YAZAN: BURCU ERBAŞ

Magnezyum, bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığımız için büyük önem taşıyor. Buna rağmen sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve gıdaların besin değerlerindeki düşüş, birçok kişide magnezyum eksikliğine yol açıyor. Bütüncül sağlığın sıkı sıkıya bağlı olduğu bu mineralin yetersizliği ise ancak doğru takviyeler ile doldurulabilir. Bunun için birçok farklı formu olan magnezyum takviyelerinden bedenin ihtiyacına en iyi cevap verecek olanı seçmek gerekir. 10 farklı çeşidinden sizin için en doğrusunu öğrenmek için okumaya devam edin!


Magnezyum glisinat

En popüler magnezyum takviyesi olan magnezyum glisinat, kapsül olarak alındığında beden tarafından hızlı bir şekilde, yüksek miktarlarda emilebiliyor. Genel magnezyum seviyelerinin yükselmesini sağlarken bağlı olduğu glisin aminoasidi, bedeni ve zihni rahatlatıyor. Araştırmalara göre, daha iyi bir uyku uyunmasını kolaylaştırırken, uykusuzluk hastalığı tedavisinde kullanılabiliyor. Bu konu üzerinde yapılan diğer araştırmalar ise magnezyum glisinatın gün içerisinde yaşanılan yorgunluğu hafiflettiğini ve hafızayı güçlendirdiğini gösteriyor. Beden tarafından en rahat tolere edilen formata sahip olduğu için birçok kişi tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Magnezyum klorür

Bu takviye optimal mineral seviyelerini tutmakta zorlanan veya beslenmesinden yeterince magnezyum almayan kişiler için öneriliyor. Sprey veya damla formatında satılan, yağımsı hissiyata sahip magnezyum klorür ise cilt üzerine uygulanarak kullanılıyor. Bedenin bu yöntem ile magnezyum ihtiyacını ne derece karşılayabildiği ise hala tartışılırken topikal cilt problemleri; akne, egzema, dermatitin tedavisinde yardımcı oluyor.

Magnezyum L-treonat

Bazı maddelerin kandan beyin ve omurilik sıvısına geçişini önleyen kan-beyin bariyerini doğal olarak aşabilen Magnezyum L-Treonat, beden tarafından kolayca emiliyor ve hızlı etki gösteriyor. Yapılan sınırlı sayıdaki araştırmalar bu takviyenin, hafızayı güçlendirdiğini, yaşlanmaya bağlı zihinsel gerilemeyi yavaşlattığını ve öğrenmeyi kolaylaştırdığını gösteriyor.

Magnezyum laktat

Doktor gözetiminde kullanılması önem taşıyan bu takviye, genel seviyeleri çok düşük kişilerde tedavi amaçlı olarak, yüksek dozlarda kullanılıyor. Aynı zamanda bir tür gıda takviyesi olarak kullanılan magnezyum laktat, mide asidine bağlı problemleri hafifletiyor.

Magnezyum malat

Magnezyumun hücrelerin enerji üretimini destekleyen malik asite bağlı formda satıldığı bu takviye, gün içinde enerji seviyelerin yükselmesine yardımcı oluyor. Beden tarafından daha kolay sindirilebilen ve uzun süre korunabilen takviye aynı zamanda fibromiyalji ve kas problemlerine de yardımcı olduğu düşünülüyor.

Magnezyum oksit

Kalın bağırsak hareketini destekleyen magnezyum oksit bu konuda özel olarak rahatsızlığı bulunan kişiler için öneriliyor. Kullanım dozunu doğru ve az miktarlarda ayarlamanın önem taşıdığı bu takviyenin büyük bir kısmı beden tarafından atıldığı için genel magnezyum seviyelerini yükseltmiyor.

Magnezyum orotat

Atletik performansı arttırdığı için kullanılan magnezyum orotatın bu etkileri bilimsel olarak desteklenebilmiş değil. Bu nedenle yüksek fiyatına rağmen diğer formlarına oranla çok fayda sağlamadığı için takviye olarak birçok kişiye önerilmiyor.

Magnezyum sitrat

Sakinleştirici, kasları gevşetici ve bağırsak hareketlerini hızlandırıcı etkilere sahip magnezyum sitrat birçok narenciye meyvesinin içinde doğal olarak bulunuyor. Genel magnezyum seviyeleri çok düşük olan veya kabızlık problemi çeken kişilerin tedavisinde kullanılan bu takviye aynı zamanda gece yatmadan önce alındığında daha iyi bir uyku sağlayabiliyor.

Magnezyum sülfat

En sık kullanılan magnezyum formu olan magnezyum sülfat takviye olarak satıldığı gibi yüzde 100 saf kaynağı olduğu Epsom Tuzu biçiminde de bulunabiliyor. Kasları rahatlatmak, gözeneklerden toksinlerin atılmasını kolaylaştırmak için kullanılabiliyor. Magnezyum yeterince emilmese de rahatlatıcı etkilerinden faydalanılabiliyor.

Magnezyum taurat

Magnezyum taurat bağlı olduğu taurin aminoasidi sayesinde tek başına magnezyum alınmasından daha etkili bir şekilde kan şekerini ve tansiyonu düzenliyor. Yapılan küçük çaplı araştırmalarda takviyenin, diyabet hastalarının H1C seviyelerini düzenlediğini ve insülin direnci tedavisinde yardımcı olduğu görülüyor.

Yukarıdaki takviyelerden sizin için en uygun olanını öğrenmek için lütfen doktorunuza danışın.

Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini almaz veya olması amaçlanmamıştır. Bir sağlık sorununuz varsa veya böyle bir sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP