Aile geçmişiniz, anneniz henüz size hamile kalmadan önce başlar. İlk biyolojik formunuzda, yani henüz döllenmemiş bir yumurta iken, anneniz ve büyükanneniz ile hücresel olarak ortak bir çevre paylaşırsınız.

Büyükannenizin annenize hamileyken sahip olduğu öncü yumurta hücreleri annenizin yumurtalıklarında da mevcuttur. Bu, büyükannenize ait izlerinin sizin bedeninizde de yer aldığı anlamına gelir. Hamile bir annenin stresinin, özellikle de hamileliğin ilk üç ayında, çocuğu nasıl etkilediğine dair yapılan çalışmalarda; aşırı ve sürekli stres altında olan annenin stres hormonlarının henüz doğmamış bebekte de görüldüğü saptanmıştır.

Tüm bunlarla birlikte, annenin kalıtsal olarak bir travma taşıması veya kendi annesiyle arasındaki bağda bir kopma yaşanması, bebeği ile oluşan yeni bağını etkiler. Hatta bu bağın kesintiye uğraması bile muhtemeldir. Anne-çocuk bağının yetersiz gelişimi ise bebek için yıkıcı sonuçlar doğurmaktadır.

Eğer partnerinizle ilişki problemleri yaşıyorsanız sorunun doğrudan partnerinizden kaynaklandığı sonucuna varmayın

Şikayetlerinizde kullandığınız kelimeleri ve takındığınız tavrı partnerinizi suçlamadan önce bir kez daha irdeleyin. Aile geçmişinize dair olası bir kopukluk ve problemi aklınızdan geçirin. Onlarla ilgili sahip olduğunuz hikayeye bakarak ilişkiyi ve bunun bedeninizi fiziksel açıdan nasıl etkilediğini hissedin.

Örneğin, biyolojik anne babanızın önünüzde ayakta durduklarını hayal edebilirsiniz. Eğer onlarla hiç tanışmadıysanız veya onları gözünüzde canlandıramıyorsanız onların varlığını hissetmeyi deneyebilirsiniz.

Bu görüntüyü ve hissi aklınızda tutarak kendinize şu soruları yöneltebilirsiniz

  • Annem ve babamla ilgili ilişkime dair şikayetlerle partnerimle olan ilişkimdeki şikayetler aynı mı?
  • Partnerimle yaşantım, küçük bir çocukken ebeveynlerimle ilgili hissettiklerimi mi yansıtıyor?
  • İki veya üç nesil arasında bir paralellik var mı?
  • Ebeveynlerim veya büyükanne/büyükbabalarım benzer deneyimlere sahipler mi?
  • Partnerime de ebeveynlerime karşı hissettiğim duygulara benzer duygular mı hissediyorum?

Eğer avcunuzun içine derinlemesine bakarsanız orada ebeveynlerinizi ve atalarınızın tüm nesillerini görebilirsiniz. Onların hepsi şu anda yaşıyor. Her biri, bedeninizde mevcut. Siz, bu insanların her birinin devamısınız.

Yolunuzun şefkat dolması dileğiyle.

İlginizi çekebilir!

Ezgi Akkaya Kimdir?

Ezgi Akkaya, uzman klinik psikolog ve sosyolog olarak çalışmaktadır.



Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...



BLOOM SHOP