FOTOĞRAF: DUNE
YAZAN: MİRAY AKIN

Pandemi sebebiyle vizyon tarihi ertelenen filmler, normal hayata geçiş süreci ve sinemaların açılmasıyla birlikte bir bir beyaz perde ile buluşuyor. Sabırsızlıkla beklediğimiz birçok film için ise bizlere şimdiden takvimimizde yer açmak kalıyor çünkü sinema ile dolu bir ajanda bizleri bekliyor! İşte sinemanın büyüsüne kapılmamızı sağlayacak yakın zamanda vizyon giren filmler.


The Father

Usta oyuncu Anthony Hopkins‘e ikinci Oscar ödülünü kazandıran The Father, yaşlılık ile başa çıkmaya çalışan huysuz ve biraz da inatçı bir baba ile ona yardım etmeye çalışan kızının (Olivia Colman) hikayesini ele alıyor. Gitgide gerçeklik algısı kaybolmaya başlayan Anthony’nin kendi kimliği, geçmişi ve kızı ile yaşadıklarına odaklanan film birçok eleştirmenden de harika performanslar sebebiyle övgü topluyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Florian Zeller oturuyor.

Türü: Dram

Vizyon tarihi: 17 Eylül 2021

Apples

Yunan yeni dalga sinemasının en beğenilen yönetmenlerinden biri olan Yorgos Lanthimos’a Dogtooth’da yönetmen yardımcısı olarak eşlik eden Christos Nikou’nun ilk yönetmenlik denemesi olan Apples, ani hafıza kaybına neden olan bir salgının ortaya çıkmasıyla konu buluyor. Gizemli salgın ile birlikte kendisini, hastalara kendilerine yeni kimlikler edindirmeye çalışan bir programın içerisinde bulan Aris’e odaklanan film, Dünya prömiyerini yaptığı 77. Venedik Film Festivalinde oldukça övgü toplamıştı.

Türü: Komedi, Dram

Vizyon tarihi: 17 Eylül 2021


The Courier

Başrolünde sevilen oyuncu Benedict Cumberbatch‘in yer aldığı Dominic Cooke imzalı The Courier, Soğuk Savaş sırasında CIA’e yardımcı olan casus Greville Wynne’nin gerçek hikayesine odaklanıyor. Çok gizli bilgileri kaynağı Oleg Penkovsky’den adeta bir kurye gibi taşımasıyla tanınan Wynne’nin Sovyet nükleer programına sızmasını anlatan filmde Cumberbatch’e The Marvelous Mrs. Maisel’den tanıdığımız Rachel Brosnahan eşlik ediyor.

Türü: Biyografi, Dram

Vizyon tarihi: 24 Eylül 2021

No Time To Die

İkonik James Bond serisinin devam filmi No Time To Die, pandemi sebebiyle vizyon tarihi en çok ertelenen filmler arasında yer alıyor. Başarılı oyuncu Daniel Craig’i bir kez daha James Bond olarak izleyeceğimiz film, aktif olarak çalışmayı bırakan Bond’un bu hayata uyum sağlamaya çalışırken huzurunun eski bir arkadaşının kendisinden yardım etmesi ile bozulması ile konu buluyor. Kaçırılan bir bilim insanı için yardım etmeyi kabul eden Bond’u sandığından daha tehlikeli bir görevin beklediği filmde kötü karaktere ise Rami Malek hayat veriyor. Cary Joji Fukunaga ise yönetmen koltuğunda oturuyor.

Türü: Aksiyon, Gerilim

Vizyon tarihi: 1 Ekim 2021


Dear Comrades!

Rus tarihini anlatış biçimi, deneysel tarzı ve sinema tarihine geçen filmleri ile tanınan Andrey Konchalovsky‘nin imzasını taşıyan Dear Comrades, 1962 Sovyetler Birliği’ne bizleri götürüyor. Novoçerkaask şehrinde gerçekleşen bir işçi katliamını gözler önüne seren film, katliamı ve sonrasında yaşananları inançları altüst olan Komünist parti üyesi Lyudmila’nın gözünden anlatıyor. 77.Venedik Film Festivalinde Jüri Özel Ödülünü alan Dear Comrades, devlet şiddetinin nasıl örtbas edilmeye çalışıldığı konusunda önemli bir bilgi kaynağı niteliğinde.

