Bordeaux şehri yakınlarındaki Plum Köyü’nde bulunan manastırın zemininde lotus pozisyonunda oturan Thich Nhat Hanh, şu sözleri söyler: “Farkındalığı (mindfulness) nasıl pratik edeceğinizi biliyorsanız, şuan ve burada kendinize huzur ve sevinç yaratabilirsiniz. Başlangıçta bir numara olmadığınızı anladığınızda, mutlu olamayacağınıza inanıyorsanız, farkındalığı pratik ettikçe bu gibi düşünceleri serbest bırakmayı öğrenirsiniz. Takdir edersiniz ki, bu pratik ile zamanla değişebilirsiniz. Farkındalığın sadece bir araç değil, bir amaç olabileceğinden korkmanıza gerek yok. Çünkü mutluluğun bir yolu yoktur, mutluluğun kendisi yoldur. ”

Her zamankinden daha meşgul, telaşlı ve mükemmeliyetçiliğe takıntılı zihinlerimiz için, anda kalmak adeta marifet gerektiriyor. Ancak farkındalığın insanoğlu için ne büyük bir şölen olduğunu vurgulayan, sözleriyle evrene barış, aşk, şiddetsizlik ve birlik duygusu aşılayan “farkındalığın babası” olarak da anılan Zen Budist rahip Thich Nhat Hanh’ın harika sözleriyle haftaya mutlu bir başlangıç yapmaya ne dersiniz?

Thich Nhat Hanh’ın sözleri

“Bizler, bir ağacın üzerindeki tüm yapraklarız. Bizler, tek bir denizin içindeki bütün dalgalarız.”

“Davranışlarım, bana ait olan tek gerçek mal varlığımdır.”

“Dün çoktan gitti, gelecek henüz burada değil, bugün sahip olduğumuz tek şey; ve bu da yaşayabileceğim en güzel gün.”

“Farkındalığın, konsantrasyonun ve öngörünün enerjisi bizi endişe ve korkudan arındırır. Bu sayede geleceği ve geçmişi akışına bırakır şimdiki zamanın harikalarına dokunuruz.”

“Sadece şimdiki zaman hayatı içerir.” 

 “Bilincimizin içinde binlerce kanal var. Hangi kanalı seçeceğinse tamamen sana bağlı.”

“Her birimizin içinde farkındalığın tohumları mevcut. Farkındalık üzerine pratik yapmak, bu tohumları ekmek demektir.”

“Özgürlük hiç kimseye kolayca verilmez, bizlerin onu işlemesi gerekir. Bu günlük bir pratiktir. Kimse sizin her attığınız adımda ya da her nefes alıp verişinizde artan farkındalığınızın önüne geçemez.”

“Gerçek aşkta özgürlüğü elde edersiniz.”

“Geleceğe değer vermenin en güzel yolu şu ana değer veriyor olmaktır.”

İlginizi çekebilir!

Fotoğraf: https://tricycle.org/trikedaily/watch-exclusive-clip-walk-new-film-thich-nhat-hanh/

 

BLOOM SHOP