Zen meditasyon hocası ve Astrolog Meral Erduran, Aralık ayında kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuları yıldızlara bakarak yorumluyor. Aralık ayı astroloji ajandası yayında!

1 Aralık; Saat 12:14’te

Venüs Yay burcuna giriyor

Aşk ve yaratıcılık gezegeni Venüs, Yay burcuna girdiğinde daha hevesli, coşkulu ve cesur olacaktır. Venüs’ün Yay burcunda kalacağı 25 Aralık’a kadar farklı ve orijinal olan şeylerden zevk alabilir, değişik olanın tadına varabiliriz.

Bu dönemde ilişkiler, farklı dünyaları keşfetmenin bir yolu olabilir. Dolayısıyla sizden çok farklı zevklere sahip kişiler, her zamankinden daha fazla ilginizi çekebilir. Bu dönemde aynı zamanda sosyallik, macera arayışı ve hareketlilik ön planda olacaktır.

Ayın büyük bölümünü burada geçirecek olan Venüs, bu dönem boyunca başta Yay ve yükselen burçları Yay olan kişiler olmak üzere, bütün ateş elementi burçlarının (Koç ve Aslan) cazibesini arttırıyor.

Bu kişiler ay boyunca ilişkiler konusunda daha coşkulu, hevesli ve yenilikçi olabilir. Koç, Aslan ve Yaylar daha önceki dönemde ilişkiler konusunda zorluklar yaşadıysa şimdi bu alanı düzenleyerek çevreleriyle her zamankinden daha uyumlu olabilecekler.

Kendilerini gösterme ve ortaya koyma konusunda hevesli ve heyecanlı olabilirler. Bu dönemden ikincil olarak Terazi ve Kova burçları olumlu olarak etkileniyor. Terazi ve Kovalar sosyal ilişkileri konusunda olumlu etkiler altında olacaklar. Yeni arkadaşlar edinebilir veya sosyal çevrelerini bu dönemde genişletebilirler.

3 Aralık; Saat 10:34’te

Merkür 29 Yay burcunda ters hareketine başlıyor

İletişim gezegeni Merkür, 5 Kasım’da Yay Burcuna girdiğinden beri iletişimde iyimserlik getirdi. Bu dönemden sonra günlük konuşmalarımız daha coşkulu ve meraklı bir hale gelmiş olabilir. Bu dönemde seyahatler, eğitim planları ve haberleşme alanında daha dışa dönük ve maceracı bir tutum sergilemiş olabiliriz.

Merkür şimdi ters hareketine başladığında, Kasım ayından beri gelişen olaylar, planlar ve programları yeniden gözden geçirmemiz gerekebilir. Verdiğimiz sözler varsa bunları da gözden geçirmemiz gerekecektir. Özellikle yurtdışı kaynaklı, yabancıları ilgilendiren planlar, projeler ve seyahatlerle ilgili olarak daha önce göremediğimiz ya da gizli kalmış konular ortaya çıkabilir.

Bazı planları yeniden gözden geçirmek söz konusu olabilir. Merkür 23 Aralık’ta 13⁰ Yay Burcunda tekrar düz hareketine başlayacak. Böylece bizler de Aralık boyunca edindiğimiz bilgileri uygulamaya koymak isteyebiliriz.

Merkür’ün ters hareketinden en çok Yay burçları ve yükselen burcu Yay olan kişiler etkilenecektir. Yaylar bu dönem boyunca hayata bakış açılarını yeniden değerlendirmek isteyebilir ve bazı konular üzerinde vermiş oldukları kararları tekrar değerlendirerek değiştirebilirler. Bu dönem eğitim, iletişim, seyahat planları, eğitim programları ve yurtdışı bağlantılı konuları yeniden değerlendirmek ya da geriye dönük gözden geçirmek için oldukça uygun olacaktır. Yeni planlar ve projeleri Aralık’ın 23’ünden sonraya bırakmak daha uygun olabilir.

3 Aralık; Saat 18:46’da

Ay 11 İkizler burcunda Dolunay fazını oluşturuyor

İkizler burcundaki Dolunay, tecrübeden bilgiye bir geçiş sağlar. Deneyimlediğimiz ya da belli bir süre boyunca edindiğimiz bilgileri artık iletmek, başkalarına aktarmak ve bu tecrübeleri konuşmak isteriz. Yani bu dönem iletişim zamanıdır…

Fakat nasıl bir iletişim kurduğumuzun farkında mıyız? İnançlarımıza körü körüne mi bağlıyız yoksa zaman zaman yeni bilgiler kullanarak kendimizi yenileyebiliyor muyuz? Başkalarının fikir ve düşüncelerine ne kadar açığız? Yeni bilgileri kolayca kabul edebiliyor muyuz? Yoksa bu konuda dirençlerimiz mi var? En önemlisi de hayat tecrübelerimizi pratiğe dökebiliyor muyuz? Yoksa deneyimlerimizi günlük hayata geçirme konusunda tutukluklarımız mı var? Bu Dolunay tüm bu soruları gündemimize taşıyacaktır.

Dolunay’dan en çok etkilenecek kişiler, 2 – 4 Aralık doğumlu Yay burçları, 1 – 3 Haziran doğumlu İkizler burçları, 1 – 3 Mart doğumlu Balık burçları ve 3 – 5 Eylül doğumlu Başak burçları olacaktır.

9 Aralık; Saat 11:59’da

Mars Akrep burcuna giriyor

Mücadele ve savaş gezegeni Mars, Akrep burcuna geçtiğinde iyice güçlenir. Mars burada yönetici konumundadır. Dolayısıyla iyisiyle kötüsüyle tüm enerjisini ortaya koyacaktır. Mars, Akrep burcunda enerjisini kontrol edebilen, kararlı bir güç oluşturur. Gücü kontrol etmek bu dönem boyunca ön planda olacaktır. 26 Ocak 2018’e kadar devam edecek olan bu dönem iyi stratejiler geliştirmemize yardımcı olacaktır.

Mars aktiftir, hareket edendir. Akrep ise derin ve kararlıdır; köklü değişimin iyi sonuç getireceğine inanır. Böylece Mars, Akrep burcunda kendini ve başkalarını tam olarak hesaba katarak, nerede büyük bir değişim gerçekleştirmesi gerektiğini arar ve bulur.

Merkür’ün geri hareketine yaklaşmamızın da etkisiyle, yavaş davranır ve emin adımlarla ilerlemek isteyecektir. Bu dönem aynı zamanda öfke, kızgınlık ve kıskançlık gibi durguların bilinçaltından bilince yükseldiği bir süreç olabilir. Bu sebeple bu tür duygular içine düştüğümüzde konunun o anki durumdan çok, önceden altta yatan başka sebeplerden kaynaklandığını fark etmek psikolojik gelişimimiz açısından olumlu sonuç verecektir.

Mars’ın Akrep burcundaki yolculuğundan en çok Akrep burçları ve yükselen burcu Akrep olan kişiler etkilenecektir. Akrep burçları bu dönemde fiziksel enerjilerinin arttığını fark edebilirler. Fakat aynı sebepten enerjilerini fazlaca harcama eğilimine dikkat etmeleri gerekir.

Fazla fiziksel hareket ve yorgunluk sağlık konusunda onları zorlayabilir. Akrepler, aynı zamanda kendilerini dönem boyunca fazlasıyla güçlü hissedecekleri için gereksiz riskler almak isteyebilir. Ego enerjisi yüksek olabilir. Bu etki başarı getirebileceği gibi hırs, tartışmalara da sebep olabilir.

Bu dönemden olumlu etkilenecek diğer burçlar Yengeç ve Balık burçları olacaktır. Yengeç ve Balıkların fiziksel enerjileri yükselirken kendilerine güvenleri yerinde olacaktır. Bu etki ikili ilişkiler konusunda da bu burçları olumlu olarak etkileyebilir.

Başak ve Oğlak burçları da, Mars geçişinden destek alabilecek. Diğer taraftan Boğa, Aslan ve Kova burçları bu dönemi zorlayıcı bulabilir. Bu kişiler çok fazla efor sarf etmek zorunda kalıp fiziksel olarak yorgun düşebilirler. Bağışıklıklarının düşmemesine ve gereksiz tartışmalar içine girmemeye çalışırlarsa bu dönemi daha az zorlayıcı geçirebilirler.

18 Aralık; Saat 9:29’da

26 Yay burcunda Yeniay fazı gerçekleşiyor

Yay burcundaki Yeniay, iyimserliğin, genişlemenin ve macera arayışının hayatımıza girişini müjdeliyor. Güneş’in Yay burcunda olduğu 22 Kasım’dan beri iyimserlik, paylaşım ve daha geniş kitlelere hitap etmek günlük hayatımızın içinde doğal hale geldi. Şimdi, bu konularla ilgili yeni bir başlangıç yapabilme fırsatını yakalayabileceğiz.

Önümüzdeki ay boyunca yüksek öğrenim, yabancı dil eğitimi, yurt dışına seyahat ve yabancı ülkelerle ilişkiler konularında girişimlerde bulunulabilir. Aynı zamanda farklı deneyimlere açık olacağımız için, risk alma konusunda tereddütsüz davranabiliriz. Diğer taraftan hayatımızda oluşan değişiklikleri kontrol etmekte zorlanabiliriz. Koşullara uyum sağlayarak, her zaman olduğundan daha esnek davranmamız gerekebilir.  Şimdi Yeniay’la birlikte bilinçsiz olarak başlattığımız girişimler daha sonra kendiliğinden şekillenecektir.

20 Aralık; Saat 7:48’de

Satürn Oğlak burcuna giriyor

Satürn temel yapı, form, kurallar ve kalıplarla ilgilidir. Hangi burca girerse o burçta bu yapıları sınar. Geçtiğimiz 2,5 sene boyunca Yay Burcu temaları sınandı. Belki bizler de Yay temalarıyla, Yay burcu olsak da olmasak da sınandık ve testlerden geçtik.

Bazı yapılar yıkıldı, bazı yapılar ise testten geçerek güçlendi. Bu dönemde din, eğitim özellikle yüksek eğitim, felsefe ve hukuk sitemi gibi konular testten geçmiş olabilir. Dolayısıyla bu konularla ilgili kişiler, din adamları, üniversite sahipleri, yöneticileri, akademisyenler, hukukçu ve avukatlar bazı kısıtlamalar veya engellerle karşılaşabilirler.

Yabancılar ve yurt dışıyla bağlantılı konular, seyahat acenteleri, konsolosluklar, yurt dışıyla yapılan anlaşmalar, ticaret ve hukuki konularda beklemeler ve zorluklar yaşandı. Hepimiz inançlarımızı ve inanç sistemimizi gözden geçirdik.

Satürn şimdi yöneticilerinden biri olan Oğlak burcuna geçiyor. Satürn, Oğlak burcunda iyice güçlenir. Sorumluluklar ön plana çıkarken güçlü yapılar ortaya çıkacaktır. Devlet, kurum ve muhafazakar formlar güçlenecek, fakat aynı zamanda da testten geçecektir.

Dolayısıyla çürük yapıların bu dönemde barınması mümkün olmayacaktır. Otorite konumundaki yöneticiler de aynı şekilde testlerden geçerken güçlü olanlar iyice güçlenecek ama temeli zayıf olanlar dağılacaktır. Aynı zamanda kontrol etmek ve kontrol edilmekle ilgili konular ön plana çıkacaktır. Bir form oluşturmak ve kalıplar içinde ilerlemek için iyi bir dönem; fakat özgürlük ve sıra dışı olmak için iyi olmayan bir dönemin içine giriyoruz. Bu dönemde aynı zamanda güvenlikle ilgili konular gündeme gelerek sınanabilir. Güvenlik konusu fazlasıyla ciddiye alınarak bu alanda yeni yapı ve formlar oluşturulmak istenebilir.

17 Aralık 2020’ye kadar devam edecek bu dönemden en çok etkilenecek kişiler Oğlak burçları ve yükselen burcu Oğlak olan kişiler olacaktır. Oğlaklar, sınırlarının ve güçlerinin test edildiğine şahit olabilirler. Güçleri test edilirken dönem sonunda daha da güçlenerek çıkabilirler. Aldıkları sorumlulukları isteyerek mi taşıyorlar yoksa bunlar onlara büyük bir yük mü oluşturuyor?

Tüm bunlara bakarak istemedikleri sorumlulukları bırakmak isteyebilirler. Yengeç burçları ve yükselen burçları Yengeç olan kişiler ise, Satürn geçişini ilişki alanında yaşayacaktır. İlişkiler içindeki sorumluluklar test edilerek ikili ilişkilerini yeniden gözden geçirebilirler.

Koç burçları ve yükselen Koçlar kariyer alanındaki sorumluluklarına bakarak bu alanda yeni temeller atabilir ya da burada bazı testlerden geçebilir. Otorite konumundaki kişi ve patronlarıyla olan ilişkilerini gözden geçirmek isteyeceklerdir. Terazi burçları ve yükselen Teraziler ev ve aile için sorumluluklara bakacakları bir döneme giriyor. Ev için bazı değişimler, tadilat ve yenilenmeler yaşamaları söz konusu olabilir.

Bu dönemden en olumlu etkilenecek iki burç Boğa ve Başak burçları olacaktır. Bu burçlar Satürn’den destek alırken kendileri için güçlü ve sağlam temeller oluşturabilirler. Yine Balık ve Akrep burçları Satürn Oğlak geçişinden destek alıyor.

21 Aralık; Saat 19:27’de

Güneş Oğlak burcuna giriyor

Böylece önümüzdeki bir ay boyunca kararlılık ve disiplin önem kazanıyor. Kendimize ve çevremize duyduğumuz sorumluluk bilinci güçlenirken, işe yarar ve somut konularla ilgilenmek isteyeceğiz. Dolayısıyla günlük hayatın içinde her zaman yaptığımız işleri ciddiyetle ele alıp, enerjimizi kontrollü bir şekilde idare edebileceğiz. Bu da minimum enerjiyle maksimum fayda sağlamamıza yardımcı olacaktır. İş, kariyer, sorumluluklar, ciddiyet, güvenlik gibi konular ajandamızda ilk sıralarda yerini alacaktır.

Bu dönemden en çok Boğa, Başak ve Oğlak burçları olumlu olarak etkilenecektir. Bu burçlar, günlük hayat içinde işlerini kolaylıkla yürütebilir ve kolaylıkla somut sonuçlar alabilirler.

23 Aralık; Saat 4:50’de

Merkür 13 Yay burcunda düz hareketine başlıyor

Merkür 3 Aralık’ta 29⁰ Yay Burcunda ters hareketine başlamıştı. Bu dönem iletişim gezegeni Merkür’ün işlevinin içselleştiği bir süreçti ve bu içsel süreçte bizler de hayatımızdaki pek çok konuyu daha derinlemesine sorgulamış olabiliriz.

Yurtdışı bağlantılı ve yabancıları ilgilendiren konularla ilgili bir ileri iki geri giden bir süreç geçirmiş olabiliriz. Eğitim, ulaşım, din, hukuk, seyahat gibi konularda istediğimiz hızda ilerleyememiş olabiliriz. Şimdi Merkür tekrar düz hareketine başlayacak ve artık Aralık ayı boyunca bizi zorlayan ya da bekleten konularla ilgili daha rahat bir şekilde ilerleyebileceğiz.

25 Aralık; Saat 8:25’te

Venüs Oğlak burcuna giriyor

Aşk gezegeni Venüs, Oğlak burcuna girdiğinde ciddileşecektir. O, ilişkilerinde maddi güvence ve saygınlık arar. Ancak, olgun ve aklı başında kişilerle bir ilişkiye girmek isteyecektir. İlişkileri her zaman bir amaç doğrultusundadır. Sorumluluk sahibidir ve ilişkilerini iş bağlantılı kurmaktan hoşlanır. Aynı zamanda para konusunu oldukça ciddiye alır.

Venüs’ün Oğlak burcunda hareket edeceği 18 Ocak 2018 tarihine kadar, bizler de ilişkilerimizde yavaş fakat sağlam adımlarla ilerlemek isteyeceğiz. Venüs kendini ortaya koymak isterken, yaratıcılık isteyen konularda somutluk mümkün olabilecek. Böylece ortaya elle tutulur, gözle görülür ve aynı zamanda da işlevi olan işler çıkartabiliriz. Oğlak burcunun yöneticisi olan Satürn’ün de yöneticisi olan Oğlak burcunda güçlü konumda oluşu, ilişkilerde aradığımız sağlamlığı, ciddiyeti ve maddi alanda aradığımız güvenceyi bulmamızı sağlayacaktır.

Bu dönem boyunca Oğlak burçları ve yükselen burcu olan kişiler başta olmak üzere Boğa ve Başak burçları, ilişkilerinde aradıkları güvenceyi ve düzeni sağlayabilirler. Bu kişilerin çekicilikleri artarken istek ve arzularını somut bir şekilde dile getirebilirler. Venüs, Oğlak döneminden ikincil olarak etkilenecek burçlar ise Akrep ve Balıklar. Bu kişiler ilişkilerini rahatlıkla yürütebilir ve özellikle sosyal ilişkilerinden somut fayda sağlayabilirler.Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...BLOOM SHOP