DENİZ ORBAY

Her sahnede ayrı bir müzik performansı, dans, meditasyon, nefes çalışması, yoga pratiği, zihin ve kalp açıcı konuşmaları ile dolu yoga festivalleri, yogiler için tam bir Disneyland! Dahası belki de dünyanın bir gün gelmesini ümit ettiğimiz anlayış, sevgi ve şefkat ile dolu özgür bir zaman dilimi diyebiliriz. Siz de bir süreliğine de olsa ideal bir dünyada yaşamak nasıl olurdu görmek; yargıları, algıları bir kenara bırakmak, özgürce severek sarılmak ve paylaşmak isterseniz yoga festivali listemizden birini seçmeyi düşünebilirsiniz!


1) Bhakti Festival: Yoga and Kirtan Müzik Festivali, Joshua Tree, CA

Bhakti Festival Los Angeles California yakınlarında yer alan Joshua Milli Parkı’nda düzenleniyor.

Bhakti Yoga, yoganın altı ana dalından biri ve Tanrı ya da tanrısal olana tam bağlılık ve aşkın sevgi yolunu temsil ediyor. Dünyaya sevgi ve bilincin yayılmasına adanmış ve yoganın adanmışlık yollarını, özellikle kutsal müzik Kirtan’ı ve meditasyonu kutlamak için oluşturulmuş bir festival.

Bhakti Fest’e geçtiğimiz sene festivale gönüllü çalışma programı dahilinde gittim ve çok keyif aldım. Joshua Tree bir çöl ve gerçekten çok mistik bir yer. Burada olmak bile çok keyifli. Bu festivalde katıldığım Michael Brian Baker’ın nefes çalışması ile uyumadan önce beni kendimden geçiren, kristal kaseler ile yapılan iyileştirici müzik seansları benim için yeni kapılar açan deneyimlerdi.

Ayrıca geçtiğimiz sene Deepak Chopra festival onur konuğu olmuştu ve bir panel düzenlemişti. Hintli bir nörolog ve çok iyi konuşmacı olan Deepak’tan enerji, evrenin oluşumu ve teknolojinin geldiği nokta ile ilgili konuları dinlemek benim için çok netleştirici bir deneyim olmuştu.

2) Bali Spirit Festivali, Ubud, Bali 

Bali Spirit Festival yoga, müzik ve dansı bir araya getiren dünyanın en ilham verici yoga festivallerinden biri. Son zamanlarda dünyanın yoga merkezi olarak kabul edilen Ubud’da düzenleniyor. Ormanın içerisinde adeta tropikal bir cennet Ubud…

Bali Spirit Festivali’nin amacı, her bireyin pozitif değişim potansiyeline uyandırılması ve beslenmesi ile evimizde, toplumda ve tüm dünyada olumlu bir değişime yol açmak.

Yoga, dans ve müziğin yararlı ve ilham verici gelenekleri ile Bali Spirit Festivali, Bali’nin Hindu anlayışı olan Tri Hita Karana’yı sergiliyor; manevi, sosyal ve doğal çevrelerimizle uyum içerisinde yaşamayı öğütlüyor.

Müzik ve dans festivalin kalbi ve ruhu. Festival 7 gün sürüyor ve oldukça dolu bir programa sahip. Ecstatic dans seansları ve cacao seramonileri en keyif aldığım, özgürleştiğim ve açılımlar yaşadığım deneyimlerdi. Afican Beat yogada da aşağı bakan köpekte Afrika’lı bir dj eşliğinde kalçaları sallamak çok keyifliydi. Bir de su içerisinde yapılan bir meditasyon çeşidi olan Watsu’yu ilk kez denedim. Bolca dans etmek, nefes almak ve özgürleşmek için harika bir festival olduğunu söyleyebilirim.

3) Wanderlust, North Lake Tahoe, CA

Wanderlust farkındalıklı yaşamı kutlayan, eğitmenler, müzisyenler, konuşmacılar ve şeflerden oluşan dinamik festivaller serisi. Wanderlust kapsamı altında dünyanın birçok yerinde festivaller veya tek günlük etkinlikler düzenleniyor. İlki ve en meşhur olanı North Lake Tahoe’da yer alan ve aslında ünlü bir kayak merkezi olan Squaw Valley’deki festival.

Geçtiğimiz yaz bu festivale gitme şansım oldu. Güzel ve çok organize bir festival olmasına rağmen ben festivali çok ruhsuz buldum. Kesinlikle iyi hocaların ve derslerin olduğu bir alan ama daha fazlasını ne yazık ki bulamadım. Katıldığım en güzel dersler, her öğrencinin ayrı kulaklık takarak katıldığı Elena Bower’ın dersi ve Amplified Yoga Kundalini çalışmasıydı.

4) Sedona Yoga Festivali, Sedona, AZ

Sedona, Arizona gibi görkemli topraklarda yer alan Sedona Yoga Festivali, yoga profesyonellerinin önde gelen endüstri konferansı niteliğini taşıyor.

Arizona’da olması sebebi ile listemde. Buralara gitmek ve Grand Canyon’a bir yolculuk hayalim bayadır var. Bu hayalimi festival ile birleştirip yola çıkacaktım ancak Sedona Yoga Festivali, Bali Spirit Fest ile çok yakın tarihlerde olduğundan tercihimi Bali’den yana kullandım. Biraz konferans havasında olması da beni düşündürttü. Belki seneye veya başka bir zaman.

5) Envision, Costa Rica

Festival, Costa Rica Punta Uvita’da yağmur ormanlarının bozulmamış tropik sahil ile bağlandığı Rancho La Merced’de gerçekleşiyor. Envision Festival müzik, yoga ve surf ile dolu 4 günlük bir festival. 2020 yılı için hayalim bu festival ve Costa Rica kesinlikle!

İnsanlığın potansiyelini uyandırmaya adanmış bir kutlama olarak Envision; sanat, maneviyat, yoga, müzik, dans, performans, sürdürülebilirlik ve doğa ile temel bağlantı disiplinleri ile birbirimize ilham verebileceğimiz bir platform sunmayı amaçlıyor.

6) Udaya: Yoga ve Müzik İnzivası, Pravets, Bulgaristan

Yoga ve müzik inzivası Udaya, Bulgaristan Pravets’de gerçekleşiyor. Bu festivalin bileti 5 gece boyunca 4 yıldızlı RIU Pravets Resort’da konaklamayı da içeriyor, yani hafif lüks ve dolu dolu bir kamp tadında.

50’den fazla dünyaca ünlü yoga hocası ile pratik yapabileceğiniz, canlı müzik performansları, dans, yüzme gibi aktivitelere doyacağınız ve güneş altında keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yaz kampı.

7) Soul Circus Festivali, Elmore, Gloucestershire, UK

İngiltere kırsalında, Cotswolds’da düzenlenen bütünsel yoga ve sanat festivali Soul Circus Festival’de, iyi yaşamın müzikle buluştuğu bir sirk ortamı var!

Londra’ya taşınan arkadaşlarımın sayısının artması sebebi ile listeye ekledim ancak baktım ki Londra değil Oxford’a yakın. Yine de listede bulunsun.

8) Portugal Spirit Festival, Cascais, Portekiz

Portugal Spirit Festival, Bali Spirit Festivali’nin Portekiz bacağı.

9) Sound and Silence Festival, Algavre, Portekiz

Sound and Silence Festival sadece 222 kişinin katıldığı samimi ve sıcak bir buluşma şeklinde geçen butik bir festival. Farklı lokasyonlarda gerçekleşen, sesin ve sessizliğin kutlandığı buluşma bu sefer Portekiz’in güneyinde Algavre’de gerçekleşiyor.

Bolca ses şifası, yoga, dans, nefes çalışmaları, tantra, cacao seremonileri, ecstatic dans, meditasyon, sanat terapisi, kirtan, performanslar, dua çemberleri ve çok daha fazlası bu buluşmada var.

10) Ibiza Tantra Festival, Ibiza

Tantra felsefesini daha derinden öğrenmeye ve pratiğe dönüştürmeye adanmış Ibiza Tantra Festival 4 yıldızlı lüks otel Portinax Beach Club Hotel’de gerçekleşiyor

Tantra aslında yoganın özgürleştirici bir dalı, ilham verici ve benim de inandığım bir düşünce sistemi. Özgürlük, birlik, ifade, yüzde 100 mevcut olma ve ondan kaçmak veya değiştirmeye çalışmak yerine her anı tam anlamıyla tecrübe etmeyi seçmekle ilgili. Her insanı duygularını tam olarak deneyimlemeye teşvik eder; öfkeden romantizme, üzüntüden keyif almaya, yaşamın anlarını tam olarak deneyimlemeye izin verir. Duygular günün sonunda hareket halindeki enerjilerdir ve ve akmalarına izin verilirse, zihinlerimiz ve yaşamlarımız ilerlemeye ve akış yeteneğini geliştirmeye başlayabilir.

Ibiza Tantra Festival’de Tantra, yoga, dans ve müzik alanlarında dünyaca ünlü eğitmenler yeteneklerini paylaşmaya geliyor. Festival boyunca günde 8 Tantra atölyesi düzenleniyor. Tabii ki bolca estetik dans seansları da programda var!

BLOOM SHOP