Boşanma, psikologlar tarafından bir insanın yaşayabileceği en travmatik tecrübelerden biri olarak nitelendiriliyor. Genç yaşlardaki ayrılıklar ne kadar zorlu olsa da, boşanmayla birlikte meydana gelen yaşam alanı değişikliği, mal bölüşümü, çocukların velayeti gibi işlemler bu sürecin daha uzun ve çetrefilli bir hale gelmesine neden oluyor.

Sex And The City ile bir neslin gönlüne taht kuran Sarah Jessica Parker’ın yapımcısı olduğu ikinci dizisi Divorce, işte tam da bu süreci daha komik ve eğlenceli bir şekilde anlatıyor.

Sevgi dolu bir evlilikten, çetrefilli bir boşanma sürecine!

Sex And The City’nin Carrie Bradshaw’u, Divorce’ta Frances Dupree olarak karşımıza çıkıyor. Carrie Bradshaw 6 sezon boyunca gerçek aşkı ararken, Frances Dupree genç yaşta yaptığı evliliğini bitiriyor orta yaşlı bir kadın olarak yeni bir hayata yelken açıyor.

Frances’ın evliliği görünümde pek de büyük problemler barındırmıyor. Eşiyle öyle ya da böyle bir sevgi bağı, 2 ergen çocuğu, başarılı olduğu bir mesleği, güzel bir evi ve yakın dostları var. Oysa işin iç yüzü pek de öyle değil!

Frances eşiyle çok genç yaşta evleniyor ve geçen yıllarla birlikte gelişirken hayata bakışı, yapmak istedikleri, bir eşten beklentileri değişiyor. Rutine giren ilişkisi, tutkuyu farklı yerlerde aramasına neden oluyor. Eşinin mesleğinin maddi getirisi evin giderlerine ortak olacak düzeyde olmadığı için sevmediği bir işi yapıyor. Hayallerindeki sanat galerisine büyük bir özlem duyuyor. İşte bu anda Frances’ın gizli ilişkisi eşi tarafından öğreniliyor ve boşanma süreci başlıyor!

Frances ve eşi çocukları en az etkileyecek boşanma sürecini hedefliyor ancak işler hiç de düşünüldüğü gibi gitmiyor! Korkunç mal paylaşımı kavgaları, çocuklar üzerinden yapılan manipülasyonlar, ortak arkadaşları kendi yanına çekme çabaları, cinsiyetçi avukatlar, hakaretler, uykusuz geceler, kaygı, gelecek korkusu, karşı cinsten umudunu kesme ve daimi bir gerginlik! Ancak bunların hepsi öyle komik bir şekilde anlatılıyor ki, başlı başına travmatik bir tecrübe olan boşanma süreci, Frances ve eşi arasında bir komedi senaryosuna dönüşüyor.

Gerçek hayatta boşanma süreci

Gerçek hayata dönüp baktığımızda, boşanma elbette pek de komik bir tecrübe değil. Bazı evlilikler tek celse de huzur içinde sona erse de, boşanmalar genellikle çift taraflı yıpratıcı bir sürece dönüşüyor. Evliliklerin neredeyse yarısı boşanma ile sonuçlansa da, ateş düştüğü yeri yakıyor ve boşanmanın iki tarafın mental ve fiziksel sağlığına yaptığı etkiler uzun süre devam ediyor. Boşanma sürecinde çiftlerin yaşadığı en yaygın sağlık sorunları şu şekilde:

  • Insomnia ve benzeri uyku problemleri
  • Stres kaynaklı düşük bağışıklık sistemi sorunları ve sık hasta olma
  • Kan basıncının artışıyla birlikte ortaya çıkan kalp hastalıkları
  • Aşırı kilo artışı ya da azalışı
  • Kaygı ve depresyon
  • Zararlı alışkanlıklara yönelme ve çeşitli bağımlılıklarda artış

Boşanma sürecinin üstesinden gelmenize yardımcı olacak 10 adım 

Duygularınızın farkında olun, ancak sizi ele geçirmelerine izin vermeyin. Hayatınıza devam etmeden önce duygularınızı yaşamak için kendinize izin verin. Ardından, hiç içinizden gelmese de kendiniz ve hayatınız üzerinde çalışmaya başlayın. Boşanma sürecini atlatmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şu şekilde:

1. Düşüncelerinizi bu süreci atlatmaya odaklayın. Geriye dönüp neyi farklı yapabileceğinizi düşünmek yerine hayatınızın komutasını elinize alın ve düşüncelerinizi bundan sonra yapacaklarınıza odaklayın.

2. Müziğin tedavi edici özelliklerinden yararlanın. Modunuzu yükselten, size kendinizi enerjik hissettirecek müzikler dinleyin. Size geçmişi hatırlatan şarkılardan uzak durun!

3. Bol bol okuyun. Kişisel gelişim kitaplarına şans verin. Roman seviyorsanız, umut verici hikayelere yönelin.

4. Gönüllü olun. Sizden daha şanssız kişilere yardım etmek, hayatınızla gerçek bir fayda sağladığınızı düşünmenize yardımcı olur. Gönüllü yardım çalışmaları, boşanma ve benzeri travmatik süreçleri atlatmak için ideal yöntemdir.

5. Dışarı çıkın. Güneş ışığı, vücudunuzun D vitamini almasını sağlar ve enerjinizi yükseltir. Yürüyüş yapın, bisiklete binin, balkonunuza çiçek ekin. Doğayla iç içe olmak, negatif enerjiyi pozitife dönüştürür.

6. Bir evcil hayvan sahiplenin. Evcil hayvanlar sizi güldürür, stresinizi azaltır ve fiziksel sağlığınıza katkıda bulunur. Zor durumdaki bir hayvana sahip çıkmanın yarattığı sorumluluk duygusu, hayatınıza yeniden yön vermenizi kolaylaştırır.

7. Besleyici, sağlıklı gıdalar yiyin. İşlenmiş gıdalar stresi artırır. Bu dönemde sağlıklı beslenerek enerjinizi ve ruh halinizi iyileştirin.

8. Bol su için. Vücudun sıvısız kalması, ruh halini kötü yönde etkiler. Bol su içerek vücudunuzdaki stresten daha kolay arınabilirsiniz.

9. Hareket edin. Yoga, bu süreci atlatan pek çok kişinin en önemli yardımcısı. Yoganın zihinsel ve fiziksel iyileştirici gücünden yararlanın.

10. Günde 7-8 saat boyunca deliksiz uyumanın enerjiniz ve sağlığınız üzerinde inanılmaz etkileri var. Uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, lavanta yağının rahatlatıcı gücünden yardım alın.

Bu ve buna benzer yöntemler, boşanma süreci ile başa çıkmanın ilk adımları olarak uygulanabilir. Bu dönemi tek başına atlatamayacağınızı düşünüyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP