YAZAN: MİRAY AKIN

Hiç geçmiş hayatınızda nasıl bir insan olduğunuzu veya doğal bir yeteneğinizin geçmiş yaşamınızda edindiğiniz becerilerden geldiğini düşündünüz mü? İnsanların geçmiş yaşamlarına doğru bir yolculuğa çıktığı geçmiş yaşam regresyon terapisi ile geçmişe dönmek ve bugünü iyileştirmek mümkün olabilir. Geçmişten getirdiğimize inanılan olumsuz duygular, fobiler ve düşüncelerin kaynağına inmeye yardımcı, iyileştirici bir güç olduğuna inanılan regresyon terapisi mercek altında!


Geçmiş yaşam kavramı nedir?

Kimi zaman sokakta gördüğünüz bir yüz size çok tanıdık gelmiş olabilir veya korkularınızın temelini anlamlandıramıyor olabilirsiniz, işte o anda geçmiş yaşam kavramı giriyor devreye. “Sahi geçmiş hayatımda nasıl bir insandım, böyle bir yaşam varsa kim olmak isterdim” ile başlayan cümleler ve hayal alemi…

Kimi inanç yapılarına göre dünyaya tekamülümüzü tamamlayana kadar, kimilerine göre sonsuza kadar başka bedenlerde gelmeye devam ediyoruz. Bu sonsuz döngü içerisinde ruhun tekrar ve tekrar bir bedenle buluştuğunu belirten reenkarnasyon kavramını kabul eden geçmiş yaşam inancına göre her birimiz birbirini takip eden birçok hayat yaşıyor olabiliriz.

Regresyon terapisi ile geçmişi geçmişte bırakmak

İnsanların çözemedikleri sorunlarının, fobilerinin ve duygularının altında geçmiş yaşamlarından getirdikleri hatıraların ve travmaların yer aldığını belirten geçmiş yaşam terapistleri, regresyon terapisi ile insanların geçmiş birikimlerinin geleceklerini etkilemesini önlediklerini belirtiyorlar. Önceki yaşam deneyimlerimizin bizi biz farkında olmadan etkilediğini belirten geçmiş yaşam regresyon uzmanı ve The Past Life Perspective’in yazarı Ann Barham, regresyon terapisi ile birlikte geçmiş birikimlerin işlenip serbest bırakıldığını söylüyor.

Bilincin üç seviyesi

Kişinin şu anda yaşadığı problemlerin geçmişini araştırma amacı taşıyan regresyon terapisi, temellerini psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’un bilinçaltındakileri bilince taşıma fikrinden alıyor. Bu doğrultuda da terapinin merkezinde yer alan bilincin üç seviyesi olduğundan söz ediliyor.

  • Bilinçli zihin: Kişinin sahip olduğunun farkında olduğu düşünceleri temsil ediyor.
  • Bilinçaltı: Kişinin farkında olmadığı duyguları, alışkanlıkları ve içgüdülerini temsil ediyor.
  • Süper bilinç: Ruh olarak da bilinen süper bilinç ise kişinin şu anki yaşamında nasıl düşünmek veya hareket etmek istediği konusunda bir model oluşturuyor.

Bilinçaltı ve bilincin buluşması

Kişinin geçmiş yaşamındaki deneyimlerini ve anılarını bilinçaltından, bilinçli zihnine taşımayı amaçlayan regresyon terapisi ile bilinçler arasında biriken yoğun enerji serbest bırakılırken, kişinin şu anki yaşamında yaşadığı zorluklar ile başa çıkabilmesi hedefleniyor. Kişinin geçmiş yaşamındaki travmalarını bilinçaltından çekerek, bu travmanın bilinç düzeyinde onu nasıl etkilediğini görmesi ise bilinç düzeyinde yaşadığı duyguların çözümlenmesini sağlıyor.

Geçmiş yaşam terapisi nasıl yapılıyor?

Geçmiş yaşamlardaki ölüm anına kadar, yaşamlar arasındaki aleme rehberlik eden geçmiş yaşam regresyon terapisinde hipnoterapi yöntemi kullanılıyor ve terapi iki aşamadan oluşuyor.

  • 1. Aşama: Terapinin ilk aşaması hazırlık aşaması olarak adlandırılıyor ve bu aşamada kişinin derin nefes alarak bilinçaltına daha kolay bir şekilde erişebileceği bilinç seviyesine taşınması sağlanıyor.
  • 2. Aşama: Bu aşamada ise terapist bilinçaltında bulunan deneyim ve anıları hipnoterapi yöntemi ile ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Bahram bu aşamaya gelmeden önce kişinin kendi üzerinde regresyon terapisi yapmasının oldukça faydalı olduğunu da belirtiyor. Becerilere odaklanarak geçmiş hayata dair izler aramak, özellikle tekrarlayan rüyalara odaklanmak ve meditasyon yapmak Bahram’a göre kişinin süper bilincine yaklaşmasını sağlıyor.

Her ne kadar geçmiş yaşam kavramı bilim tarafından şüphe ile yaklaşılan bir konu olsa da Bahram, regresyon terapisinin “insanların gezegende ne yaptığına, neden burada olduğuna ve sahip olduğu bağlantılara ilişkin bakış açısına katkıda bulunduğunu” belirtiyor.

Hayat ancak geriye doğru anlaşılabilir; ama ileriye doğru yaşanmalı.

Søren Kierkegaard

Daha fazlası için okuyun


Life Changing Moments In Inner Healing

Hipnoterapist ve astrolog Dr.Peter Mack tarafından kaleme alınan Life Changing Moments In Inner Healing, geçmiş yaşam regresyon terapisi ile iç huzura erişmek isteyenlerin başucunda bulunması gereken eserlerden. Aynı zamanda bir tıp doktoru olan Dr. Mack’ın dört hastasının daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmak için onların geçmiş yaşamlarını keşfetme yolculuğunu konu alan eser, uykusuzluk, çeşitli fobiler ve öfke gibi problemlerle kendisine gelen hastaların trans altında geçmiş yaşam hikayelerini yeniden yaşayarak nasıl iyileştiklerini ele alıyor.

Exploring the Eternal Soul – Insights From the Life Between Lives

Regresyon Terapisi ve Spiritüel Regresyon sertifikasına sahip olan psikoterapist Andy Tomlinson tarafından kaleme alınan Exploring the Eternal Soul, ölümden sonra ne olur sorusuna yanıt arıyor. Derin bir hipnoz yöntemi ile ruh dünyasına şaşırtıcı bir giriş yapılmasını sağlayan bu eser, aydınlatıcı örnek olaylarla bir dizi evrensel soruyu cevaplandırıyor. Hayatlar arası yolculuğu içinizi ürpertmeden sorgulatan ve aksine ferahlamanıza yol açan bu kitap, öğrenme, deneyimleme ve büyüme yolculuğunuza eşlik ediyor. Exploring the Eternal Soul’a Amazon ve Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz.


Daha fazlası için dinleyin


Breaking Beyond-Guided Meditation

Her ay iki veya üç kere yayınlanan ve yaklaşık 20 dakika süren bölümleri ile Breaking Beyond-Guided Meditation, geçmiş yaşam regresyon terapisti Jill Pape Lemke tarafından hazırlanıyor. Kimi bölümlerde geçmişteki bir hikaye, meditasyon yardımı ile yeniden hatırlanırken kimi bölümlerde ise şu an deneyimlediğimiz bir olayın geçmiş perdesi aralanıyor. Şaman kültüründen esinlenen bu podcast’e, Apple Podcast, Spotify ve Google Podcast’ten erişebilirsiniz.

DİNLE

The Closer To Venus Podcast

Reenkarnasyon, ölüme yakın deneyimler ve geçmiş yaşam regresyonu gibi birçok konuyu ele alan röportajları bir araya getiren bu podcast serisi, daha yüksek bir bilince nasıl kavuşulabileceğini merak eden kişiler tarafından oluşturuluyor. Uzman olmayan kişiler tarafından hazırlanan bu seride, yaklaşık 35 dakika süren bölümler her hafta yayınlanıyor. The Closer To Venus Podcast’i, Spotify, Audible ve Apple Podcast üzerinden dinleyebilirsiniz.
Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP