YAZAN: BURCU ERBAŞ

Mindfulness hakkında bulunan en büyük önyargılardan biri çok zaman ve emek isteyen bir pratik olduğu ve gündelik yaşama elde tutulur, direkt bir getirisi bulunmayışıdır. Tam da bu nedenle cinsellikle aynı cümle içinde kullanılması daha da absürd duyulabilir. Aksine, ister Mindfulness’ı her gün pratik edin ister arkasındaki mantığı hiç anlamayın, hepimiz daha farkında bir cinsel yaşamdan faydalanabiliriz. Çünkü Mindful seks spiritüel, romantik, efor ve zaman isteyen değil tüm dikkatin verildiği, her sansasyonun hissedildiği, zihnin anda ve bedende kalabildiği bir sekstir.


Neden cinsellik sırasında anda kalamıyoruz?

Modern yaşamı tanımlayan sonsuz sorumluluklar ilüzyonu; her saniye yapılması gereken işler, atılması gereken mailler, eve alınması gerekenler, günün her anında, buna cinsel aktivite de dahil, zihni doldurabilir. Hayata; iş, ekonomi, siyaset, negatif haber akışına karşı daimi olarak var olan anksiyete yatak odalarından ayrı düşmeyen bilgisayarlar ve cep telefonları ile beslenmeye devam edilir. Yatak odaları rahatlamak ve cinsellikten zevk almaktan başka her işin yapıldığı, her konunun düşünüldüğü, kelimenin tam anlamı ile uykusuz gecelerin yaşandığı yaşam alanlarına dönüşür. Bedene veya cinselliğe karşı var olan özgüvensizliklerin en büyük besleyecilerinden sosyal medyanın da karşıma katılması benliğe dair duyulan endişe, stres ve utancı körükler.

Cinsellik esnasında da zihnin tüm bu düşüncelere dalıp fiziksel olarak deneyimlenenden kopması eğer tek başına ise bedenden eğer partner varsa o kişiden uzaklaşmaya, cinsel hazzı ve isteği kaybetmeye neden olur. Sonucunda cinsel yaşamda genel bir tatminsizlik, uyarılma problemleri, düşen libido hatta ağrılı birliktelikler yaşanır.

Sessiz ve hareketsiz biçimde oturmak seksten alınan hazzı nasıl arttırabilir?

Düzenli olarak meditasyon yapmak bedenin stres cevabı olan hormonu olan kortizol ve adrenalinin azalmasına yardımcı olur. Kortizolün düşmesi de bedene çevresinde bir tehdit olmadığı; kaçması ve savaşması gerekmediği yani rahatlayabileceğinin sinyallerini yollar. Bu da evrimsel olarak hayatta kalmaktan ötede, hayattan zevk alınabilecek bir vaktin doğmasına; kişinin cinsel aktiviteye girme isteğinin yani libidosunun artmasına neden olur. Zihnin sustuğu, bedeninse canlandığı seks hayatı da daha çok tatmine o da daha çok cinsel isteğe yol açar.

Cinsellik sırasında anda kalabilmenin faydaları

Libidonun artmasını sağlar

Mindfulness pratikleri ve sağlıklı cinsel yaşam arasındaki ilişkiyi araştıran deneyler sınırlı olsa da en iyi üniversitelerden British Columbia‘nın Cinsel Sağlık Merkezi’nde yürütülen bir deney düzenli meditasyon pratiğinin kadınların arzularını, cinsellikten aldıkları hazzı ve tatmini arttırdığını göstermiştir. Katılımcılar üzerinde yürütülen görüş anketinde de kadınlar meditasyonun cinsel mutluluklarına en çok katkıda bulunan pratik olduğunu söylemiştir.

Bedenle ilişkinin düzelmesini sağlar

Özellikle kadınların cinsel hayatını derinden etkileyebilen beden imajı bozuklukları Mindfulness pratikleri ile iyileştirilebilir. Bedenin sadece bir dış görüntüden ibaret olmadığını hatırlamak, nefes ve duyular sayesinde canlılığı hissetmek bedene dair var olan düşünce ve duyguları yeniden oluşturmaya yardımcı olur. Zihinde sürekli olarak dönüp duran “Acaba şu an nasıl görünüyorum?” gibi düşünceler “Şu an ne hissediyorum?” cümleleri ile değiştirilince beden sadece partnere güzel görünme işlevinden çıkar, nefes alan, hareket eden, zevki hisseden, canlı ve muhteşem bir organizmaya dönüşür. Bireye iyi deneyimler yaşatan bu “yeni” bedene dair oluşan pozitif düşünce ve duygular da negatif olanların; özgüvensizliklerin, öz eleştirilerin, takıntıların yerini alabilir.

Geçmiş cinsel travmaların iyileşmesine yardımcı olur

Geçmişinde cinsel taciz bulunan kişilerin cinselliklerini yeniden kendi kontrollerine alabilmeleri, zevk duyabilmeleri için de sıklıkla terapötik olarak kullanılan Mindfulness pratikleri, zihinden geçen her tür düşünce ve duygunun yargısızca izlenmesine alan tanır. Tetikleyicilerin tanınmasına, bedenden uzaklaşma alışkanlığının kırılmasına, fiziksel hazzın yeniden keşfedilmesine ve bedensel gerginliğin azalmasına yardımcı olur. Sonucunda ağrılı ilişki yaşanma riski düşer, cinsel utanç kaynaklı bireysel kısıtlamalar hafifler.

Cinsellik esnasında anda kalabilmenin yolları

Nefes farkındalığı

Seks esnasında nefesinizi tutuyor musunuz? Nefes tutmak bedenin kendini tehdit altında hissetmesine ve savunma mekanizmalarının devreye girmesine neden olur. Beyin çevrede bir tehdit olduğuna, tehlikeli bir durumun içerisinde bulunulduğuna dair mesaj alır ve sinir sistemi aktive olur. Beden kasılır, donar veya zihin kendini korumak için dikkatini başka yerlere kaydırır. Bedenden, yaşanılanlardan yani andan kopulur.

Tam da bu nedenle daha iyi bir seksin ilk adımı nefesle yeniden bağ kurmaktan geçer. Farkındalığın nefeste tutulması hareketlerin yavaşlamasına, zihnin sakinleşmesine yarar. Bedende yaşanılan tüm sansasyonlar aniden daha yoğunlaşır çünkü nefesle beraber hissetme duyusu sadece dış bedenden değil aynı zamanda içeriden de yaşanmaya başlar. Bilinçle alınan ve farkındalıkla takip edilen nefes interosepsiyon duyusunun uyandırarak alınan hazzı arttırır. Göbeğe doğru derin nefesler alıp uzun uzun vermek, kan ve oksijen akışının genital bölgelere doğru akmasını sağlar.

Duyusal farkındalık

Nefesin yanı sıra bilinci çevrede olan bitene götürmek; görme, duyma, hissetme, tatma ve koklama duyularına odaklamak zihnin yeniden ana dönebilmesinde çok etkili bir pratiktir. Eğer cinsellik bir partnerle yaşanıyorsa dikkati o kişiye; nasıl kokuyor, teni nasıl hissettiriyor, nasıl sesler çıkarıyor, ona bakınca neler görüyorsunuza getirmek veya kendi bedeninize ve duyularınıza odaklanmak zihni çabasızca ana çeker. Adım adım her duyunun üzerinden geçip yeniden bedenin içine dönmeye yardımcı olur. Sadece fiziksel temastan ibaret olmayan cinselliğin tüm formlarının deneyimlenmesine rehberlik eder.

Beden taraması

Cinsellik esnasında gözlerin kapatılarak bedende yaşanan her tür sansasyonun, herhangi bir hissi değiştirmeye çalışmadan, sadece izlenmesi beden taraması pratiğidir. Zihindeki Mindfulness kasının gelişmesine ve cinsellik esnasında doğal ve çabasız şekilde kullanılabilmesine en yardımcı olan bedensel çalışmalardan biridir.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP