Fotoğraf: Andrew Branch

Olmadık bir yerde başlayan hapşurma krizi, burun akması, burun tıkanıklığı ya da sulanan gözler? Bu semptomlardan muzdarip alerji hastaları için çok tanıdık belirtiler. Sadece bahar mevsimiyle sınırlı kalmayan ve yıl boyu sıkıntı vermeye devam eden alerjiler, yaşam konforunuzun düşmesine sebep olabilir. Denediğiniz birtakım reçeteler de işe yaramıyorsa büyükannelerimizin önerilerini dinlemekte fayda var.

Lavanta, çay ağacı ve biberiye gibi solunum yollarına iyi gelen bilindik yağların yanı sıra aromaterapi dünyasına uzak olanların adını hiç duymadığı ve bu semptomlara çözüm olabilecek birtakım yağlar daha var. Mevsimsel alerjiler için aromaterapik bir yağ ararken, antispazmodik (spazm çözücü), antienflamatuar ve öksürük kesme özelliklerine sahip olanı bulmak alerjik semptomlarınıza iyi gelecektir. Rahat nefes alıp, bahar aylarının tadını çıkarmak için alerjinize iyi gelebilecek yağları tanıyalım.

1. Okaliptus radiata

Okaliptüs ailesinden gelen okaliptüs radiata, mavi sakız okaliptüsüne kıyasla daha az agresif bir kokudur. Bu nedenle, çocuklar ve yaşlılar için düşük seyreltmelerle kullanılabilir. Bu bağışıklık artırıcı uçucu yağ, sinüzit (sinüs enfeksiyonu) hafifletmeye yardımcı olabilen, üst solunum yolu toniğidir.

2. Rosalina

Geniz akıntınız var mı? Bir kişi ortalama günde 1 ila 1.5 ml mukus üretir ve vücudumuza giren yabancı cisimleri yakalayarak koruduğu için bu durum sağlıklıdır. Ancak bunun fazlası da nefes almamızı engeller ve rahatsız edici olabilir. Bu nedenle rosalina (lavanta çay ağacı olarak bilinir) sakinleştirici bir merkezi sinir sistemi toniği olarak yardımcı olabilir.

3. Yeşil mersin

Nefes almakta zorlanıyor musunuz? Yeşil mersin, oksijen alımınızı artıracaktır. Vücuttan fazla mukusun çıkmasına yardımcı olur, kasılmaları önler ve iyi bir balgam söktürücüdür.

4. Alman papatyası

Antik çağlarda kolik, hazımsızlık, uykusuzluk ve diş ağrıları için kullanılmıştır. Günümüzde de kasılmalar, karın ağrıları ve yaralar için kullanılan güçlü bir uçucu yağdır.

Kaynak: wiseandwell.co, webmd.com

BLOOM SHOP