Yavaş yavaş 2018’i geride bırakıp yepyeni bir yılı kucaklamaya hazırlanırken sağlık anlamında da 2019’a güzel bir karşılama yapmak büyük önem taşıyor. Bu yüzden yeni yıla altın vuruş yaparak girebileceğiniz top 5 besin ve bitki grubunu belirledim. Bu özel 5 grup; yüksek bağışıklık kazanmanızın yanı sıra yeni yılı daha huzurlu geçirmenize ve daha genç kalmanız adına bedeninizi desteklemeye yardımcı olacak.

Evet, aslında tahmin edebileceğiniz gibi, bağışıklık adına sarı ve turuncu renkler denildiğinde ilk akla gelenler turunçgiller oluyor. Fakat biz sizi bu bilinenin dışına çıkarmak istiyoruz. Eğer siz de bu 5 grubu merak ediyorsanız 2019 beslenme önerileri seçkimize haydi birlikte göz atalım!

Zerdeçal

2018 yılında kendinden bahsettirmeye başlayan zerdeçal, 2019 yılında da top baharatlarda ilk sırayı koruyacak. Yüksek antioksidan içeriğe sahip zerdeçal; gerek bağışıklığı arttırma, gerek cildin genç kalması konularında önemli bir baharat türü. Bu baharatı yemeklerde kullanarak sofranızı renklendirebilirsiniz.

Fakat dikkat! Yapılan son araştırmalara göre, zerdeçalın bu etkilerinden baharat olarak tüketerek faydalanmanız ne yazık ki çok da mümkün olamayabiliyor. Bu sebeple biyoyararlanımı daha yüksek olan formlarda takviye olarak alınması, bahsedilen yararlardan maksimum seviyede fayda görmeye yardımcı olacaktır.

Zencefil

Evet, tadı herkesin kabul edebileceği türden olmasa da hastalıklara karşı bedeni dinç tutmada zencefil büyük önem taşıyor. Özellikle solunum yolu hastalıklarına karşı zencefil önemli destekleyiciler arasında yer alıyor.

Bunlar dışında araştırmalar, zencefilin metabolizma hızını arttırmaya yardımcı olduğunu, buna bağlı olarak kilo kaybında da destekçi olabileceğini söylüyor. Yeni yılda hem güçlü bağışıklık hem de hızlı metabolizma adına zencefili listelerinize katmayı unutmayın!

Safran

Değerini kaybetmeyen altın baharatlar arasında safran da her zamanki gibi yerini alıyor! Kültürümüzde gerek lezzet arttırıcılığı gerek renk vericiliği ile tercih edilen safran, aynı zamanda iştah kontrolüne ve bağışıklığa destekleyici etkisiyle de biliniyor. Hatta son araştırmalarla birlikte gündemde yavaş yavaş safran takviyelerini de görmeye başlayabilirsiniz. Kilo yönetimine ve bağışıklığa destek olması için safranı muhakkak tüketiminize ekleyin!

Propolis

2018 yılında sıkça adından bahsettiren propolis bu yıl da adını duyurmaya devam edecek. Güçlü anti-kanserojen etkisiyle bilinen propolis; cildin genç kalmasına, strese maruz kalan hücrelerin yenilenmesine ve bağışıklığın güçlenmesine yardımcı oluyor. Arıdan gelen bu mucizeyi dönem dönem kullanımınıza ekleyebilirsiniz. Fakat kullanmadan önce muhakkak marka, içerik ve dozaj konularında bir uzmana danışmanız şart.

Papatya

Yeni yıl belki bizi yine yoğun temposuyla karşılayabilir. Bu tempoya yenik düşmemek için gerek vücut gerek zihnen ara ara rahatlamaya vakit ayırmamız büyük önem taşıyor. Bu sebeple 2019’da gündeminize alacağınız bitkiler arasında papatya çayı da mutlaka yer almalı!

Dikkat! Papatya çayını kesinlikle aktarlar yerine eczanelerden veya güvenilir markalardan temin etmelisiniz. Aksi durumda yararını göstermemesi bir yana; yanlış tür, toksik madde birikimi, tarihinin geçmesi, yanlış koşullarda saklanması gibi faktörlere bağlı olarak sağlığınız adına büyük riskler yaratabilir.

Şimdiden yeni yılının başta sağlık olmak üzere sizlere mutluluk ve huzur getirmesi dileğiyle… Mutlu yıllar!

İlginizi çekebilir!

Fotoğraf: https://kellygibney.com/home/2017/6/22/k8osen4yhxtzono80mwxkfm1qgo0lxDyt. Beyza Kuşcu

1993 yılında İstanbul’da doğan Beyza, 2015 yılında İzmir Şifa Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde yarı burslu olarak mezun oldu. Üniversite mezuniyetini takiben, halen çalışmakta olduğu Formeo Beslenme ve Diyet Danışmanlık merkezinde iki sene boyunca staj yaptı, ardından çalışmaya başladı. Üç senedir hizmet verdiği Formeo’da, Kilo Yönetim Diyetisyeni olarak görev yapmaktadır....BLOOM SHOP