YAZAN: ASTROLOG ECEM KIZILTOPRAK

Venüs; nam-ı diğer Afrodit’imiz, 19 Aralık itibariyle Retro; gerileme hareketine başladı ve 29 Ocak 2022’ye kadar retroda olacak. Oğlak burcuna gerileyecek ve Plüton ile yakın temasta olan Venüs, bu defa bizleri 2013 sonu 2014 başına geri götürecek ve o dönemde yaşadıklarımızı da hatırlatacak. Venüs Retrosu sizleri nasıl etkileyecek, öğrenmek için okumaya devam edin!


Venüs retrosu beraberinde neler getiriyor?

Aslında hiçbir gezegen gerilemez ancak hızını düşürür. Retrolarıyla meşhur olan Merkür gibi Venüs de hızını düşürdüğünde kendi yönettiği alanlarda sorunlar, aksamalar ve yavaşlamalar yaşatabilir. Eskiye dair bazı konuları yeniden gündeme getirebilir. 

Venüs; sevgi, aşk, ilişkiler, değerler, öz değer, estetik, güzellik ve cazibe, diplomasi, eğlence, keyif, alışveriş ve parayla ilgili konuları yönetir. Bu sebeple gerileme hareketi süresince bu konular etki altındadır.

Venüs retro süresince sevgiyi alıp vermede zorluklar, ikili ilişkilerde ve aşkta engellerin ve zorlanmaların yaşanması olasıdır. Değer verdiğimiz ve sevgi duyduğumuz şeyleri ve kişileri yeniden gözden geçirmek gerekebilir. Venüs en çok aşk, sevgi ve ilişkileri yönetmesiyle bilinen bir fenomendir ancak; Venüs’ün aşk, sevgi ve ilişkileri yönetmesinden daha derin olan bir fonksiyonu da; öz sevgi ve öz değerdir.

Venüs retrosunun merceğinde öz sevgi

Venüs Retrolarında ilişki temalarının etkilenmesi olasıdır ancak daha olası olan bu ilişkilerde kendi yerimizin ve kendi sevgimizin de etkilenmesidir. Her ilişki parmak izi gibidir. Bizler ilişkilerimizle büyürüz ve olgunlaşırız. Her ilişki içerisindeki yerimizle kendimizi buluruz. İlişkiler aynı kaçamadığımız aynalar gibidir. Onlar bizimle var olmaya devam ettiği sürece bizler de o aynada kendimizi görmeye devam ederiz. Venüs retrodayken ilişkilerimiz vasıtasıyla bu aynalarda öz değerimizi sorgulama vaktimizdir. Bu sebeple bu dönemde kendimizi daha değersiz ve sevgisiz hissetmemiz de mümkündür. 29 Ocak’a kadar bu hislerin temeline inmek ve bunları iyileştirmek için uygun bir süreç olacaktır. 

Venüs Retrosunda ne yapmalı, neler yapmamalı?

Yine bu dönem yeni ilişki kurmamak daha doğrudur. Çünkü retro bitimiyle birlikte zevklerin ve sevgiyi alıp vermedeki tutumumuzun da değişmesi mümkündür.

Öte yandan geçmiş ilişkileri şifalandırmak için önemli bir zamandır. Bu dönem beliren geçmiş ilişkiler ve geçmişten gelen kişi ve olaylara bakmak, bu olayların muhasebesini yapmak, bu kişilerin neden yeniden hayatımıza girmek istediklerini ya da onları hayatımıza yeniden alıp almak istediğimizi düşünmemiz gereklidir. 

Venüs’ün bu defa Oğlak burcunda yer alan Plüton ile omuz temasında olması ikili ilişkilerde çokça manipülatif hamlenin de yaşanabileceğini söyleyecektir. Bu sebeple bu dönem iş, aile, arkadaşlık, eş ve her türlü partnerlik ilişkisinde baskı, zorlama ve manipülasyondan ve bunlara maruz bırakan kişilerden uzak durmak da önemli olacaktır. 

Yine Venüs’ün yönettiği bir diğer husus olan estetik ve güzellikle ilgili konularda da yeni bir girişimden uzak durmak daha doğrudur. Bu dönemde günlük rutinlere ve bakımlara devam edilebilir. Ancak yeni bir güzellik işlemi denemenin sonucu hüsran olabilir. Estetik ve güzellikle ilgili rötuşlar, minik düzeltmeler yapmak için ise uygundur.

Yine bu dönem pahalı eşyalar almak için uygun bir dönem değildir. Bu dönem zevkler ve değerlerde hasarlar meydana geleceğinden sonradan zevklerin değişmesi söz konusu olabilir. Alışverişlerde ürünlerin gerçek değerini tayin etmek de kolay olmayabilir. Daha ziyade ikinci el ve vintage eşyaların alınabileceği ve bu eşyaların öne çıkacağı bir dönem olacaktır. 

Venüs’ün para ve değerleri yönetmesi sebebiyle bu dönem ciddi ve riskli yatırımlardan uzak durmak da önemlidir. Finansal anlamda piyasaların da bu dönemde daha çok etkilenebilmesi söz konusudur. 

Özetle Venüs Retrosu;

  • Bu dönem önceden değer verdiğimiz kişileri ve olayları hatırlamak,
  • Eski arkadaşlar ve gruplarla bir araya gelmek,
  • Önceden bize zevk ve keyif veren şeyleri yeniden yapmak, 
  • Önceden kendimizi iyi hissettiren yerlere gitmek,
  • Eski hobilerimizi yeniden denemek, 
  • Yarım kalan dizileri, eğlence veren aktiviteleri tamamlamak, 
  • Kendi özdeğer bilincimize daha çok çalışmak  
  • Bu dönem aralığında geçmişten gelen kişi ve olayların hala hayatımızdaki yerini sorgulamak için

uygun bir dönemdir.

Keyif ve huzurla, karşınıza çıkan kişi ve olayların sebeplerini derinlemesine algılayabildiğiniz bir Venüs retro süreci olmasını dilerim. Astrolog Ecem Kızıltoprak

1988 yılında İzmir’de dünyaya gelen Ecem Kızıltoprak, 2010 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden lisans, 2013 yılında Torino Üniversitesi Hukuk Fakültesi ’nden yüksek lisans derecesinde mezun oldu. Kariyer hayatına Fikri Mülkiyet hukuku avukatı ve bu alanda yarı zamanlı öğretim üyesi olarak başladı. Ders verdiği dönemde ilgi duyduğu Astroloji üzerine eğitim...BLOOM SHOP