Fotoğraf: Good Eatings

Meşhur İtalyan tatlısı Panna Cotta tarifi için üstün aşçılık yeteneklerine sahip olmaya ihtiyacınız yok. Hazırlama süresi 5 dakikayı geçmeyen bu tarif için tek yapmanız gereken aşağıdaki malzemeleri bir araya getirip karıştırmak. Hepsi bu!

İşin püf noktası; süt, krema ve agar agar miktarlarına tam olarak uymak. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış! Ben bu tarifte geleneksel Panna Cotta tatlısında kullanılan hayvansal jelatin yerine bir tür deniz yosunu olan agar agarı kullanmayı tercih ettim.

Rafine edilmiş şeker yerine de işlenmemiş Hindistan cevizi şekeri kullandım. Siz de dilerseniz agave şurubu veya bir başka doğal şeker çeşidini kullanabilirsiniz. Böylece tamamen doğal ve hafif malzemeler kullanarak klasik Panna Cotta’dan ayırt edilemeyecek bir lezzet ve kıvam elde etmiş oldum.

İlginizi çekebilir: Glütensiz ve Rafine Şekersiz Tiramisu Tarifi

Vejetaryen Panna Cotta tarifi

Malzemeler (6 porsiyon):

  • 200 gram süt kreması (veganlar Hindistan cevizi kreması kullanabilir)
  • 200 gram süt (veganlar Hindistan cevizi sütü veya badem sütü kullanabilir)
  • 3 gram (yaklaşık 2,5-3 silme çay kaşığı) agar agar tozu
  • 40 gram Hindistan cevizi şekeri (agave şurubu veya tercih ettiğiniz bir başka doğal şeker de olabilir)
  • ½ vanilya çubuğu

Üzerini süslemek için:

Orman meyveleri veya tercih ettiğiniz mevsim meyveleri, taze nane yaprakları.

Tarif

Vanilya çubuğunu ortadan ikiye kesin. Çıkan vanilya çekirdeklerinin yarısını, tarifte kullanmak için ayırın.

Süt, Hindistan cevizi şekeri, vanilyayı iyice karıştırın. Üzerine agar agar tozunu yavaşça ekleyerek karıştırmaya devam edin.

Küçük bir tencereye kremayı ekleyin. Ocağın altını açın. Kremanın üzerine yavaş yavaş agar agarlı karışımı dökerken, diğer elinizle karıştırmaya devam edin. Yaklaşık 3-4 dakika boyunca tüm malzemelerin iyice ısıtın. Agar agar, karışımın sıcaklığı arttıkça etkinleşecektir.

Tencereyi ocaktan alın. Bir süre ılımaya bırakın. Fakat karışım çok soğumasın çünkü birden katılaşabilir.

Silikon bir muffin kalıbına ılıyan karışımınızı dikkatlice dökün. Oda sıcaklığına eriştikten sonra buzdolabına kaldırın. En az 3-4 saat dinlendirin.

Muffin kalıbından dikkatlice çıkardığınız Panna Cottalarınızın üzerini orman meyveleri ve taze nane yaprakları ile süsleyerek servis edin.

Afiyet olsun!Burcu Babayiğit

1988 yılında doğan Burcu, Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 2011 yılında, ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Bölümün yüksek lisans programından mezun oldu. 2019 yılında doktora sürecindeyken, ODTÜ’deki görevinden istifa ederek Zeynep Aksoy ve David Cornwell ile Temel Yoga Uzmanlık Programını tamamladı ve yoga eğitmenliğine...BLOOM SHOP