Cildimizi arındırmak, sağlıklı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturabilmek için pek çok yöntem duyuyoruz. Kimi yöntemde teknolojik uygulamalar ve kimsayal takviyeli bakım ürünleri kullanılırken kimisinde ise aktif karbon uygulaması ile doğal yöntemlere başvuruluyor. Aktif karbonun faydaları ve güzellik sırlarını sizler için listeledik!

Öncelikle aktif karbon nedir?

Aktif karbon; kömür, Hindistan cevizi kabuğu, zeytin çekirdeği gibi maddelerden ayrıştırılarak elde edilen saf siyah tozdur. Bu toz, yüksek ısıya maruz kalarak “aktif” hale getirilir. Bu nedenle karbonun aktif hali toksik özellikleri yok edici, iyileştirici ve sakinleştirici özelliklere sahiptir.

Aktif karbon toksinlerin daha derinlere karışmasını ve emilimini engeller. Medikal alanda da toksin bağlama özelliği nedeniyle sık sık kullanılmaktadır. Kolestrol seviyesini düşürme, böbreklere fayda sağlama ve zehirlenme vakalarında kurtarıcı rol oynama gibi özellikleri vardır.

Aynı zamanda; sudaki ağır metalleri temizlediğine, dişleri beyazlatmaya yardımcı olduğuna ve alkolün olumsuz etkilerini azalttığına dair araştırmalar yürütülmektedir.

Güzellik rutininde aktif karbonun faydaları

Tüm bu etkilerinin yanı sıra aktif karbonun saç ve cilt güzelliğine iyi geldiği de sık konuşulanlar arasında. Düzenli bir kullanımla aktif karbonunu günlük rutininize eklediğinizde cildinizi toksinlerden arındırarak detoks etkileri yaratıyor.

1. Gözenekleri küçültür

Düzenli aralıklarla yüzünüze aktif karbon maskesi uyguladığınızda kirli hava koşulları nedeniyle tıkanan gözeneklerinizin açıldığını ve çok daha sıkı bir görünüm kazandıklarını fark edebilirsiniz. Aktif karbon, ölü derinin yok olmasını sağlayarak cildinize ferahlık katmaya yardımcı olur.

2. Cilt yağını dengeler

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz aktif karbon maskesi uygulayarak cilt yağınızı denge altına alabilirsiniz. Haftada 1 uyguladığınız aktif karbon maskesiyle yüzünüzün kurumadan olması gereken yağ seviyesine ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

3. Akneleri tedavi eder

Aktif karbondan elde edilen bir sabunla yüzünüzü yıkadığınızda cildinizden uzaklaştırdığınız toksin, kir, yağ sayesinde aknesiz ve sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz.

4. Derinlemesine temizlik sağlar

Kozmetik ürünleri arasında belki de en çok ismi duyulan ürünlerden biri cilt temizleyici kremlar, tonikler ya da jeller. Çok fazla seçenek ve içeriğini bilemediğiniz çok fazla dermatolojik ürün var. Aktif karbonlu sabun veya maske ile diğer bütün ürünleri süzgeçten geçirme telaşına son verebilirsiniz.

5. Hassasiyet ve kızarıklıkları giderir

Aktif karbonun iyileştirici ve tedavi edici özelliği vardır ve bu nedenle yaralara, kızarıklıklara, alerjilere iyi gelerek yatıştırıcı etkiler sağlar.

6. Saçı onarır ve saça volüm kazandırır

Aktif karbondan yapılmış bir şampuanla saç derinizdeki fazla yağdan kurtulabilir, saçınızın ulaşması gereken nem seviyesine erişmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu şampuanlar saçınıza hafiflik katarak daha canlı, volümlü ve ışıltılı görünmesini sağlar.

7. Saç derisi hastalıklarına iyi gelir

Aktif karbondan yapılmış bir şampuanla saçınızı yıkadığınız zaman sadece saçınıza değil saç derinize de bakım yapmış olursunuz. İyileştirici ve tedavi edici özelliğiyle deri problemlerine, kızarıklıklara ve yaralara iyi gelerek saç derisi problemlerinizi azaltmaya yardımcı olur.

BLOOM SHOP