Google search alanına ‘Yoga sıkıcı mı?‘ yazın, 158 bin cevap karşınıza çıkacaktır. Bu cevaplar pilatesle karşılaştırma yapanlardan yeterince terleyip terlemediğine emin olamayanlara kadar devam eder.

Fitness, voleybol, basketbol ve maraton yapmış biri olarak cevaplıyorum!

15 sene yoğun olarak aktif sporlar yaptıktan sonra 7 senedir yoga yapan biri olarak ben size cevabı kısaca söyleyeyim:

Evet yoga sıkıcı;

Eğer kim olduğunuzla, gerçekten hoşunuza giden şeyleri keşfetmekle ve yolunuzda sizi engelleyenlerle ilgilenmiyorsanız, kendi bedeninizi tanımak sizi etkilemiyorsa, korktuğunuzda, zorlandığınızda nasıl tepki verdiğinizi umursamıyorsanız, iç sesinizin kalitesini fark etmek istemiyorsanız, çevrenizdeki ilişkileri de etkileyen kendinizle ilişkinizi geliştirmek hoşunuza gitmiyorsa, yeteneklerinizi kullanmak size göre değilse evet, yoga gerçekten sıkıcı, sakın başlamayın hatta yapıyorsanız da vazgeçin.

Daha hızlı koşmak, daha ağır kaldırmak, kan ter içinde kalmak, nefes nefese bisiklete binmek, kısacası her anlamda daha fazlasını yapmak gibi bir amacınız varsa yoga sıkıcı.

Evet yoga yavaş;

Nefesinizle hareket etmeye özen göstermek istemiyorsanız, yaşam enerjinizi aktif kullanmak istemiyorsanız, göğüsten sık nefeslerle stres halinin devam etmesini arzuluyorsanız yoga, motor sporlarından, saha sporlarından, bildiğimiz birçok spordan daha yavaş.

Hayatımda hiç otomobil yarışı yapmadım, motorla 300 km hızla gitmedim, 100 metreye dalmadım, paraşütle atlamadım, tenis gibi rekabet gerektiren sporlar oynamadım ama şunu biliyorum, o sporları yapan birçok kişi yoga yapıyor. Nefeslerini bedenleriyle bir arada kullanmak, stres yaratan adrenalin sporlarının bedende yaşattığı travmanın etkisini nötrlemek için bu sporları yapanlar yoga yapmayı da tercih ediyorlar.

Eğer denge arıyorsanız yoga tam size göre;

Beden postürünüzün daha düzgün olmasına, atletik performansınızın daha güçlenmesine, bedensel olarak daha esnek  ve fiziksel olarak daha dengeli olmaya ihtiyacınız varsa o zaman yoga kesinlikle tam size göre. 

Fiziksel bir aktiviteden yola çıkarak, nefesinizi aracı olarak kullanıp zihinsel özgürlüğe ulaşmanıza katkı sağlamak için yoga sizi davet ediyor. Kendiniz ve başkaları ile ilgili sabırlı olmaya çağırıyor. Kabullenmeye, anlayışa ve beraberinde teslim olmaya yol gösteriyor.

Tepkisel olmak yerine duyarlı olmanın araçlarını sunuyor. Yüzlerce belki milyonlarca kez aynı pozu yapsanız da her yapışınızda size hiç tanımadığınız bir hissi fark ettiriyor. Sonuca odaklanmak yerine işleyişin kendisini merak etmenize yardımcı oluyor.

Yaşama dair yol gösterici bir el kitabı veya size her şeyin işleyişini anlatan bir metin yok. Geleceğinizi söyleyen ne kırmızı ne de mavi bir hap var. Kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olan bir sistem var ve size kendinizin en iyi versiyonuna ulaşma imkanı sunuyor.

Yoga hakkında ön yargılar konusu hala sizin için netleşmediyse ve yogayı sıkıcı bulmaya devam ediyorsanız, o zaman aşağıdaki videoyu izlemeyin derim.Meltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, FMV Işık Lisesi'ni ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 2015 yılından bugüne kadar 1500 saatten fazla yoga, meditasyon, mindfulness gibi eğitimlerle insanın iyi olma haline yardımcı olmak üzere yol alarak devam ediyor. Halen severek yapmaya devam ederken; öğretmek kadar öğrenci ruhunu da korumayı ve keyfini...BLOOM SHOP