Türü: Dram, Tarihi

Vizyon tarihi: 8 Ekim 2021

The Last Duel

The Martian, Prometheus ve Alien gibi yapımlarla tanıdığımız Riddley Scott’ın merakla beklenen filmi The Last Duel, Matt Damon, Jodie Comer ve Adam Driver gibi başarılı oyuncuları bir araya getiriyor. Eric Jagger’ın aynı isimli romanından uyarlanan film, 14.yüzyıl Fransa’sında geçiyor. İki yakın arkadaş olan Jean de Carrouges ile Jacques Le Gris arasındaki intikam öyküsüne odaklanan film, bir hayatta kalma mücadelesini anlattığı gibi dönem kadınlarının karşı karşıya kaldığı adaletsiz durumları da gözler önüne seriyor.

Türü: Tarihi, Dram

Vizyon tarihi: 15 Ekim 2021


Dune

Dünya çapında en merakla beklenen filmlerin başında yer alan Denis Villeneueve imzalı Dune, uzak bir gelecekte geçiyor. Ailesi uzun yaşam ve yüksek bilinç sağlayan baharat adlı bir maddeyi üreten tek gezegen olan çöl gezegeni Arrakis’in hakimiyetini ele alınca, filmin baş kahramanı Paul Atreides, ailesine bu sebeple kurulan tuzaklara karşı bir isyan başlatıp tüm evrenin seyrini değiştiriyor. Yıldızlar geçidine ev sahipliği yapan filmin başrollerinde Timothee Chalamet, Zendaya, Josh Brolin, Oscar Isaac, Rebecca Ferguson ve Jason Momoa gibi isimler yer alıyor.

Türü: Bilimkurgu, Dram

Vizyon tarihi: 22 Ekim 2021

Minari

BAFTA, Altın Küre ve Akademi Ödülleri başta olmak üzere birçok prestijli ödül töreninden sayısız ödül ile dönen Minari, bizleri 1980’lere götürüyor ve Güney Koreli bir ailenin ABD’nin kırsalında yeni bir hayat kurma mücadelesine odaklanıyor. Dramatik yapısı ile birçok eleştirmeden övgüler toplayan film, çocukların bakımına yardım etmesi için anneanne Soonja’nın ailenin yanına gelmesi ile birlikte aile ve bağ kavramlarının yeniden şekillenmesi üzerine kuruluyor. Steven Yeun ve Yuh-Jung Youn’un başrollerinde olduğu filmin yönetmen koltuğunda Lee Isaac Chung oturuyor.

Türü: Dram

Vizyon tarihi: 22 Ekim 2021


Memory Box

2021 Berlin Film Festivalinde ana yarışmada yer alan Memory Box, Montreal’den Beyrut’a uzanan bir anne (Maia) ve kızın (Alex) öyküsünü ele alıyor. Bir Noel günü, evlerine Maia’nın Beyrut’taki hayatına dair bir kutu gelmesiyle birlikte, Alex annesinin Lübnan İç Savaşı’nda yaşadığı duygusal hikayeyi takip ediyor. Yönetmenler Joana Hadjithomas’ın kendi günceleri ve Khalil Joreige’nin savaş fotoğraflarından esinlenen filmin başrolünde Rim Turki ve Paloma Vauthier yer alıyor.

Türü: Komedi, Dram

Vizyon tarihi: 22 Ekim 2021

Eternals

Marvel Sinematik Evreninin dördüncü fazının en merakla beklenen filmlerinden biri olan Eternals, Angelina Jolie, Kit Harington, Salma Hayek ve Richard Madden gibi güçlü kadrosu ile de dikkat çekiyor. Yönetmen koltuğuna Nomadland ile 2021 Oscar Ödül Töreninde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Chloe Zhao’nun oturduğu Eternals, aynı adlı süper güçlü kozmik varlıkların 7 gün içerisinde Dünya’da çözmesi gereken bir soruna odaklanıyor.

Türü: Fantastik, Aksiyon

Vizyon tarihi: 5 Kasım 2021
Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP