Bedeni esnetmeyi ve rahatlatmayı esas alan, sağlığınız için en az kardiyo kadar önemli olan stretching’i mercek altına aldık. İşte stretching faydaları, nasıl yapıldığı, kardiyo öncesi ve sonrası nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında bilmeniz gerekenler!

Strecthing’in faydaları

Stretching, kas yapısının daha esnek bir hale gelmesini ve eklemlerin hareket kabiliyetini artmasını sağlar. Düzenli olarak spor yapıyorsanız egzersiz öncesi ve sonrasında mutlaka stretching yapmalısınız. Eğer düzenli egzersiz yapmıyorsanız sabah veya akşam yarım saatinizi strecthing’e ayırmanız bedeninize çok iyi gelecektir.

Özellikle gün içerisinde yaşadığınız stres ve bazı olumsuz duygular, bedeninizin katılaşmasına neden olabilir. Özellikle omuz ve boyun bölgesinde oluşan katılaşmalar bazı rahatsızlıklara da ortam hazırlar.

Bunun yanı sıra tüm gün boyunca bilgisayar başında oturmak ve uzun süreler telefona bakmak, boyun ve omurga düzleşmesine neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek için stretching, vücudunuza tam destek sağlayacak bir yöntemdir.

Beden ve zihin sağlığınız için önemli bir yere sahip olan stretching’in 6 faydası:

  • Stretching, vücudunuzdaki kasları gevşeterek bedeninizdeki kasılmaları ortadan kaldırır. Böylece hareket kabiliyetiniz de artar. 
  • Sırt, boyun, omuz ağrılarınız varsa çok iyi gelir. Zaman içinde oluşabilecek zedelenmelerin önüne geçer.
  • Eklemlerinizde oluşabilecek sıvı kaybını önleyerek eklemlerinizin daha dayanıklı olmasını sağlar.
  • Stretching’in faydaları arasında en başlıca olanlarından bir tanesi de fiziksel ve zihinsel farkındalıktır. Stretching konsantrasyonunuzun artmasına destek verir ve anda kalmaya odaklanmanızı sağlar.
  • Akşam yapacağınız esneme hareketleri, günün stresini üzerinizden atmanıza yardımcı olacağı için uyku kaliteniz artar.
  • Sabah yapacağınız esneme ise güne daha canlı ve enerjik başlamanıza yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Soğuk Günlerde Isınmanızı Sağlayacak 5 Basit Esneme Hareketi

Stretching nasıl yapılır?

Maksimum fayda için esneme hareketlerinin bir bütün halinde olması gerekir. Boyunda başlayan hareketler, omuz ve sırta doğru gitmelidir. Ardından bacak hareketleri başlamalı ve en son bel hareketleri ile stretching son bulmalıdır.

Bedeninizi gevşetmek aynı zamanda zihninize de çok iyi gelir. Hızlı yaşadığınız hayatınızda bunu bir ara verme olarak da görebilirsiniz. O yüzden strecthing yaparken zihninizi de tamamen boşaltmaya çalışmalısınız. Odağınız sadece bedeninizde olmalı. Bu sırada klasik müzik dinlemeyi deneyebilirsiniz.

Kardiyo öncesi stretching

Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Isınmamış beden ile stretching yapmak kaslarınızın yırtılmasına neden olabilir. Eğer ısınmadan bedeninizi esnetmek istiyorsanız hareketlerinizi oldukça küçük tutmanızda fayda var. Kardiyo ile bedeni ısıttıktan sonra kendi sınırlarınızın içerisinde esneme hareketlerini yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mehmet Ali Yıldırım ile Bedensel Dayanıklılığı Arttırma Yolları

Kardiyo sonrası stretching

Etkili şekilde stretching yapabilmeniz için herhangi bir spor türüyle bedeninizi ısıtmanız yeterli. Egzersiz sırasında kaslarda oluşan yıkımın ve kasılmaların azalması için bedeninizi esnetmek şart. Bedeninizi esnetmediğiniz durumlarda kaslarınız zedelenebilir ve uzun vadede sakatlıklara yol açabilir. Ayrıca kardiyo sırasında çok yorduğunuz bedeninize gevşemek, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

İlginizi çekebilir: En Sevdiğiniz Yoga Pozu Karakterinizi Ele VeriyorCemre Bosnalı

Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümünden mezun olan Cemre, eğitim aldığı dönemde çeviri stajının yanı sıra Ayaydın-Miroglio Group’da Dijital Pazarlama stajı yaptı. Mezun olduktan sonra dergi ve medya sektörüne girmek isteyerek İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü kursu aldı. Bir sene boyunca ALL ve L’Officiel dergilerinde editör asistanı olarak çalıştı, daha sonra sosyal...BLOOM SHOP