Fotoğraf: Mad Men (amc.com)

Dünyanın neredeyse her yerinde yanlış bir davranış olduğu bilinen, kendi başına geldiğinde de herkesi üzen, yaralayan “aldatma” ne yazık ki görülen en yaygın insan davranışlarından birisi.

Bu kadar yıkıcı bir şeyse neden aldatır insan?

Araştırmalar kadınların ve erkeklerin aldatmak için farklı sebepleri olduğunu göstermekte.

Erkeklerde en sık rastlanan aldatma sebebi, heyecan arayışı, cinsel sebepler, eşi tarafından anlaşılmamış hissetmek, rutin hayatına renk katmak olarak sıralanabilir.

Kadınlarda ise durum biraz daha farklı. Kadın genellikle eşinden ve evliliğinden umudu kestiğinde aldatma eğilimi göstermeye başlıyor. Aldatmaları da duygusal aldatma ile başlıyor. Oysa erkek, evliliğine devam etmek isterken de aldatabiliyor.

Aldatma ortaya çıktığında, erkekler genelde ilişkisini bitirip eşlerine dönmeyi tercih ederken, kadınlar evliliklerini bitirip yeni ilişkisine devam etmeye daha istekli oluyor.

Cinsellik olmadan da aldatma olur mu?

Aldatma deyince aklımıza ilk cinsellik gelse de günümüzde duygusal aldatmalar ve sanal aldatmalar da oldukça artmış durumda. Örneğin evliliği kötü giden bir erkek bir de kadın iş arkadaşını ele alalım.

İkisi de eşleri tarafından haksızlığı uğramış, anlaşılmamıştır. Bu iki iş arkadaşının kötü giden evliliklerini birbirlerine anlatmaları, birbirlerini anlamaları, çektikleri sorunların benzer olması onları birbirine yakınlaştıracaktır ve aralarında bir bağ oluşacaktır.

Gittikçe birlikte daha çok vakit geçirmek istemeleriyle duygusal aldatma zaten başlamış olacaktır. Belki zamanla bu cinsel aldatmaya da dönecektir.

Karşı cinsten bir arkadaş ile zaman zaman dertleşmek bir problem değildir ama evlilik dediğimiz şey, özel duyguların ve derinleşmenin eş ile yaşandığı bir ilişki türüdür. Ancak bu özel duygular ve derinleşmeler sayesinde eşlerin bağları güçlenir. Eşiniz ile güçlendirmeniz gereken bu bağı başka bir kişi ile güçlendirirseniz evliliğinize büyük bir darbe vurmuş olursunuz.

Her evlilikte, ilişkide sorunlar vardır ama bir başkasına sığınarak bunlardan kaçmaya çalışmak, “evlilikte olur böyle küçük aldatmalar” diyerek durumu normalleştirmek, sorunları çok daha karmaşık bir hale getirir. İlişkinizde eşiniz ile yaşadığınız ve içinden çıkamadığınız durumlar için profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

İlginizi çekebilir!Psk. Gözde Özdikmenli

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu olan Gözde, yüksek lisans ve doktorasını da aynı üniversitenin Gelişim Psikolojisi alanında tamamlamıştır. Uzun yıllar akademik alanda görevler almasının ardından, son bir yıldır Muğla’daki bir özel merkezde çalışmakta, çocuk, ergen, yetişkin ve çiftlere yönelik psikolojik danışma hizmeti sunmaktadır....BLOOM SHOP