Yeni veya uzun süreli bir ilişki içinde iken farkındalığı zaman zaman cinsel hayata dair duyulan hislere ve düşüncelere getirmek oldukça sağlıklı bir pratiktir. Hayatın akışında karakterimizin gelişmesi gibi cinselliğimizi yaşama biçimiz de değişebilir. Bu esnada, eğer bir ilişki içindeysek, yaşadığımız bu dönüşümü ilk önce kendimizin anlayabilmesi ve daha sonra da isteklerimizi partnerimize aktarabilmemiz gerekir. Somatik Koç ve Seksolog Aaron Baldwin‘in cinsel sağlığı, zevki ve seksi Mindfulness pratikleri ile birleştiren cinsellik ve Wellness platformu Kama Lab‘de paylaştığı 4 soruyu kendimize yöneltmek, bu dönüşümü anlamamıza yardımcı olabilir. Kendimizi sorgulamamız ile artan cinsel uyum farkındalığı; partnerimiz ile aramızda bulunan çekimi arttırmamız veya mutluluk getirmeyen ilişkilerimizi sonlandırmamız için bize şans tanır. İşte cinsel uyum farkındalığı attırıcı sorular ve cinsel çekimi arttırmanın yolları!


Partneriniz cinselliği yaşama biçiminizi daha iyi anlamak için sorular soruyor ve cevaplarınızı aktif bir şekilde dinliyor mu?

İlişkiler her açıdan karşılıklı olmalı. Cinsellik algınızı, isteklerinizi ve tercihlerinizi anlamak isteyen veya tüm bunların zaman içinde değişebileceğini kabul eden bir partner bunu size sorular sorarak anlayabilir. Verdiğiniz cevapları aktif olarak dinlemesi yani fiziksel aksiyonlarına yansıtması birbirinizi daha yakından tanımanızı ve ilişkinizin hem cinsel hem de duygusal açıdan gelişmesini sağlar.

Partneriniz ihtiyaçlarınızı, isteklerinizi, tercihlerinizi kendi tatminlerinden önceye koyuyor ve saygı duyuyorlar mı?

Herkes için kendi ihtiyaçları, istekleri ve tercihleri çok önemlidir. Bununla beraber ikili ilişkilerde, özellikle cinsel yaşamda, tarafların çizdiği sınırlar ve bu sınırlara verilen önem ve saygı kişisel ihtiyaçlardan daha fazla önem taşır. Partnerinizin cinsel yaşamınızda sizin tatminliğinizi en az kendi hazzı kadar düşünmesi, önemsemesi ve önceliklendirmesi gerekir. Bir başka deyişle, kendi istekleri ile sizin ihtiyaçlarınızı ideal bir dengede tutmaya çalışır. Cinsel hayatınıza kibar, özverili ve en önemlisi karşılıklı bir enerji katar.

Partneriniz cinsel aktivite bittikten sonra geri dönüş almak; nelerin iyi hissettirdiği, nelerin işe yaramadığını anlamak için sorular soruyor mu?

Cinsel aktivite aynı partnerle gerçekleştirilse bile her seferinde farklı hisler, duygular ve düşünceler uyandırabilir. Bu nedenle seks sonrası tarafların neler hissettiklerini konuşmaları hem kişisel hem de ilişkinin gidişatı için çok sağlıklıdır. Partnerizin seks sırasında yaptığı aksiyonların sizi mutlu edip etmediğini anlamaya çalışması, sizden sözlü bir geri dönüş istemesi hem sizin farkındalığınızı arttırır hem de uyumunuzu kuvvetlendirir.

Partneriniz duygularını ve ruh durumunu sizinle paylaşıyor mu?

Aynı şekilde partnerinizin de hislerini ve düşüncelerini sağlıklı bir şekilde size aktarabiliyor olması çok önemlidir. Duygusal olarak uygun olmayan kişiler, hislerini anlamak ve karşı tarafa aktarmak konusunda problemler yaşayabilirler. Bu durum cinsel hayatınızı rahatlıkla konuşamamanıza, duygularınızı aktarırken kendinizi güvende hissetmeminize yol açabilir. Her iki tarafın da cinsel yaşamları ve hisleri konusunda açık olması, sağlıklı bir ilişkinin temelidir.

Cinsel uyumu arttırmanın yolları

Genel kanının aksine cinsel uyum bir anda yaşanan ve eksikliğinde geliştirilemeyecek bir olgu değildir. Aksine, partnerlerin karşılıklı olarak efor sarf etmeleri ve zaman ayırmaları gereken bir bağdır. Bu nedenle cinsel uyumu arttırmak için en önemli unsurlar:

  • Uyumu güçlendirmeye istekli olmak,
  • Uyumsuzlukların varlığını kabul etmek,
  • Cinsellikte nicelikten çok niteliğe yani yakın ilişkilerin kalitesine önem vermek,
  • Mindfulness pratiklerini; bilinçli olarak temas etmeyi, nefes almayı, hareket etmeyi cinsel hayatınıza taşımak,

olarak özetlenebilir. Cinsel uyum bizler gibi gelişir, değişir, artar veya biter. Bunu farkında olarak takip etmek, geliştirilmeye açık noktalarda gereken efor ve zamanı göstermek bizim üzerimize düşer. Bir ilişkiye, cinsel aktivitemiz de buna dahil, ne ekiyorsak onu biçeriz!

BLOOM SHOP