YAZAN: MİRAY AKIN

Zihnin beden üzerinde son derece somut etkileri olduğu yakın araştırmalar tarafından doğrulansa da insan zihninin akıl almaz yetilerinin bedeni iyileştirebildiğini Aborjinlerden İnkalara birçok yerel toplum yüzlerce yıl önce keşfetmişti. Sadece et ve kemikten değil ışık ve Büyük Ruh’tan oluştuğumuzun farkına varıp “sonsuzluğu deneyimlediğimizde” maddi dünyanın geçici prangalarından kurtulmak ve şifalanma yolculuğuna çıkmak mümkündü!

25 yıldan fazla bir süredir Amazon ve And Dağları’nın şamanlarıyla çalışan ve onların kadim öğretileri ile şifalanmanın yollarını Batı dünyası ile tanıştıran tıbbi antropolog Dr. Alberto Villoldo’nun raflarda yerini alan Şaman, Şifacı, Bilge: And Dağları Şamanları’nın Şifa Sırları kitabı, Villoldo’nun şahit olduğu maneviyat yüklü hikayeleri ve şifa pratiklerini okuyucularla buluşturuyor. Şifalanma yolculuğunda kendinize ve çevrenize ışık olacak kadim bilgilerden öne çıkan başlıkları sizin için derledik!


Aydınlatma yöntemi ile sonsuzluğu tatmak

Villoldo, Machu Picchu yakınlarında dağlarda dolaşırken antibiyotik tedavisinin bile enfeksiyonu kontrol altına alamadığı şekilde zatürreye yakalanmış ve bir Kızılderili şaman olan Don Antonio’yu ziyaret etmişti. Dört ana yöne seslenip, gökyüzünden ve yeryüzünden yardım isteyen Antonio, “ardından başının üstünde havayı iki yana ayırıyormuş gibi kollarını kaldırmış ve görünmez bir baloncuğun kenarlarını genişletiyormuş gibi kollarını yavaşça aşağıya indirmişti.” Daha sonra da bir örtü gibi onu kaplayacak şekilde Villoldo’ya doğru uzanmıştı.

İşte o an bir güven hissi doldurmuştu Villoldo’nun içini. Don Antonio, Villoldo’nun içinde sonsuzluğu deneyimleyebileceği kutsal bir alan açmıştı. Villoldo, artık geçmiş ve gelecekten sıyrılmıştı; şimdide, şimdiki andaydı. Geçmişten getirdiklerimizin ve gelecekte tadacaklarımızın olmadığı bu yere, aydınlatma yöntemi ile ulaşmıştı.

Işıltılı enerji alan farkındalığı kazanmak

Villoldo’ya göre ancak biz dengesiz olduğumuzda dünya yırtıcı bir hale gelebilir. Don Antonio’nun Dr. Villoldo’ya uyguladığı aydınlatma yöntemi ise bu dengeyi yeniden bulmamızı sağladığı gibi çakraların duvarlarına yapışan tortuları yakmaya, kötücül fiziksel ve duygusal izlerin etrafındaki toksik enerjiyi dönüştürmeye yardımcı oluyor. Işıltılı enerji alanımızdaki izleri ise silip temizliyor.

Şaman, Şifacı, Bilge’ye göre fiziksel bedenimizi saran ve sağlığımız için kanın taşıdığı besinler ve oksijen kadar değerli olan ışıltılı enerji alanın farkındalığı, şifalanma yolculuğunun ilk adımını oluşturuyor. Ne zaman ışıltılı enerji alanımızdaki yaşam rezervleri, stres ve çevre kirliliği gibi yükler ile dolarsa işte o zaman hastalıklar ve rahatsızlıklar bedenimizi ele geçirebiliyor.

Nasıl bir bitki ışığı özümseyerek onu yaşama dönüştürüyor ve insanlar da dahil olmak üzere bütün kâinat bu ışıkla hayatına devam ediyorsa, Villoldo da bu başucu kitabında bizlerin canlı bir maddenin içine sıkışmış birer ışık olduğumuzu dile getiriyor. Işık ile var olan ışıltılı doğamızı anladığımızda ise fiziki dünyadan uzaklaşmak ve sonsuzluğu tadarak şifalanmak mümkün oluyor.

Işıltılı enerji alanın anatomisi ve organları: Çakralar

Bedenden dışarı uzanan dört katmanı (dıştan içe: beden, zihin, ruh ve büyük ruh) ve her katmanındaki farklı enerji ile ışıltılı enerji alanımız bize ve atalarımıza ait olan hikayelerin, travmaların ve hatta geçmiş yaşamlarımızdaki anıların devasa bir arşivini tutuyor.

Bu kütüphanede taşıdığımız bütün izler farklı renklerde ve yoğunlukta saklanıyor. Bizler hakkında kadim bilgiler içeriyor. “Fiziksel ve duygusal dünyamızı organize eden”, bedenin birkaç parmak dışında dönen ve ışıltılı enerji alanımızın organları olan çakralarımız ise bu bilgiler ile şekilleniyor.

Şaman, Şifacı, Bilge kitabı ile çevresel, fiziksel ve duygusal kirliliğin bir sonucu olarak tıkanan çakralarımızı, şifalandırıcı pratikler ve kadim toplulukların manevi mirasları ile temizlemeye yönlendiren Villoldo, “acımızın ortasında şefkati ve bağışlayıcılığı keşfettiğimiz zaman, ışıltılı enerji alanının hiçbir toksik enerji kalıntısını emmeyeceğini” dile getiriyor. Kitabında, çözülmemiş ruhsal ve psikolojik travmaların ışıltılı enerji alanımızda nasıl bir iz bıraktığını etkileyici bir hikâye ile de örneklendiriyor.

Kadim öğretiler ile şifalanmak

17 yaşındaki çocuğunu trajik bir araba kazası ile kaybeden Magda, Dr. Villoldo’ya “neden ben ölmedim ki?” sorusu ile gelmeden önce beş sene boyunca kazanın her yıl dönümünde, ölüme yakın bir travma yaşadığını anlatıyor. Artık hayatta bir amacı olmadığına inanıyor ve yaşamaya devam etmek istemediğini söylüyor.

Seanslar sırasında Dr. Villoldo, Magda’yı aydınlatma yöntemi ile tanıştırıyor. Birkaç seans sonunda onu “yıl dönümü tepkisi” olarak adlandırdıkları kazalara yakınlaştıran izler temizlendiğinde, artık bu olumsuz enerji kalıbı da kırılıyor. Beş sene boyunca harekette olan bu iz ve onun toksik enerjisi yakıldığında Magda’nın ışıltılı enerji alanındaki bir fırtına bulutu gibi dönen karanlık enerji dağılıyor.

Işıltılı dünyaya açılan kapı

Yerli topluluklarındaki gizem okullarında “kişinin bilge olma yolculuğunda geçmesi gereken dokuz kapıdan” bahsediliyor. Her bir kapı, bilgenin kendini gerçekleştirme yolculuğunu temsil ediyor. “Bu merkezlerden yedi tanesi bedende, diğer ikisi ise ışıltılı enerji alanında bulunuyor.”

Şifalanma yolculuğuna çıkmak için motive edici bir etkiye sahip olan Şaman, Şifacı, Bilge, enerjilerini evrenden alan yer çakraları ve gök çakralarını ayrı ayrı incelerken ışıltılı dünyaya açılan kapının gizli anahtarını okuyucuları ile paylaşıyor. Maddi bedenin ölümü ile birlikte bir ışık çanağı halinde diğer yedi çakrayı saran sekizinci çakrayı ve kozmos boyunca uzanarak evrenin kalbi olarak anılan dokuzuncu çakranın Yaratıcı’nın içimizdeki meskeni olduğunu anlatıyor.

Nesilden nesile aktarılan izlerin, güç hayvanları ile bağ kurmanın, yeryüzü ve gökyüzü ile olan bağlantımızın, ışıltılı iplikler ile kainat ile olan bütünlüğümüzün yanı sıra Şaman, Şifacı, Bilge dikkat ve farkındalık egzersizleri ile “ışıltılı enerji alanı hissetmeyi, ışık nehirlerini algılamayı ve çakra disklerinin dönüşünü okumayı öğretiyor.” Ağır enerjileri ışığa dönüştürerek okuyucusuna besleyici yaşam enerjisi, sevgi ve güç armağan ediyor.

Dr. Villoldo’nun günlükleri, Şamanik teknikler, yerel toplumların kadim öğretilerini içeren Şaman, Şifacı, Bilge kitabını incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

“Biz yıldızlara yolculuk eden ışıltılı varlıklarız. Fakat bunu anlamak için sonsuzluğu deneyimlemelisin.”
Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP