Faslı kadınların yüzyıllardır güzellik rutinlerinde kullandığı argan yağı “sıvı altın” olarak da adlandırılıyor. Kişisel bakım rutinlerinin her aşamasında kendini gösteren bu mucizevi içerik, günümüzde de pek çok bakım ürününde kendine yer buluyor. Parıldayan bir cilt veya göz alıcı saçlar bu doğal içerik ile mümkün oluyor! İşte mucizevi olduğu söylenen bu içeriğin kullanımı, faydaları ve argan yağlı saç maskesi tarifi!


Argan yağı nedir?

Mucizevi olduğu yönünde nam salmış olan argan yağı, Fas’ta yetişen argan ağacının fındıksı meyvelerinin sıkılması sonucu elde ediliyor. Leziz Fas mutfağından, göz alıcı Faslı kadınların güzellik rutinlerine ve sağlık sektörüne kadar oldukça geniş kullanım alanına sahip olan bu mucizevi yağ, içeriğindeki yoğun A, E, C vitaminleri, antioksidanlar ve yağ asitleri sayesinde günümüzde yoğun talep görüyor.

Argan yağı ne işe yarar?

Argan ağacının fındıksı meyvesinin sıkılması sonucunda elde edilen bu yağ, güzellik ve sağlık sektörlerinde kendini gösteriyor. Bunlar:

Cilt bakımı: Saf olarak cilde uygulanabilen ve fayda sağlayan bu içerik, losyon ve krem gibi kozmetik ürünlerin içinde de bulunabiliyor. Cilde saf olarak kullanılacağı durumlarda ise küçük dozlar tercih etmek öneriliyor.

Saç bakımı: Saçları nemlendirmek, kırıkları önlemek ve elektriklenmeyi azaltmak için kullanılan argan yağı, ıslak veya kuru saça uygulanabiliyor. Yağlı saçların uçlarına, kuru saçların ise diplerine uygulamak saçta meydana gelebilecek istenmeyen ağırlaşmayı engelliyor.

Mutfak: Pişirme amaçlı kullanılacak olan yağın saf olması gerekiyor. Fas mutfağında sebzeleri pişirirken veya ekmek banmak için sıklıkla tercih edilen bu içeriğin yüksek ısıya maruz kalmamsı gerekiyor. Aksi halde yanıyor.

Argan yağı faydaları

Besleyici içeriği sayesinde pek çok farklı kullanımda olumlu sonuçlar veren argan yağının en belirgin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Akneler: Bilimsel olarak akneler üzerindeki etkisi kanıtlanmamış olsa da argan yağının antioksidan zengini içeriği ve anti enflamatuvar özellikleri sayesinde aknelerin citte yarattığı irritasyonu ve kızarıklığı geçirdiği düşünülmektedir. Ayrıca cildin ihtiyacı olan nemin sağlanması konusunda da yapıcı etkiler gösterdiği ve bu şekilde akne oluşumunu engellediği bilinmektedir.

Kalp sağlığı: Argan yağı, kalp sağlığı üzerinde yapıcı etkileri olan oleik asit yönünden oldukça güçlü bir kaynaktır. Kalp krizi riskini düşürdüğü ve kötü kolesterol seviyelerini baskıladığı biliniyor.

Kan şekeri: Argan yağının insülin direncinin ve şeker hastalığının oluşumunu önlediği de biliniyor.

Yaşlanma belirtileri: Argan yağının besin olarak tüketilmesi, enflamasyonu ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı oluyor ve bu şekilde yaşlanma belirtileri hafifliyor. Ayrıca menopoz sonrası dönmede cildin esnekliğini ve nemini arttırmaya destek olduğu da bilinyor.

Yara tedavisi: Cilt dokusunun iyileşme hızını arttırdığı bilinen argan yağı özellikle yanıklar üzerinde iyileşmeyi hızlandırıcı bir etki gösteriyor.

Argan yağı saça faydaları

Saçların dış katmanının hasar almasını engelleyerek saçların bütüncül kalitesini arttırdığı bilinen bu mucizevi yağ renk pigmentlerinin korunmasına da yardım ediyor. Ayrıca kimyasal işlem gören saçlar üzerinde de koruyucu bir etki sağlıyor ve bu yıpratıcı işlemlere karşı saçı daha dayanıklı bir hale getiriyor.

Argan yağı nasıl kullanılır?

Saf argan yağını ciltte nemlendirici olarak kullanıyorsanız sadece birkaç damla mucizevi etkilerini gözlemlemeniz için yeterli oluyor. Genellikle kullanımdan birkaç dakika sonra emiliyor ve yağlı bir his bırakmıyor.

Saçlarda koruyucu olarak da kullanılabilen bu içerik, özellikle ısı işlemlerinden önce sprey formunda öneriliyor. Ayrıca saçların hem şekil almasını kolaylaştırıyor hem de iyileştirici etki yaratıyor. Ayrıca farklı amaçlara yönelik olarak hazırlanan saç maskelerinin de içinde etken madde olarak bu içerik kullanılabiliyor.

Argan yağı saç maskesi tarifi

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağ veya Hindistan cevizi yağı
  • 1 yemek kaşığı saf argan yağı
  • 1 yemek kaşığı bal(organik)
  • Opsiyonel: lavanta yağı

Tüm malzemeleri birbirine karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Saç diplerinize saç uzamasını hızlandırmak için, saç uçlarınıza ise kırıkların önüne geçmek için sürebilirsiniz. 15-30 dakika arası saçınızda beklettikten sonra saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın.

BLOOM SHOP