Herkes mükemmel bir ilişkiye sahip olmak ister ve huzurlu bir birlikteliğin hayalini kurar. Mutlu ilişkinin tanımı çiftten çifte göre değişse de genel olarak kişilerin birbirini tanıması, anlaması, birbirine anlayış göstermesi ve bir uyum yakalaması sağlıklı bir ilişkinin olmazsa olmaz kuralları arasındadır.

Peki bir ilişkiyi uzun soluklu ve sağlam temellere dayandırmanın püf noktaları nedir, sizin için araştırdık!

Partnerinizdeki ve ilişkinizdeki potansiyeli fark edin

İlişkiye dair farkındalık geliştirmek çok önemli. Bakış açınız nasıl olursa size dönen bakış açısı da o şekilde olacaktır. Yani partnerinizi iyi niyetle değerlendirir, yanlış anlaşılmalara müsaade etmez, ilişkinizde bardağın dolu tarafından bakarsanız pozitif ilerleyen bir birliktelik içinde kendinizi bulabilirsiniz.

Aynı şekilde karşı taraf da kendisine yöneltilen anlayışlı ve ılımlı tutumların karşısında size aynı iyi niyet ve hoşgörü ile yaklaşacak, bu sayede de aranızda tutarlı ve sağlam temelli bir ilişki oluşacaktır.

Ortak noktalar bulun ve birlikte eğlenin

Her zaman bizimle aynı şeylerden hoşlanan, aynı filmleri seven, aynı tarzda müzik dinleyen insanlardan hoşlanmayabiliyoruz! Hatta şu anda birlikte olduğunuz insanla hiç ortak noktanızın olmadığını bile düşünüyor olabilirsiniz. Her geçen gün gelişen dünyamızla birbirinden farklı aktivite seçenekleri oluşuyor. Yüzlerce seçenek arasından, birlikte yapabileceğiniz ve keyif alabileceğiniz bir etkinlik bulmanız elbette mümkün!

Birlikte gülmek, eğlenmek, kaliteli vakit geçirmek çiftler arasındaki bağlılığın kuvvetlenmesini sağlıyor. Partnerinizle ortak özel zamanlar yaratmayı ihmal etmemelisiniz.

Cinselliğe önem verin

Sağlıklı bir ilişkinin en önemli faktörlerinden biri: Cinsellik! Cinsellik, çiftler arasında başka bir iletişim yolu yaratarak iki kişinin birbirine hissettiği derin duyguları pekiştirmeye yardımcı oluyor. Monoton bir cinsel hayat veya cinsel hayatın olmayışı ister istemez çiftleri birbirinden uzaklaştırıyor ve yabancılaştırıyor.

İlişkinizde cinselliğin, cinsellikte deneyselliğin ve tabuları yıkmanın önemini göz ardı etmemelisiniz.

Minnet duyun, takdir edin, verdiğiniz değeri gösterin

Yapılan araştırmalar, ilişkide minnet duygusunun partnerler arasındaki tatmini arttırdığını ortaya koymakta. Karşı tarafa onu memnun edecek, iyiliğini düşündüğünüzü ve onu sevdiğinizi gösterecek bir davranışta bulunduğunuz zaman bunun fark edilmesini istersiniz, öyle değil mi? Nasıl ki siz fark edilmek ve takdir görmek istiyorsunuz, partneriniz de aynı şekilde sizden minnet duygusu bekliyor olabilir.

Teşekkür etmekten, güzel sözler söylemekten, verdiğiniz sevgi ve değeri belli etmekten çekinmeyin.

Önce kendinizle iyi bir ilişki geliştirin

Sağlıklı ilişkilerin en önemli gerekliliklerinden biri, kişinin öncelikle kendisini tanıması ve sevmesi. Kendine dair farkındalığı gelişmeyen insanlar hem ne istediklerini hem de ne hissettiklerini tam olarak anlayamadan karşı tarafla ortak paydada buluşarak bir ilişki sürdürmeye çalışıyor. Ne yazık ki kendini anlayamayan kişi, karşı tarafı anlamakta da güçlük çekiyor. Bu durumların sonucunda da ilişkide iletişim problemleri ortaya çıkıyor.

Sadece partnerinizle sağlıklı bir ilişki kurabilmek için değil, kendinizi daha iyi anlayabilmek ve potansiyelinizi ortaya çıkarabilmek için öncelikle kendinizle olan ilişkinizde şeffaf ve sevecen olmalı, kendinizi keşfetmek için yeni yollar denemelisiniz.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP