YAZAN: MELTEM FAKABASMAZ

Yaşamlarımızda öyle anlar olur ki her şey zahmetsizce akar, çabasızca ilerler. Gerçekleşmesini istediklerimiz arasında ne varsa sanki evren olması için ihtiyaçlarını altın tepside sunar. Çoşkulu, heyecanlı ve sevinçli oluruz. Sabahları umutla uyanır, geceleri huzurla uyuruz. Bazı anlar vardır ki ilerlemek isteriz, çaba harcarız ama istediğimize ulaşamamanın ötesinde yakınına bile gelememişizdir. Kendimizi sıkışmış ve hareketsiz kalmış hissederiz. Bu engeli yaratan geçmişte yaşadığımız veya kaçındığımız olaylar, duygular, travmalardır fakat geçmişte kaldığı için çoktan unutmuşuzdur. Unutsak da onlar oradadır ve gölge etkisi yaratarak gerçek potansiyelimizi engellemiş, baskı altına almıştır. Enerji bedeninde blokajlar yaşanmıştır. Eğer siz de bu gibi hisler içindeyseniz ve gerçek potansiyelinize ulaşmak istiyorsanız enerji blokajları nasıl çözülür sizin için araştırdık.


Enerji blokajları nedir? 

Enerji blokajı; varlığı fark edilmeyen ancak hayatın bazı alanlarında mücadeleye neden olan yaraların yarattığı etkiyi tanımlamak için kullanılır. Bu blokaj yapmak istediğimiz hareket ve çabanın önünde duran engeldir. Yaşam gücünün akışının kısıtlanmasına sebep olan enerji blokajları, içgüdüsel hareketimize karşı içsel dirençlerimizden biri haline gelebilir. Sonucunda da bizi hareketsiz bırakabilir. 

Kişinin en temel maddesi enerjidir. Enerjinin hareketi yaşamdır. Enerjinin hareketi ne kadar özgürse, yaşam da bir o kadar derindir. 

John Pierrakos

Enerji blokajları nasıl oluşur? 

Bir anlığına birbirine karışmış kabloları gözünüzün önüne getirin. Çözmek için birini çektiğinizde kablolar birbirine dolanacak, hatta birbirinin içinden çıkamaz duruma gelecek. Bir taraftan kabloların çekilmesi, diğer tarafta blokaj oluşmasına sebep olur. Ayırmak isterken çekmek veya itmek tam tersi çözüm yaratır. 

Bizler içlerimizde birbirine karışmış enerjilerle yaşarız. Birbiri ile çelişen inançlar içinde kaldığımız zaman ise karmaşa başlar. İç dünyanın düşünceleri karmaşık mesajlar iletirse, duygusal katman da bu karışımın içine eklenir. Ve sıkışmışlık hissi ortaya çıkar. Tüm parçaların nasıl bir araya geldiği çok önemli değil aslında, önemli olan enerjilerin baskılanmasının etkisini görmemizdedir. Günlük yaşamda sıklıkla oluşabilen enerji blokajları tekrarlandıkça aşılmaz bir hale ulaşabilir.

Enerji blokajları hayatımızı nasıl etkiler? 

Blokaj yaratan enerji yükü farkında olmadığımız zamanları fırsat bilerek içten içe işlemeye başlar. Örneğin; çok yemek yemeye meyilli birisiniz fakat bir nedenden ötürü kilo vermek istiyorsunuz. Bunun için de beslenmenizi kontrol etmeye ihtiyacınız var. Eğer bu konu ile ilgili geçmişten gelen bir enerji blokajınız varsa siz kilo vermeye çabaladıkça o blokaj da stres yaratmaya başlayacak ve yemek yeme isteğinizin önüne geçmeniz oldukça zor olacaktır. 

Enerji blokajlarına;

  • Korkularımız,
  • Suçluluk hislerimiz,
  • Olaylara yüklediğimiz anlamlar,
  • Kendi kendimizi inandırdığımız aslında bize ait olmayan inançlar,
  • Maddi ve manevi kayıplarımız,
  • Kendimize söylediğimiz yalanlar,
  • Yaşadığımız travmalar

neden olabilir. 

Yaşanmış bir travma sırasında oluşan enerjiyi bastırmak veya ondan kaçmaya çalışarak durumun üstünü örtmeye çalışmamız oldukça doğaldır. Çoğumuz duygularımızı açığa çıkarmamamız çünkü ortaya çıkarsa zayıf görüneceğimize inanarak büyütüldük. Fakat bastırdığımız veya kaçtığımız ne varsa zamanı geldiğince bizi engelleyen enerji blokajlarımıza dönüşürler. Çözülmeleri de zaman alabilir. 

Kendimde bir enerji blokajı var mı sorusunun cevabını keşfetmek de aslında bu blokajın çözülmesinin temel adımını oluşturur. 

Enerji blokajları nasıl aşılır? 

Durun, nefes alın, fark edin

Evlenmek istiyorsunuz, tam da istediğiniz gibi biri ile berabersiniz fakat bir türlü o soru ondan gelmiyor. 20’li yaşlarında anne ve babanın sancılı boşanması sürecinde evlilik korkunçtur, asla evlenmeyeceğim sözlerinle onlarla yaşadığın travmatik durumdan kaçınmaya çalışman harika fakat o düşüncenin inanca dönüşmesi ile oluşan blokaj 20 yıl sonra evlenmek istediğinde önündeki engellerden birine dönüşebiliyor. 

Durmak kendini dinleyebilmek için yapan zihinden, olan zihne geçmenin ilk adımıdır. Olan zihin farkında olan zihindir. Sürekli yapan zihin halinde oradan oraya hareket ederek ama farkında olmadan yaşayabiliriz. Durup nefes aldığımızda ise farkındalığımızı yaşanan engelin en başta nasıl oluştuğunu çözebilmeye aktarma şansımız olur. Farkındalık, bu blokajı dönüştürebilmek için bize alan yaratır. Sen evlilik korkunçtur düşünceni serbest bırakıp o alandaki enerji yükünü boşaltırsan o blokajı dönüştürmüş olursun. 

Enerji blokajı ile arkadaş olun

Kötü deneyimleri bastırmak veya kurtulmaya çalışmak zorunda değiliz. Yargılayıp eleştirmek veya savaşmak da. Bize öfke, üzüntü, korku yaratan bir his bizi uyanışa geçiren bir alarm da olabilir. Onun yarattığı duygudan, hikayesinden uzaklaşmak yani tepki vermek yerine ona kucak açtığımızda enerji blokajını dönüştürebilirsiniz. 

Dürtüleri fark edin

Blokajlar sebepsiz yere oluşmaz ve sebepsiz yere de karşımıza çıkmaz. Enerji blokajın harekete geçirmeye çalıştığı dürtüyü fark edin. Belki de gittiğin yönün tersine gitmen için bir uyarı yapıyor. Belki de gittiğin yönde ilerlemek için geçmişten özgürleşmenin zamanı geldiğini hatırlatıyor. 

Dürtüyü nasıl engellediğinizi anlayın

Blokajlara karşı farkında olmadan savunmaya veya savaşmaya yol alabiliriz. Engellendiğimizi düşündüğümüz veya istediğimiz gibi gitmeyen durumlarda çevremize kızabilir, nazar mı değdi diye sorgulayabilir, gezegenlerin hareketi diyerek suçu başkalarına atabiliriz. Tam bu esnada karnımız kasılabilir, nefesimiz sıkışabilir, omuzlarımız çökebilir. Bunların hepsi kısıtlanmış enerjinin varlığının habercisidir. Bu hislere dikkati çevirmekle, blokajın içinde gizlenen enerjinin de serbest kalabilmesi için alan yaratmaya başlarız. 

Enerji blokajını hasat edin

Blokaj yavaş yavaş çözülürken onu itmeden ve bastırmadan yeni yerlere akmasına izin verin. Çoğunlukla bu durum bir sıcaklığın yayılması, titreme, karıncalanma hatta genişleme gibi hissedilebilir. Analiz etmeye çalışmak yerine keyfini çıkarın. Evet bir kabuğun kırılması gibi, başta zorlayıcı gelebilir ama sonrası gölge diye nitelendirilen ne varsa aydınlığa çıkacaktır. 

Enerji blokajlarınızda çözülme oldu fakat halen kendinizi engellenmiş gibi hissediyorsanız aşağıdaki pratiklere bir şans verebilirsiniz. 

Fiziksel detoks 

Yediklerimiz ve içtiklerimizle bedenimizin enerjisini bloke eden kimyasalları da içeri alıyoruz. 2-3 ayda bir iki günlük detoks yapmak da yardımcı olacaktır. 

Reiki 

Enerji blokajlarının çözülmesi ve şifalanması için yardımcı olur. 

Meditasyon

Engel olan enerji blokajları için bu linkteki meditasyonu, bedendeki çakralar üzerine ise arınma ve meditasyonyapabilirsiniz. 

Feng Shui

Belirli renkleri ve düzenleri dikkate alarak en yüksek seviyede enerjinin akabilmesine yardımcı Feng Shui; 5 elementi dikkate alarak yaşadığımız mekanlarda bloke enerjinin dönüşmesine ve akmasına yardımcı olabilir. 

Yoga

Yoga yapmanın en önemli faydalarından biri de enerji blokajlarını açmaktır. Enerji bedenlerimiz sürekli blokaj yaratabilecek durumlarla karşılaşır. Yoga enerji blokajlarını dengelemeye yardımcı olarak enerjinin kesintisiz akışını sağlar. Enerji blokajlarını açmaya odaklanan yandaki pratik enerji bedenini iyileştirme yolunda rehberlik edebilir. 
Meltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, FMV Işık Lisesi'ni ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 2015 yılından bugüne kadar 1500 saatten fazla yoga, meditasyon, mindfulness gibi eğitimlerle insanın iyi olma haline yardımcı olmak üzere yol alarak devam ediyor. Halen severek yapmaya devam ederken; öğretmek kadar öğrenci ruhunu da korumayı ve keyfini...BLOOM SHOP