Modern tıp, hastalıkların rahatsızlık veren semptomlarının giderilmesi üzerine yoğunlaşsa da hastalıkların çözülebilmesi için sorunun kaynağına inilmesi gerekir. Vücudumuzun farklı bölgelerinde oluşan dengesizlikler ve hastalıklar, tamamen farklı organ veya bölgelerde hastalık semptomları görülmesine ve hatta yeni hastalıklar oluşmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle hastalıkları bütünsel olarak ele almadığımız sürece semptomları baskılamaktan daha ileriye gitme şansımız oldukça düşüktür. Bu durum sadece fiziksel sağlığımızı değil ruhsal sağlığımızı da kapsar. Anksiyete ve depresyon gibi günümüzde oldukça sık görülen hastalıkları antidepresanlarla baskılamadan önce fiziksel sağlığımızı kontrol etmemiz ve potansiyel nedenlerini araştırmamız gerekir. Peki anksiyete ve depresyonun göz ardı edilen fiziksel nedenleri neler olabilir?

Bütüncül bakış açısı nasıl fayda sağlar?

Tıbba bütüncül bakmak demek sağlığımızın her noktadan birbirine bağlı olduğunu anlamak demektir. Bu durumun en büyük göstergesi de zihin ve ruh sağlığımızın fiziksel sağlığımızdan etkileniyor olmasıdır. Göz ardı edilemeyen bu bağ, ruhsal anlamda hissettiğimiz dengesizliklerin temel nedenlerini oluşturabilir. Dolayısıyla anksiyetenin ve depresyonun temel nedenlerini ararken bakmamız gereken yerlerden biri de fiziksel sağlığımızdır.

Vücudumuzdaki vitamin ve mineral eksiklikleri, tiroid problemleri veya kan şekeri dengesizlikleri duygusal olarak kendini göstermektedir. Örneğin B12 vitamini insan vücudundaki sinir fonksiyonları üzerinde çok büyük bir rol oynar. B12 değeri olması gerekenin altına indiği durumlardaysa hücrelerin arasındaki iletişim tehlikeli ölçülerde azalabilir ve beyin sinyallerinin etkilenmesiyle ani ruh hali değişiklikleri meydana gelebilir.

Aynı zamanda B12 serotonin hormonunun üretiminde de önemli bir role sahiptir. Dolayısıyla B12 eksikliği depresyonu tetikleyebilir.

Tüm bunların yanı sıra genetik mutasyonlar sonucu da depresyona yatkın olmak mümkündür. Örneğin MTHFR geni ve türevlerine sahip olan bireylerin olamayanlara göre depresyon geliştirme olasılığı çok daha fazladır.

Antidepresan gibi ilaçlar depresyon üzerinde olumlu sonuçlar verse de bu ilaçların kullanımlarından önce psikolojik rahatsızlıkların temel nedenini oluşturabilecek fiziksel değişkenlerin incelenmesinde fayda var.

Anksiyete ve depresyonun göz ardı edilebilen bazı fiziksel nedenleri:

  • Bağırsak dengesizlikleri olabilir,
  • Düşük B12 seviyeleri olabilir,
  • Aşırı alkol tüketimi olabilir,
  • Kan şekeri dalgalanmaları olabilir,
  • Tiroid problemleri olabilir,
  • Genetik yatkınlıklar olabilir,
  • Düşük D vitamini seviyeleri olabilir,
  • Demir eksikliği olabilir.

Bu eksiklikleri tespit edebilmek için bir uzman eşliğinde rutin kontroller yapılmasında fayda vardır.

İlginizi çekebilir: Vitamin Eksikliklerinin Belirtileri Nelerdir?

BLOOM SHOP