Sağlıklı ve mutlu cinsel ilişkinin en önemli noktalarından biri doyuma ulaşabilmek. Çünkü orgazm yalnızca mutluluk hormonlarını harekete geçiren, çiftler arasındaki bağı ve teması güçlendiren bir aracı olmakla kalmıyor bedenimize ve psikolojimize de etki ediyor. Kısaca orgazmın yararları göz ardı edilemeyecek kadar fazla!

Orgazmın yararları konusunu mercek altına alarak hayatınıza etki edecek olan 7 pozitif orgazm etkisini sizler için listeledik!

Orgazmın yararları

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Düzenli cinsel yaşamın, immunglobülin proteinleri olan A veya IgA’yı harekete geçirerek enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı vücudu koruduğu ispatlanmıştır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini zayıflatan stres faktörü üzerindeki olumlu etkileri sayesinde de vücudu olası hastalıklara karşı korumaktadır.

2. Stresi ve kaygıyı azaltır

Yapılan araştırmalar, artan oksitosin hormonunun kaygıyı ve stresi azalttığını ortaya koymaktadır. Prozac isimli antidepresanın içinde bol miktarda bulunan serotonin maddesi cinsel ilişki esnasında vücut tarafından doğal olarak salgılanmakta, bu hormon salınımı sayesinde de stres dürtüsü kontrol altına alınmaktadır.

Yapılan bir araştırmada, iki hafta boyunca düzenli orgazm olan birinin stres seviyesinde ve kan basıncında düşüş gözlemlenmiştir.

3. Uykuyu düzenler

Norepinefrin, vazopresin, prolaktin, oksitosin ve serotonin hormonlarını harekete geçirmesi nedeniyle orgazm, rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. Vücudun rahatlaması, gevşemesi, stresten arınması ve enerji sarf etmesi sonucu partnerlerin çok daha kolay bir şekilde derin uykuya daldıkları saptanmıştır.

4. Kalp krizi riskini azaltır

Orgazmla meydana gelen çeşitli hormon salınımları ve dehidroepiandrosteron (DHEA) steroidinin kalp krizi riskini azalttığı ortaya konmuştur. New England Research Institute in Massachusetts tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, haftada iki gün seks yapan kişilerin yüzde 50 daha az kalp krizi geçirme riskleri olduğu tespit edilmiştir.

5. Cildi iyileştirir

Seks esnasında kan akışı hızlandığı için cilt otomatik olarak tazelenme ve canlanma sürecine girer. Çeşitli hormon aktivitesi, cilde anti-aging (yaşlanma karşıtı) özellikler uygulayarak daha sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm kazanma fırsatı sunar. Anti enflamatuar kimyasalların salgılanmasıyla da cildi çevresel toksinlerden korur.

6. Menstrual döngüyü destekler

Yapılan araştırmalar, düzenli orgazmın östrojen ve progesteron hormonlarını düzenlemeye yardımcı olmasıyla menstrual döngüyü desteklediğini ortaya koymaktadır. Bazı veriler, düzenli cinsel hayatı olan kadınların mentrual döngüdeki mod değişiklikleri, regl sancıları, sırt ve bel ağrısı gibi problemlerden daha az etkilendiğini ileri sürmektedir.

7. Kronik baş ağrısına iyi gelir

2013 yılında Munster Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, orgazmın migren ve kronik baş ağrılarına iyi geldiğini belirlemiştir. Yaklaşık olarak yüzde 60 oranında migren ve sürekli baş ağrısı çeken hasta orgazm sayesinde bu ağrılarının azaldığını, acı hislerinin dizginlendiğini ortaya koymuştur.

BLOOM SHOP