Düzenli ilişkinin en önemli parçalarından biri düzenli bir cinsel hayattır. Dönem dönem yaşanan birtakım olumsuzluklar yüzünden cinsel isteğimizin azaldığını hatta hiç geri gelmeyeceğini düşünebiliriz. Cinsel isteksizliğin kısaca libidomuzun düşmesinin belli başlı sebepleri olduğu gibi çözüm önerileri de mevcut. Bu yüzden kesinlikle kendinizi zorlamayın ve yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Depresyon, stres, anksiyete

Libidonun düşmesindeki etkenlerden biri psikolojiktir. Stres altında olmak cinsel dürtünüzü etkiler ve kafanızı kurcalayan düşünceler seksten uzaklaşmanıza neden olur.

Erkeklerle karşılaştırıldığında kadınlar; seks hayatlarında stresin etkilerini daha çok hissederler. Erkekler ise genellikle stresten arınmak için seks yapmayı tercih ederler diyebiliriz. Bu farklılık kadın-erkek arasında seks konusunda bir çatışmaya yol açar.

İş hayatında veya evde yaşadığınız stres, yaşadığınız ya da yaşamakta olduğunuz bir travma libidonuzun düşmesine sebebiyet vermiş olabilir. Bir kadın olarak diyebilirim ki seks düşüncesine moralim bozukken asla odaklanmak istemiyorum.

Eğer olumsuz bir dönemden geçiyorsanız bir terapiste gidip işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bunun dışında da stresi azaltmak için yoga, meditasyon ya da sevdiğiniz bir spor aktivitesi bulup ona odaklanabilirsiniz.

İşten eve geldiğinizde lavabodaki kirli tabaklar, çocuklarınızın ödeviyle ilgilenmek ya da ertesi gün patronunuza yetiştirmeniz gereken sunum eminim sizi strese sokuyordur. Eşinizle ev işlerini ikiye bölerek, karşılıklı anlayış içerisinde bu sürecin üstesinden gelebileceğinize inanıyorum.

Kullanılan doğum kontrol hapları, antidepresanlar

Doğum kontrol hapları, antidepresan gibi bazı ilaçların cinsel dürtüyü bastırdığı bilinir. Sıkıntı yaşadığınız zaman doktorunuzla konuşup çözüm bulabilirsiniz.

Kötü giden ilişki, partnere karşı bastırılmış öfke

Eğer partnerinize karşı cinsel dürtü hissetmiyorsanız, kendinize başkalarına karşı içinizde cinsel bir dürtü olup olmadığını sorabilirsiniz. Eğer cevap evet ise bunun birçok sebebi olabilir. Bunlardan biri de partnerinize karşı olan ilginizin bitmesi ya da aldatılma, fiziksel-sözel şiddet, mobbing (aşağılama) gibi maruz kaldığınız psikolojik şiddet yüzünden partnerinize karşı içinizde olan bastırılmış öfkeniz.

Evlilik ve aile terapisti Isadora Alman’a göre, başta kuvvetli olup sonradan gitgide azalan bir cinsel çekim varsa bunun sebeplerinden biri de bastılırılmış öfkedir. “Başta niye kızgın olduğunuzu bilemeyebilirsiniz, ama içinizden partnerinize karşı olan o öfkeyi çıkartmadıkça cinsel çekimi tekrar hissedemezsiniz.” Bununla yüzleşmek için aile danışmanı ya da bir aile terapistine gidebilirsiniz.

Eski ilişki ile bağını koparmama

Eğer yeni bir ilişkiye başladığınız halde hala eski sevgilinizi düşünüyorsanız, onunla iletişim halindeyseniz yeni partnerinize cinsel çekim hissetmemeniz, o kişiye hala bağlı olmanız çok olağan. Bu yüzden yeni ilişkinize şans vermek istiyorsanız; sosyal medyada eski partnerinize ait hesapları takip etmeyi bırakabilir, numarasını kişi listenizden silerek işe başlayabilirsiniz. Unutmayın ki, hayatınızdan eski sevgilinizin bağını koparmadan yeni ilişkinize şans veremezsiniz.

