YAZAN: MELTEM FAKABASMAZ

Günlük hayatın koşuşturmasının hakim olduğu bir dünyada, zihinsel huzur arayışımız evrensel bir arayış haline dönüştü. Bildiğiniz gibi yoganın fiziksel yararlarını saymakla bitiremeyiz. Aynı zamanda beyin kimyası üzerindeki derin etkisini de dikkate almak iyi olur. Peki yoga ile zihni dönüştürmek mümkün mü? Yoga ile beynimizdeki nörotransmitterler arasındaki karmaşık dansı keşfetmeye sizi davet ediyorum.


Beyin kimyasının karmaşık dokusunda yoga; stresi dinginliğe, gerilimi sakinliğe dönüştüren bir simyacı olarak karşımıza çıkıyor. Dopaminin keyifli ödüllerinden, oksitosin tarafından desteklenen uyumlu bağlantılara, endorfinlerin canlandırıcı yükselişlerine, serotoninin getirdiği ruh hali yükselişine ve GABA’nın sakinleştirici etkisine kadar yoga, neşenin ve iyi olma halinin bütünsel bir yolunu ortaya çıkarır. Mat üzerinde beden ve zihnin birlikteliğini kutlarken yoga ile nörotransmitterler arasında örülen dönüştürücü büyünün tadını çıkaralım.

Dopamin: Yoga pozundaki ödüllendirici başarı

Yoganın kapsamı zevk ve ödülle ilişkili nörotransmitter olan dopamin alanına kadar uzanır. Yoga yapanlar yeni pozları keşfettikçe ve bu pozları yapmayı geliştirdikçe, dopamin seviyeleri yükselir ve bu da kişide keyifli bir başarı duygusu yaratır. Bu sinirsel ödül sistemi yalnızca yoga keyfini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda devam eden bir motivasyon ve refah döngüsünü de besler.

Oksitosin: Mat üzerinde bağlantı kurmak

“Aşk hormonu” oksitosin, yoganın topluluk ruhunun kalbinde yerini bulur. Tanıdıklarınla veya tanımadıklarınla beraber, topluluk içinde yapılan yoga oksitosin salınımını tetikler. Paylaşılan deneyimler, kolektif enerji ve destekleyici ortamlar, uygulayıcılar arasında daha derin bağlantıları ve birlik duygusunu teşvik eden bir sosyal bağ dokusu yaratır.

Endorfin: Yogada zirveye çıkmak

Vücudun doğal ruh hali yükselticileri olan endorfinler, yoganın dinamik hareketlerinde canlanır. Canlandırıcı esneme hareketlerinden bedeni zorlayan pozlara kadar yoga, endorfin salınımını tetikleyerek matın dışında da deneyimleyebileceğiniz doğal bir keyif sunar. Bu coşkulu durum yalnızca stresi ve kaygıyı hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda genel bir mutluluk ve esenlik duygusunun yayılmasını sağlar.

Serotonin: Farkındalık ile ruh halinizi yükseltmek

Yoganın bilinçli yaklaşımı, “iyi hissetme” nörotransmitteri olan serotonin düzeylerini beyinde yükselterek ruh halinin ve duygusal dengenin iyileşmesine katkıda bulunur. Yoga yaptığınızda, beynin kişisel farkındalığı ve iç gözlem alanları ile uyumlu bir farkındalık durumunu teşvik ederek serotoninin gelişmesi için sakin bir ortam yaratılır.

GABA: Sinir senfonisini sakinleştirmek

Nöronal uyarılabilirliği azaltmak için çok önemli bir nörotransmiter olan gama-aminobütirik asit (GABA), yoganın sinir sistemi senfonisinde sessiz bir şef haline gelir. Düzenli yoga pratiği yapanlarda, zihin üzerinde sakinleştirici bir etki sağlayan GABA’nın yükseldiği tespit edilmiştir. GABA merkezde yer aldıkça yoga yapanlar gelişmiş bir rahatlama ve duygusal denge deneyimliyorlar.Meltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, FMV Işık Lisesi'ni ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 2015 yılından bugüne kadar 1500 saatten fazla yoga, meditasyon, mindfulness gibi eğitimlerle insanın iyi olma haline yardımcı olmak üzere yol alarak devam ediyor. Halen severek yapmaya devam ederken; öğretmek kadar öğrenci ruhunu da korumayı ve keyfini...BLOOM SHOP