Özgüven, bir insanı çekici kılan en önemli şeylerden biridir. İş yerinizde ve sosyal çevrenizde oldukça özgüvenli olabilirsiniz. Peki ya cinsellikte? Cinsel özgüven sahibi olup olmadığınızı hiç sorguladınız mı?

Belki vücudunuzun beğenmediğiniz yerlerini kamufle etmek için ışığı kapatma ihtiyacı duyuyorsunuz. İlişki sırasında karşı tarafın keyif alıp almadığını düşünüp odağınızı kaybediyor da olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda cinsellikten tamamen keyif alamıyor olmanız muhtemel. Öyleyse bu durumu ortadan kaldırabilmek için hangi faktörlerin cinsel özgüven eksikliği yaratabileceğine birlikte göz atalım!

İlginizi çekebilir: Psikolog Açıklıyor: Özgüven Eksikliğini Aşmanın Yolları

1. Trend güzellik algısı

Neden Kylie Jenner gibi kalçalarınız ya da dolgun göğüsleriniz olmadığını düşünmekten vazgeçin. O insanlar bile çıplak gözle bakıldığında fotoğraftakinden oldukça farklılar. Medya yüzünden gözünüz büyük kalçalara ve dolgun göğüslere takıldığı için aynadaki görüntünüzden keyif almıyor olabilirsiniz. Ama güzel haber şu ki seks popüler kültürü mutlu etmek için değil, kendiniz ve partnerinizin ortak hazzı için var.

Vücudundan memnun olmadığı için çoğu kadın karanlıkta sevişmeyi tercih ediyor. Sabah güneşinin çıplaklığı vücudun kusurlarını iyice ortaya çıkartacağı için loş ışık tercih edenlerin sayısı gündüz sevişenlerden oldukça fazla.

Seks sırasında vücudunuzda kusur olarak gördüğünüz yerlere takılmak sizi kendinizi ana vermekten ve haz almaktan alıkoyacaktır. Bir süre sonra partnerinizin de “Acaba keyif almıyor mu?” gibi düşünmesine ve aranızdaki cinsel çekimin bitmesine yol açacaktır. Vücudundaki kusurlara odaklanıp kendini veremeyen bir kadının da orgazm olması oldukça güçtür. Görüntünüz konusundaki çekincelerinizi partnerinizle konuşmak oldukça rahatlatıcı olabilir. Böylece partneriniz bu konuda sizi yüreklendirebilir.

Seks sırasında üstte olduğunda göbeği daha güzel görünsün diye içine çeken, göğüslerini beğenmediği için sütyenini çıkartmayan kadınlardan olmayın. Aynanın karşısına geçin, cinsel organınıza kadar her yerinize bakın. Her kadın özgün bir bireydir ve vücut özellikleri farklıdır. Göğsünüz, göbeğiniz gördüğünüz şekliyle zaten harika.

Gerekirse bir hafta evde çıplak gezin, vücudunuzu olduğu haliyle seksi bulacak ve seveceksiniz. Sizden hoşlanan biri için göbeğinizin olmasının ya da selülitlerinizin hiçbir önemi yok. Negatif düşüncelerinizin hepsini pozitife çevirip her gün tekrarlamakla başlayın: “Seksi bir kadınım ve kalçalarım harika görünüyor!’’ 

İlginizi çekebilir: Orgazmını Keşfet: Kadınlarda Orgazm Çeşitleri

2. Ailede öğrenilen cinsellik

Eğer yetiştirilirken size seksin suçluluk verici, ayıp bir şey olduğu öğretildiyse bu sizin seksten keyif almanızı engeller. Yapmak istediğiniz şeyleri suçluluk duygusundan dolayı sınırlayıp maceradan kaçıyor olabilirsiniz. 

Çocuklukta mahremiyet eğitimi; bu duygunun gelişmesi, çocuğu istismardan korumak ve topluma ayak uydurmak için çok önemli. Bu yaşlarda bu eğitimi vermek şart. Ama kişi büyüyüp cinselliğini keşfetmeye başladığında vücudunu tanıyacak ve sağlıklı seks hayatı için nelerden hoşlandığını bulacaktır. Eğer bulmuyorsa hep yanlış bir şey yaptığını düşünebilir ve seks onun için bir keyif aktivitesi olmaktan çıkmış olur.

Ailede yetişkinliğe geçişte cinsel özgüven kazancı için verilmesi gereken mesaj bence şu: “Vücudunu sev. Kendine güven. Sevişme eylemi çıplak yapılır. Bu çıplaklığı kiminle paylaşacağın da tamamen senin kararın. İsteğin dışındaki her duruma tepki göster ve oradan uzaklaş.”

3. Mastürbasyon bilinçsizliği

İnsanın en önemli cinsel deneyimi kendisiyledir. Mastürbasyon sayesinde neyden hoşlandığımızı bilir ve kendimizi keşfederiz. Bu çok uzun bir süreçtir ve sağlıklı seks hayatı olan kadınlar ne istediğini söylemekten çekinmezler. Size ne kadar anormal gelse de partnerinizin bunu bilmeye ve yönlendirmenizi dinlemeye hakkı var, çünkü seks iletişim kurdukça güzelleşen bir aktivitedir. 

İlginizi çekebilir: Bir Tabu Olarak Bilinen Seks Oyuncakları

Çekinmeden açık bir şekilde konuşabilirseniz, “Yatakta kötü müyüm? Acaba karşımdaki şu an mutlu mu?” gibi düşünceler seks sırasında kafanızı kurcalamaz ve orgazma odaklanabilirsiniz. Mutlu ve tatmin edici bir seks hayatınız olsun istiyorsanız önce kendinizi mutlu etmeyi bilmeniz ve bu duyguyu sürekli geliştirmeniz, yönetmeniz gerekiyor. Bu cinsel deneyimi yaşayan ve partneriyle paylaşmaktan çekinmeyen kadınların yatakta özgüvensiz hissetmesine imkan yok!Öykü Gökler

1988 yılında Ankara'da doğdu. 2011 yılında lisans eğitimini ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladıktan sonra kendi tasarımlarını üreten bir ayakkabı atölyesinde, kendi koleksiyonunu oluşturarak ayakkabı tasarlamaya başladı. Aynı zamanda çocuk hikayeleri kitabı çıkarmak üzere editörlük eğitimi almakta. Yoga, pilates, fotoğraf çekmek ve müzik dinlemek en keyif aldığı aktiviteler...BLOOM SHOP