Vücut ile barışık olamama

Vücudunuza olan bakış açınız seksle ilgili düşüncelerinizi de etkilemektedir. Sağlıklı beslenmemek ve düzenli egzersiz yapmamak vücudunuzun görünümü ile ilgili olumsuz bir fikre sahip olmanıza sebebiyet verebilir ve bu seksten keyif almanızı engelleyebilir.

Böyle bir durumda kendinizle ilgili olumsuz gördüğünüz özelliklere yönelmeyi bırakıp olumlu özelliklerinize odaklanmayı denemelisiniz.

Cinsel sıkıntıları konuşamama

Özellikle ülkemizde cinsellikle ilgili partneriyle konuşmayı bir tabu olarak gören ve bundan utanan bir çok birey olduğuna eminim. Partnerinizle seks esnasında neyden hoşlanıp hoşlanmadığınızı konuşamayacaksanız, cinsellik konusunda çift olarak sıkıntılar yaşayacağınız çok açık. Unutmayın ki düzenli seks mutlu bir ilişkinin belirtisidir. Kendinizi mutlu etmek için de seks konusundaki tabunuzu kırıp partnerinizi yönlendirmelisiniz.

Cinsel hayatta monotonluk

Aradan yıllar geçtiğinde seks hayatınız sekteye uğradığında bile deneyebileceğiniz milyon tane pozisyon var. Seksle ilgili güzel olan şeylerden birisi de bu; her zaman yeni pozisyonlar keşfedebilir, yeni deneyimler kazanabilirsiniz. Olağan haliyle libidonuzun düştüğünü hissediyorsanız farklı şeyler deneyin. Bu kadar seçenek içerisinde elbet sizi motive edecek bir pozisyon bulacaksınız.

Motivasyon öldürücü şeylerden biri de aileniz büyüdükçe özel alan bulmakta zorlanmak. Çocukların veya evcil hayvanlarınızın kesinlikle yatak odanıza girmemesi gerekir. Orası sizin özel alanınız ve seksilikten, romantiklikten uzaklaşan bir yer haline gelmemesi için elinizden geleni yapmalısınız.

Düzensiz uyku

Yoğun bir hayatınız varsa her zaman yeterli uyku için zaman bulamayabilirsiniz. Bu meşguliyet yüzünden seks için zaman bulmakta zorlanabilirsiniz. Cinsel dürtünüzü arttırmak için ara ara dinlenip kendinize bu konuda zaman ayırmalısınız.

Az seks yapan insanların, düzenli seks yapanlarla karşılaştırıldığında daha mutsuz olduğu aşikâr. Kendinizdeki libido düşüşüne bir anlam veremiyorsanız kesinlikle partnerinizi suçlamadan seks terapistine gitmeyi deneyebilirsiniz. Çünkü bu sorun ortak bir sorun, ve bunu ancak beraber aşabilirsiniz.

Eğer bu tip çözümler size iyi gelmiyorsa, kendinize şunu sorun; ne sıklıkta cinsel çekim hissediyorsunuz? Eğer bunun cevabını bilemiyorsanız ve libidonuzun hep düşük olduğunu düşünüyorsanız seks terapistine gidip sorunun altta yatan kaynağını bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir!Öykü Gökler

1988 yılında Ankara'da doğdu. 2011 yılında lisans eğitimini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladıktan sonra kendi tasarımlarını üreten bir ayakkabı atölyesinde, kendi koleksiyonunu oluşturarak ayakkabı tasarlamaya başladı. Aynı zamanda çocuk hikayeleri kitabı çıkarmak üzere editörlük eğitimi almakta. Yoga, pilates, fotoğraf çekmek ve müzik dinlemek en keyif aldığı aktiviteler...BLOOM SHOP