Ünlü, başarılı ve zengin kişilerin intiharları, hayatta ne kadar çok şey başarırsak başaralım, bunların bizi mutlu etmeye yetmeyeceğini düşündürüyor. Geçtiğimiz hafta ünlü şef ve sunucu Anthony Bourdain ve başarılı tasarımcı Kate Spade’in intiharları da tüm dünyayı sarsarak hepimizi bu konuda düşünmeye yöneltti.

Kate Spade’in çanta tasarımları capcanlı ve mutluluk vericiydi. Anthony Bourdain’in kitapları ve televizyon programları onlarca ödül kazanmıştı. Bu iki ünlü ve başarılı figürün intiharı, Robin Williams’ın ölümünün ardından olduğu gibi geniş çapta bir şaşkınlık yarattı.

Bu intiharların üzücü olmasının yanı sıra korkutucu olan bir yanı daha var.

Tanınmış kişilerin intiharları, toplum genelinde intihar oranlarının artışına neden oluyor. Günümüzde, insanların on yıl önceye nazaran daha fazla intihar riski altında olduğu biliniyor..

Bu durumda akıllara şu soru geliyor; eğer Anthony Bourdain ve Kate Spade gibi kişiler için hayat yaşamaya değer değilse, biz kendimizi bu düşünceden nasıl koruyabiliriz? Sıradan hayatlar yaşayan pek çoğumuz, hayattan zevk almayı nasıl başarabiliriz?

Tıp çevrelerindeki yaygın bir görüşe göre intihar, depresyonun bir semptomu olarak ortaya çıkıyor. Depresyonun doğru şekilde tedavi edilmesi durumunda, intihar olasılığı ortadan kalkıyor. Yapılan haberlerden sonra Kate Spade’in evliliğinde yaşadığı sorunların intiharına neden olmuş olabileceği konuşuluyor. İntihara meyilli kişilerde bu gibi olumsuz durumlar ve dış faktörler intiharı tetikleyebilir. Ancak zor koşullar tek başına intiharın sebebi olarak açıklanamaz. Bugün milyonlarca kişi ilişkisinde ya da evliliğinde problemler yaşıyor, ancak hayatını sonlandırmayı da tercih etmiyor. Depresyon gibi içsel sebepler, intihar eyleminin gerçekleşmesinde önemli rol oynuyor.

Depresyon; kişinin sürekli bir mutsuzluk, suçluluk ve çaresizlik hissiyle boğuşmasına neden olur.

Kişi her ne yaparsa yapsın kendisini mutlu hissedemez, geçmişteki ve içinde bulunduğu andaki tüm sorunlar için kendini suçlu olarak görür. Bu kendini suçlama döngüsü ne kadar devam ederse, kişi o kadar dibe batmış hisseder. İntihar düşünceleri, bu dönemde belirmeye başlar. Kişi, hayatını sonlandırarak tüm bu sıkıntılardan kurtulacağını düşünür.

Mutlu olmak, kişinin gözünde ulaşılması asla mümkün olmayan bir his olduğundan, içinde boğulduğu mutsuzluktan kurtulmak için kişi kendi hayatını sonlandırmaya karar verebilir. Anthony Bourdain ve Kate Spade gibi ünlü ve başarılı kişilerin intiharları da bu şekilde açıklanabilir. Başarı, şöhret, para ve gelişmiş sosyal ilişkiler; bu iki ünlü ismin hayatı yaşanmaya değer görmesine ne yazık ki yetmedi.

Yaşamda karşılaşılan boşanma, ayrılık, aile üyelerinden birinin kaybı gibi zorluklar ve gelecekte yaşanmaya değer hiçbir şey olmadığının düşünülmesi, kişiyi intihar düşüncesine sevk edebilen nedenler arasında bulunuyor. Bu durumda kişi bir de depresyondan mustaripse, intihar düşüncesinin ortaya çıkma ihtimali de artıyor.

Modern hayat, insanları gittikçe yalnızlaştırıyor ve insanların birbirinden uzaklaşarak yalnızlaşması, intihar oranlarının artmasına zemin hazırlıyor.

Kimsenin onları özlemeyeceğini düşünen kişiler git gide daha çok intihara meyilli hale geliyor. Depresyonda olan kişilerin birçoğu, kendilerini çok yalnız hissediyor. Sabah kalkıyor, kahvaltı yapıyor, işe gidip tüm gün bilgisayar başında kimseyle konuşmadan çalışıyor, eve dönüyor, televizyonun önünde yemek yiyor ve uyuyorlar. Bu insanlar o kadar yalnız ki, onların içlerinde ne yaşadıklarını çevrelerindeki kimse anlayamıyor.

İntiharı tümüyle önlemek için kesin çözümler olmasa da, zihinsel sağlığı iyileştirmek büyük önem taşıyor. Depresyon ve anksiyete sorunları yaşayan kişilerin, düzenli tedavi görebilmeleri gerekiyor. Zihinsel hastalıklar çocukluk yaşlarında kendisini göstermeye başladığından, bu rahatsızlıkları önleme çalışmalarının da okul döneminde başlaması gerekiyor. 

Eğer depresyon problemi yaşıyor ve aklınızda intihar düşüncelerinin oluştuğunu fark ediyorsanız, mutlaka yardım alın. Sevdiklerinizle, ailenizle, eşinizle duygularınızı paylaşın ve size yardım etmelerine izin verin. Bir terapiste görünün. Eğer yakınlarınızda depresyonda olduğunu düşündüğünüz biri varsa, yardım alması için onu teşvik edin. Sevgi, nezaket ve yardım; intihara meyilli kişilerin yeniden hayata tutunmasını sağlayabilir.

Kaynak: The New York Times

BLOOM SHOP