Dekorasyon konusuna yakın veya uzak herkesin yolu, Antik Çin sanatlarından Feng Shui ile mutlaka kesişmiştir. Basitçe Feng Shui, yaşam alanlarımızda tercih ettiğimiz dekorasyonun, alanın dengesini ve uyumunu etkilediğini ve bu etkinin bizim enerjimiz ve hayatımız üzerinde kendini gösterdiğini söylüyor. Tüm önerilerini mantık çerçevesinde açıklayan ve enerji boyutundaki bütünsellikten faydalanan Feng Shui’ye göre, daha kaliteli bir hayat, daha yaşanabilir alanlarla mümkün oluyor. Yaşam alanlarının en ufak detaylarından, bina tasarımlarına kadar adapte edilebilen Feng Shui’yi hayatımızda uygulamaya başlamak için yatak odalarını tercih etmemiz öneriliyor. İşte iç mekanlarda dengeli bir enerji ve daha iyi bir uyku için Feng Shui’nin yatak odası dekorasyon önerileri!

İlginizi çekebilir: Öz Sabotaj: Bireysel Potansiyelinizin Önündeki 3 Engel

Daha iyi bir uyku için Feng Shui’ye göre 10 dekorasyon önerisi!

Günün başladığı ve bittiği yer olan yatak odaları, enerjiniz üzerinde tahmin ettiğinizden çok daha büyük bir etkiye sahip. Genellikle uyku, cinsel hayat veya derin rahatlama için tercih edilen bu alanlarda Feng Shui felsefesine göre küçük düzenlemeler yaparak hayat kaliteniz üzerinde büyük etkiler yaratabilirsiniz.

İşte yatak odanızda pozitif enerji ve uyum yaratarak uyku sağlığınızı ve genel anlamda enerjinizi iyileştirmenin 10 yolu!

Yatağı kapı ve pencerelerden uzaklaştırmak

Feng Shui felsefesine göre, yatağı pencerenin altına veya kapı ile nizamlı bir konuma yerleştirmekten kaçınmak gerekiyor. Enerjilerin odaya kapı ve pencerelerden girdiğini söyleyen bu öğreti, uyku kalitesinin artması için yatağın kapılardan, pencerelerden ve bunların hizalarından uzaklaştırılması gerektiğini söylüyor.

Yatağın hizalanacağı duvar

Yatak başını hizalamak için tuğla gibi sağlam malzemelerden yapılmış sabit bir duvar tercih etmek, uyku sırasında enerjinin sağlıklı bir şekilde yenilenmesine ve dinç uyanmaya destek oluyor.

Yatak başı tercihi

Yatak başını ve yatak çerçevesini alırken organik ürünler tercih etmekte de fayda var. Tahta ve kumaş gibi malzemeler Feng Shui tarafından önerilen materyaller arasında. Bunun nedeni ise metalin elektriği yönlendiriyor olması. Zaman içinde mıknatıs gibi davranmaya başlayan metaller kutuplaşmaya ve negatif bir etkiye sebebiyet verebiliyor.

Teknolojik aletler

Teknolojik aletlerin sağlıklı bir uyku için yatak odasından uzaklaştırılması gerektiğini savunan Feng Shui’ye göre kapatılmış olmaları yeterli değil. Feng Shui, bu aletlerin sahip oldukları ekranların ayna etkisi yarattığını ve dolayısıyla ışık oyunlarına neden olarak uykuyu bölebileceğini söylüyor.

Feng Shui, teknolojik aletlerin odanın dışında bırakılmasını tercih etse de cihazları kapatıp ekranları örtmek zorunlu durumlarda çözüm olabiliyor.  

İlginizi çekebilir: Dopamin Orucu 2.0

Aynalar

Feng Shui, aynaları yatak odalarında kesinlikle önermiyor. Bu felsefeye göre aynalar enerji boyutunda her zaman aktif bir şekilde çalışıyor. Yansıtma gücü olan bu objeler, imajlarla beraber ortamdaki enerjileri de yansıtıyor. Feng Shui, bu durumu “enerji dalgalarının sürekli insan vücuduna çarpması” olarak açıklıyor ve uyku kalitesi düşürdüğünü söylüyor.

Yatak odası için fazlaca aktif olduğu düşünülen aynalar, zorunlu olarak alanda bulunuyorsa da yatağı görmüyor olmalarına dikkat etmek gerekiyor.

Sanat parçaları

Yatak odalarında tercih edilen resimlerin ve objelerin rahatlatıcı ve sakinleştirici olmasına özen göstermek gerekiyor. Yatak odasında tercih edilen sanat parçalarının öfke, üzüntü, vahşet, hüzün veya yalnızlık gibi olguları barındırmaması veya ima etmemesi çok önemli. Uzun süre maruz kalınan bu görüntülerin bilinçaltıyla ve enerji boyutunda kişiyle daima iletişim içinde olduğunun bilincinde olmak doğru objeleri tercih etmemiz konusunda bize yardımcı olabilir.

Düzen

Yaşam alanını ve yatak odasının derli toplu ve düzenli olması, stres seviyesinin düşmesini destekliyor. Kişi dağınık alanlarda bulunduğu zaman, farkında olmadan bilinçaltı seviyesinde sürekli o alanı toparlamak, düzenlemek ve orada olmaktan ne kadar hoşnutsuz olduğu hakkında düşünüyor.

İlginizi çekebilir: Eşyalarla Duygusal Bağ Kurma Alışkanlığından Kurtulmanın 5 Yolu

Sıcak bir ışıltı

Himalaya tuz lambaları yatak odaları için oldukça uygun bir ışık kaynağı olacaktır. Sıcak, iyileştirici ve ışıltılı bir hava yaratmak konusunda oldukça etkili bir dekorasyon hilesi olan bu tarz bir lamba seçimi odanın enerjisini de dinginleştirecektir.

Aromaterapi

Aromaterapiyi öneren Feng Shui, kişinin sevdiği esansları odanın içinde kullanarak alanı stresten arındırıp sakin ve yenileyici bir atmosfere kavuşturabileceğini söylüyor.

Odayı bölmek

Özellikle stüdyo tipi evlerde yaşayan kişiler için pratik bir çözüm olan paravan tipi bölücüleri kullanmak, uyku kalitesini arttırmak konusunda oldukça yardımcı oluyor. Uyku alanını evin kalanından ve oluşabilecek kargaşadan ayıran bu bölücüleri kullanmak, dingin bir uykunun anahtarı.Sıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP