Sabahları uyanamamaktan ya da uyanıpta yorgunluk hissetmekten mi şikayetçisiniz? Her geçen gün enerjinizin daha da azaldığını hissediyorsanız, yaşamınızda bazı alışkanlıkları değiştirmenin vakti gelmiş demektir. İşte size yaşamınızı değiştirmenize yardımcı olacak ve yorgunluk hissi yerine tüm günü enerjiyle tamamlamanızı sağlayacak öneriler…

Sabah

 1. Alarmı asla ertelemeyin: Alarmınız ya da çalar saatiniz çaldığı gibi kalkın yataktan. “Beş dakika daha…” diyerek ertelediğiniz alarm, günün geri kalanında kullanacağınız enerjiyi adeta emiyor. Alarmınızı erteleme tuşuna basmadan uyanabileceğinize bir zamana kurun ya da biraz daha erken yatmayı deneyin.
 2. Uyanır uyanmaz su için: Su içmek, vücudunuzun potansiyel enerjisini kullanabilmesi için gerekli. Sabahları sindirim sisteminizin ve tüm metabolizmanızın çalışmaya başlaması için su içmek iyi bir tetikleyicidir. Yatmadan önce ve uyandıktan sonra su içerek güne daha enerjik başlayabilirsiniz.
 3. Kahvaltıda doğru beslenin: Tatmin edici bir kahvaltı vücudunuzu tüm gün güçlü ve dirençli tutar. Tam tahıllı, proteinli ve vitaminli bir kahvaltı enerjinizi yükseltir ve kan şekerinizi düzenler. Rafine karbonhidratlar ve şekerli gıdaların yer aldığı bir kahvaltı ise kısa sürede yeniden acıkmanıza neden olur. Bu da enerjinizin aniden düşmesine sebep olur.
 4. Egzersiz yapın: Güne egzersizle başlamak, daha enerjik hissetmeniz için en iyi yollardan biridir. Aynı zamanda, kalori harcayarak bonusu kapmış olursunuz. Eğer sabahları erken kalkmakta güçlük çekiyorsanız, günün herhangi bir saati de egzersiz yapabilirsiniz.

Öğleden sonra

 1. Temiz hava alın: Kendinizi masanız ile sandalyeniz arasında sıkışmış hissediyorsanız pencereyi açıp temiz havayı ciğerlerinize doldurun. İmkanınız varsa kısa süreli bir yürüyüş yaparak tazelenin. Döndüğünüzde kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz.
 2. Yeşil çay için: Öğleden sonraki ikinci fincan kahve cazip olabilir. Eğer yüksek tansiyon sorununuz yoksa kahve yerine yeşil çay içmeyi tercih de edebilirsiniz. Vücudunuzda biriken ödem yeşil çay sayesinde kolayca atılır. Bu da daha hafif ve zinde hissetmenize yardımcı olur.
 3. Çalışma alanınızı düzenleyin: Masanız (veya gelen kutunuz) gün içinde savaş alanına dönüyorsa, bu durum daha stresli hissetmenize neden olur. Masanızın üstünü ve bilgisayarınızdaki masa üstünü temizlemeye her gün birkaç dakikanızı ayırarak, daha sakin bir çalışma ortamına kavuşur ve daha verimli çalışabilirsiniz! Bu durum enerjinizin karmaşa içinde eriyip gitmesini de engeller.
 4. Enerji verici atıştırmalıklar tüketin: Abur cubur otomatındaki ürünler cazip olsa da ancak uzun vadeli enerji vermez. Meyve, kuruyemiş ya da sağlıklı atıştırmalıkları ölçülü porsiyonlarda tüketirseniz, akşam yemeğine kadar daha enerjik hissedersiniz.

Akşam

 1. Alkole veda: Uzun bir günün ardından, birkaç kadeh şarap veya güzel bir kokteyl gevşemek için mükemmel bir yol gibi görünebilir ancak alkol doğal uyku döngünüzü bozabilir. Ertesi sabah, yorgun hissetmek istemiyorsanız yatmadan önce alkolle olan ilişkinize son verin.
 2. Elektroniği kapatın: Yatmadan önce cep telefonu, bilgisayar ya da televizyon gibi elektroniklerden uzak durun. Bunlar yerine kitap ya da dergi okumak sizi iyi bir uykuya hazırlayacaktır.
 3. Erken yatın: Dizi, film ya da belgesel programı; hepsinin tekrarını bulabilirsiniz. Siz siz olun gece yarılarına kadar oturup bir şeyler izlemek ya da bir şeylerle uğraşmak yerine erkenden yatıp dinlenmeyi deneyin.

Kaynak: Pop Sugar


BLOOM SHOP