerdeki seks uzmanlarıyla görüşüp farklı tarihleri, kültürleri ve gelenekleri olan Polonya, Brezilya, Belçika, Avustralya ve Kanada’daki popüler seks pozisyonları hakkında bize faydalı veriler sunuyor.

Birçok ülke cinsellik konusunda daha açık ve rahat olmasına rağmen popüler seks pozisyonları ülkelerin değişen zamanının bir temsilcisi olarak karşımıza çıkıyorlar. Örneğin, Polonyalı seksolog ve psikoterapist Daniel Cysarz, Polonyalıların oldukça geleneksel olmasına rağmen yeni çağ ile beraber yavaş yavaş yeni deneyimlere açık olmaya başladıklarını belirtiyor.

Bunun yanı sıra, Brezilyalı seks koçu Olivia Barbosa daha muhafazakâr bir tutuma sahip olan Brezilya için aynı şeyi söylüyor. Birçok Brezilyalı genç kadın seksin bir tabu olduğunu düşünerek büyümesine rağmen değişen zamanla bu kadınların fikirleri de oldukça değişiyor.

İlk olarak Women’s Health dergisinin araştırmasındaki 5 ülkedeki popüler seks pozisyonları neler; sonra da Amerika, Britanya ve Japonya’yı da kapsayan başka bir araştırma sonuçlarına bakalım.

Bu pozisyonların isimleri maalesef Türkçe’de olmadığı için İngilizceleriyle beraber çevirilerini yazacağız.

1. Polonya: Koşan at pozisyonu (The galloping horse)

Bu pozisyonda, erkek bir sandalyeye oturup ayaklarını uzatır. Kadın da yüzü ona dönük bir şekilde kucağına oturur ve bacaklarını sarkıtır. Kadın, dengeyi sağlamak için erkeğin omzuna tutunur ve erkek de kadının belini tutar. Polonyalı seksolog Cysarz, ayağınızı yukarıda tutarak dairesel kalça hareketleri ile pozisyonu biraz daha değiştirebileceğinizi ya da ayağınızı yere sabitleyerek hareket edebileceğinizi söylüyor.

Bu pozisyon, yatak odası dışında da uygulanabileceğinden dolayı kişilere daha özgür hissettirdiği ve sekse heyecan kattığı için Polonya’daki en popüler seks pozisyonu haline gelmiş.

2. Brezilya: Amazon

Bu pozisyonda, erkek sırtüstü yatar ve dizlerini göğsüne doğru çeker. Kadın, yüzü erkeğe dönük bir şekilde üsttedir bu nedenle pozisyonu yönlendiren genellikle kadındır ve kontrol kadının elindedir.

Olivia Barbosa’ya göre Brezilyalı kadınlar seksin ayıp olduğu düşüncesiyle büyütülmektedir. Ama Barbosa, artık kadınların kendi zevklerine odaklandığını ve bu tabudan sıyrıldıklarını belirtiyor. “Bu pozisyon erkeğe pek hareket özgürlüğü vermediği için; hız, derinlik, yön gibi konular tamamen kadının kontrolünde.’’ Bu yüzden de çoğu Brezilyalı kadın artık bu pozisyonu tercih etmekte.

3. Belçika: Misyoner pozisyonu

Eminim çoğunuza bu açıklama gereksiz gelecektir ama biz yine de tarif edelim. Bu pozisyonda kadın sırtüstü yatar, erkek üsttedir ve yüz yüze bir şekilde uzanırlar. Erkek ellerini iki yana koyarak arada biraz mesafe olmasını sağlar.

Brükselli seksolog Agnes Jacquerye’e misyoner pozisyonu için şöyle diyor: “Birbirine çok yakın olmak, göz kontaktı ve seks sırasında öpüşebilmek seksin tutkusunu, hassasiyetini ve duygusallığını ortaya çıkartıyor.” Belçikalı romantik çiftler için misyoner pozisyonu popüler bir tercih.

4. Avustralya: Uzanan köpek/Tembel köpek (Lying down doggy/Lazy doggy)

Bu pozisyonda, kadın yüzüstü uzanır, erkek de kadının üzerine uzanır. Seksolog Elaine George’a göre bu pozisyonda kontrolü elde tutan erkek olmasına rağmen pozisyon iki partner için de oldukça rahatlatıcı ve şehvet vericidir.

Köpek pozisyonunun (doggy) kaşık pozisyonundaki gibi yakınlık içeren ve daha duygusal bir versiyonudur ve Avustralyalıların favorisidir.

5. Kanada: Ayakta köpek (Standing doggy)

Bu pozisyonda erkek ve kadın aynı yöne bakar, köpek pozisyonunun ayaktaki halidir. Erkek ayakta, kadın bacaklarını kırarak hafif eğilir pozisyondadır, eliyle bir yeri tutarak kendisini dengeleyebilir ya da erkek onun kollarını tutuyor olabilir.

Kanadalı seksolog Jessica O’Reilly Kanadalıların seks konusunda oldukça açık görüşlü olduğunu ve üçte ikisinin dışarıda/kamuya açık alanda seks yaptığını itiraf ettiğini söylüyor.

Bu pozisyon ayrıca köpek (doggy) pozisyonunda olduğu gibi G noktasına temas etmek için en iyi açıyı sağlıyor ve herhangi bir yerde hijyenik koşulları ihlal etmeden yapılabildiği için Kanadalıların favorisi haline gelmiş durumda.

6. Amerika: Misyoner

Lifestyles Condoms’un son zamanlarda yaptığı online ankete göre, Amerika’daki kadınların üçte biri, erkeklerin de beşte biri en çok misyoner pozisyonda seviştiklerini söylüyorlar. Bunun sebeplerinden biri de misyoner pozisyonda partnerler arası iletişimin daha çok olması; öpüşebiliyor, göz kontağı kurabiliyor ve yakın hissedebiliyorlar.

7. Britanya: Köpek pozisyonu (Doggy)

Ann Summers adlı seks oyuncak şirketinin 2015’te yaptığı 1000 kişinin katıldığı ankete göre, katılanların dörtte biri köpek pozisyonundan hoşlandığını belirtmiş. Köpek pozisyonunun peşinden ise kadının üstte olduğu pozisyonlar ve misyoner pozisyonu geliyor. Köpek pozisyonu ve kadının üstte olduğu pozisyonlar seks konusundaki kısıtlamaları rafa kaldırarak daha ilkel bir içgüdü ile seksüelliğinin peşinden gidilebildiğini gösteriyor olabilir.

8. Japonya

Time Out Tokyo dergisinin 2014’te yaptığı ankete göre, Tokyo’da yaşayanların çoğu (yüzde 28.2) köpek pozisyonunu tercih ediyor. Köpek pozisyonundan sonra ise kadının üstte olduğu pozisyon ve kadının bacaklarını erkeğin omzuna koyduğu misyoner pozisyonu geliyor.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Women’s Health, Shape, Independent.coÖykü Gökler

1988 yılında Ankara'da doğdu. 2011 yılında lisans eğitimini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladıktan sonra kendi tasarımlarını üreten bir ayakkabı atölyesinde, kendi koleksiyonunu oluşturarak ayakkabı tasarlamaya başladı. Aynı zamanda çocuk hikayeleri kitabı çıkarmak üzere editörlük eğitimi almakta. Yoga, pilates, fotoğraf çekmek ve müzik dinlemek en keyif aldığı aktiviteler...BLOOM SHOP