Spor rutinlerimiz esnasında kullandığımız birçok malzeme çevreye düşündüğümüzden daha fazla zarar veriyor. Çoğunlukla plastik türevi materyallerden yapılan spor eşyaları hem yapım süreçlerinde hem de atık olarak işlem gördüklerinde yüksek karbon salınımına sebep oluyor veya plastik atık kirliliğine dönüşüyor. İyi haber ise bu negatif etkileri minimuma indirebilmek bizim elimizde! Sürdürülebilir bir spor rutininde kullanabileceğiniz ürünleri listeledik!

İlginizi çekebilir: Plajda: Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Ürünler

Kişisel bakım adımı

Plastik şişeler içinde kimyasallarla dolu deodorantları kullanmak yerine cam şişe içerisinde satılan uçucu ve doğal yağlar ile hazırlanan ter bezlerini tıkamadan terlemenize imkan veren ürünleri kullanabilirsiniz. Doğal içeriği sayesinde ise teninizde kalıntı bırakmaz ve yapışmaz. 

Aksesuarlar

Birçok saç tokası da plastikten üretilmektedir. Sık kaybedilip yerine hızlıca yenisini koyduğumuz saç tokalarını yüzde yüz saf ipekten yapılan ve rengini bitkilerin çiçek, yaprak, tohum ve köklerinden alan bir tokadan yana kullanmaya ne dersiniz? Böylelikle özenle saklar ve çevreye verdiğimiz zararı da minimuma indirebiliriz.

Yoga matını yüzde yüz geri dönüştürülebilir bir çantada taşımak da plastik kullanımınızı minimuma indirmenize ve daha az toksine maruz kalmanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Sürdürülebilir Güzellik Trendleri Hakkında Neler Biliyoruz?

Kıyafetler

Uzun ömürlü, etik üretim tasarım anlayışını benimseyen, organik veya geri dönüştürülmüş plastik şişelerden üretilen kumaşlarla hazırlanan spor kıyafetleri ile hem bedeninizi hem de gezegenimizi koruyabilirsiniz. İçerisinde rahat hissedeceğiniz bu spor kıyafetleri hem şık hem de sürdürülebilir bir üretim anlayışına sahip!

Ekipmanlar

Kendinize ve evrene dair daha çok farkındalık kazanmak istiyorsanız yüzde yüz doğal kauçuk malzemeden yapılmış çevre dostu matı spor rutininize katmalısınız!

Spor sonrası

Masaja gitmek yerine evinizin rahatlığında, yüzde yüz doğal içeriklerden oluşan aromatik yağlar ile sahip olduğunuz çevre dostu spor rutininiz için kendinizi ödüllendirebilir, bedeninizi ve zihninizi rahatlatabilirsiniz. Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP