Son dönemlerde hayatımızın her alanında detoks uygulamaları var. Detoks maskeleri, detoks yemek paketleri, detoks içecekleri gibi birçok uygulamayı sıralayabiliriz. Neden bu kadar detoksa ihtiyaç duyuyoruz? Çünkü arınmaya ve yenilenmeye ihtiyaç duyuyoruz.

Bütün sistemi durdurup, temizleyip ve tekrar başlatmak istiyoruz. Peki işe yarıyor mu? Evet ve hayır! İşe yarayan uygulamalar var elbette. Ancak detoks yani arınma artık bir sektöre dönüştüğü için hiçbir etkisi olmayan ama adının içinde detoks olduğu için yüksek fiyatlara satılan çok fazla ürün ve uygulama da mevcut. Ben de bugün kendi detoks deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Sıvı detoksu

Şimdiye kadar uyguladığım en etkili diyet diyebilirim. Kilo kaybetmeyi değil sadece vücudu yenilemeyi hedefliyorsanız siz de deneyebilirsiniz. Bütün gün sadece juice’lar ile beslenip sindirim ve boşaltım sisteminizi şaşırtıyorsunuz. Bu sayede, yemek yemekten dolayı oluşan yorgunluk, atıklar, salgılanan asit ve hormonlar dengeleniyor ve ertesi gün daha dinlenmiş bir sistem ile güne başlıyorsunuz.

Her ne kadar temiz beslenip düzenli spor yaparak kan akışını ve toksin atımını arttırsanız bile, çevre faktörleri dolayısıyla vücutta istenmeyen atıklar birikebiliyor. Bu nedenle belirli aralıklarda vitamin ve lif zengini içecekler ile vücudu dinlendirmenin ve yenilemenin faydalı olduğunu düşünüyorum. Sıvı detoksu ardından daha parlak, canlı ve nemli bir cilde sahip oluyorsunuz. Ayrıca bütün gün antioksidan zengini içecekler ile beslendiğiniz için saçlarınız da güzelleşiyor ve uzun vadede gürleşiyor.

İlginizi çekebilir: Bağırsak Sağlığınızı Destekleyen 3 Günlük Detoks

2. Detoks patchler

Bütün gece ayak tabanına yapıştırılıp vücuttaki toksinlerin atılımını sağlayan detoks patch’leri bence çok verimli ürünler değil. Özellikle cilt problemlerimin yoğun olduğu dönemlerde deneyip bir sonuç alamadım diyebilirim. Farklı markaların farklı içeriklerini kullanmış olmama rağmen bir etki göremedim.

El içi ve ayak altı en geçirgen ve ince derimiz bu nedenle oralarda yapılacak uygulamaları mantıklı buluyorum. Patchler yerine ılık suyun içine kil, tuz ve yağlar ile ayak banyosu daha etkili olabilir. Çünkü, aynı mantık ile ayak tabanından topraklanma ve toksin atımı sağlanabilir. Bu sayede vücutta biriken fazla enerjiyi de akıtmış olursunuz. Sağlıklı ve parlak bir cilt için haftada en az 1 defa bu şekilde hem avuç içinden hem de ayak tabanından enerjinin boşaltılıp dengelenmesi gerektiğini düşünüyorum.

İlginizi çekebilir: Aromaterapi ile Ayak Bakımı

3. Kristal su şişeleri

Değerli ve yarı değerli kristallerin hayatımızın her alanında yer almaya başlamasına çok seviniyorum. Çünkü kristallerin titreşimlerine ve enerjilerine inanıyorum. Kristaller ile yaptığım çalışmaların ardından hayatıma girenlere ve çıkanlara hala şaşırıyorum ve bir yandan mutlu oluyorum. Çünkü şimdiye kadar beni hiç yanıltmadılar.

Kristal taşların su şişeleri içinde kullanılması yeni uygulamalar arasında. Ben özellikle detoks ve arındırıcı etkisi yüksek olan kristal kuvars taşlı şişelerden kullanıyorum. Eğer içinde kristal taş olan su şişesi bulamazsanız kendi şişenizin içine de taş koyup aynı şekilde suyu enerjilendirebilirsiniz. Kristaller suyun titreşimini değiştirerek suyun iyileştirici ve arındırıcı gücünü arttırıyor. İçtikten sonra bütün vücudunuzda dolaşan su, kristalin enerjisi ve gücünü hücrelerinize taşıyor. Bu sayede, kristalin titreşimi ile arınma ve temizlenme sağlanmış oluyor.

Detoks uygulaması yaparken hem kristalleri hem bitkileri hem de iyi niyeti hayatınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin. Çünkü en önemlisi niyet. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

İlginizi çekebilir: Sağlık ve Güzellik Sırlarında Pembe Kuvars Taşı KullanımıSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP