Kasım ayı ajandasına genel bakış

4 Kasım; Saat 8:22’de

Ay 11⁰ Boğa burcunda, Güneş 11⁰ Akrep burcunda dolunay fazı gerçekleşiyor

Yeniay’da başlattığımız konuların sonuçlarını Dolunay döneminde alırız. Bu dönem bir hasat dönemidir. Bir taraftan kişisel ihtiyaçlara ve fiziksel isteklere yönelmek, diğer taraftan da başkalarıyla olan yakın paylaşımlarımıza odaklanma isteğimiz içsel bir gerilim yaratabilir. Bu dönemde sahip olmak ve paylaşmak arasındaki dengeyi kurabilirsek, içsel huzurumuzu koruyabileceğiz.

Duygusal olarak kendimize yönelsek de, aslında hala başkalarından etkilenmeye açığız. Akrep, Boğa aksında paylaşım ve sahiplenme konuları arasında gidip gelebiliriz. Boğa ile Akrep’in zıtlığına karşın, her iki burcun da dokunma ve hissetme ihtiyacı Dolunay enerjisi ile bir araya gelince cinselliği ön plana çıkaracaktır.

Derinlik ve hırs, sevgiye dönüşmek isteyecektir. Tutkuyla bağlı olduğumuz konuları sevgi duygusu ile besleyebiliriz. Sağlam bir temeli, ancak dönüşümü sağladıktan sonra oluşturabiliriz. Bu dönemde gizli ve saklanmış konular açığa çıkabilir ve görünür hale gelebilir.

Gelişimin sağlanması için bir takım şeylerden tamamen vazgeçmeli ve elimizde kalan sağlam parçalarla yolumuza devam etmeliyiz. İçinde bulunduğumuz mevsimin enerjisine paralel olarak çürümüş olan şeyler, tıpkı sonbahar yaprakları gibi teker teker dökülecektir. Gideni bırakabilmek bizi uzun vadede güçlendirip yenileyecektir. Unutmamak gerekir ki dökülen yapraklar toprağa karışır ve daha sonra düştüğü yerdeki toprağı besleyerek kökleri daha da güçlendirir; yeter ki biz bu dönüşüme izin verelim.

Bu ay gerçekleşecek Dolunay’dan en çok etkilenecek grup 2 – 4 Kasım doğumlu Akrep burçları, 30 Ocak – 1 Şubat doğumlu Kova burçları, 1 – 3 Mayıs doğumlu Boğa burçları ve
2 – 4 Ağustos doğumlu Aslan burçları olacaktır.

5 Kasım; Saat 22:19’da

Merkür, Yay burcuna geçiyor

İletişim gezegeni Merkür’ün, Yay burcuna girmesiyle içimizdeki coşkuyu, iyimserliği ve aktif enerjiyi günlük iletişimimize daha fazla yansıtmaya başlayabiliriz. Bu dönemde zihnimiz oldukça yoğun olacaktır. Dolayısıyla planlarımız, seyahatlerimiz, iletişimimiz ve günlük aktivitelerimiz artacaktır.

Diğer taraftan, hevesli olmamız sebebiyle aktivitelerimizin somut sonuçlarını almamız mümkün olmayabilir. Çünkü zihinsel tasarılarımızı gerçekleştiremeyeceğimiz ölçüde abartabiliriz. Konuşmaya daha fazla vakit ayırıp, işin üretkenlik kısmında yavaş kalabiliriz.

Merkür, 3 Aralık’ta 29⁰ Yay burcunda ters hareketine döneceği için Yay burcunda uzun süre kalacaktır. Merkür ters hareketine döndüğü zaman iletişim, eğitim, ulaşım ve ticaret gibi konularda içe dönme ve yavaşlama süreci başlar. Böylece kendi kabuğumuza çekilip tüm bu sürece daha içeriden bakmaya başlarız.

Merkür’ün ters hareketine dönmeden önceki 3 hafta boyunca ise, bu alanlarda yaptığımız girişimler ve ürettiğimiz fikirlerin üzerinden tekrar geçerek nerede ne eksiklerimiz var görebiliriz. Özellikle yurtdışı ve yabancılarla ile olan bağlantılarımızda pek çok şeyin üzerinden geçmemiz gerekecek. Yine bu alanlarda gizli saklı kalmış konular gün ışığına çıkarak bize bambaşka bir bakış açısı sunabilir. Dolayısıyla Kasım ayı boyunca yaptığımız planlar ve verdiğimiz sözlere dikkat etmek gerekecek. Bu konularla ilgili Aralık ayı hareketli geçebilir.

Merkür 23 Aralık’ta 13⁰ Yay burcunda tekrar düz hareketine başlayacak ve 11 Ocak 2018’e kadar Yay burcunda hareketini sürdürmüş olacak. Bu süreç de bir önceki dönemin bir sağlaması niteliğinde olacaktır. Önemli adımlar atmadan önce tüm bu dönemi sindirmek, net ve berrak bir vizyon yaratabilme açısından önemli olacaktır.

7 Kasım; Saat 14:39’da

Venüs, Akrep burcuna geçiyor

Yunan Mitolojisindeki Hades’in Persephone’yi kaçırarak kendi krallığı olan yeraltında alıkoyması gibi Venüs, Akrep burcuna girdiğinde aşk, ilişkiler ve yaratıcılık konusunda bilinçaltının karanlık tarafı ile bir bağ kurabiliriz. Bilinçaltımızda olan ve çoğu zaman bastırdığımız iç güdüsel tarafımız bu dönemde açığa çıkarak ilişkiler konusunda sahne alacak.

Venüs, Akrep burcunda düşük durumdadır. Venüs’ün zarif, uyumlu ve yaratıcı enerjisi Akrep’in şüpheci ve gizemli tarafıyla pek uyuşmaz. Venüs, Akrep ilişkilerinde aşırı tutkulu, sahiplenici, şüpheci, tutucu ve kıskançtır. Mesafelerin ortadan kalkması, aşırı yakınlık ve paylaşım ilişkileri yorucu bir hale getirebilir. Bunun yanı sıra Venüs’ün Akrep burcunda olacağı dönem boyunca sanat ve yaratıcılık gibi konularda elimizden gelenin en iyisini tutkuyla yapmak isteyeceğiz.

Bu dönemde en çok Akrep burçları ve yükseleni Akrep olan kişiler etkilenecektir. Akrepler cazibelerinin arttığını ve ilişkilerinin canlandığını fark edebilirler. Akrepler, ilişkilerinde fazlasıyla yakın ve derin bir bağ kurabilirler. İkincil olarak bu dönem diğer su elementi burçları olan Yengeç ve Balıkları olumlu olarak etkileyecektir. Başak ve Oğlak burçları Venüs’ün bu geçişini destekleyici bulacaktır. Koç, Boğa, İkizler, Aslan ve Kova burçları bu dönemi ilişkileri açısından fazlaca yorucu bulabilir. Terazi ve Yay burçları bu geçişten direk olarak etkilenmeyecek burçlardır.

18 Kasım; Saat 14:42’de

26⁰ Akrep burcunda yeniay fazı gerçekleşiyor

Bu dönemde başlatacağımız girişimler bizi yenileyecek ve kısa vadede dönüşmemize yardımcı olacaktır. Önümüzdeki dönemde “güç” konusu gündemde kalacak. “Nasıl güç elde edebiliriz ve gücümüzü nasıl kullanabiliriz?”, “Gücümüzü başkalarını yönlendirmek ya da manipüle etmek için mi, yoksa kendimizi geliştirmek için mi kullanacağız?” Bunlar ay boyunca bizi zorlayan sorular olabilir.

Bu dönemde bazı değişimler ve beklenmedik gelişmeler bize “feleğin çemberinden” geçmişçesine bir farkındalık yaşatabilir. Kontrol dışı gelişen olaylar neticesinde, önemli değişimler yaşayabiliriz. Hayatın soyut alanıyla içli dışlı olabiliriz. Hayatımızda artık sonuçlanması gereken, son kullanma tarihi dolmuş ya da ite kaka yürüyen işleri bırakmaya niyet edebiliriz. Bazı alışkanlıkları bırakmak için, ruhsal ve bedensel arınma olarak oldukça uygun bir dönemdeyiz.

Akrep burcunun 26°’si haritamızda hangi alanda ise, burada kontrol dışı gelişmelere ve önemli değişimlere şahit olabiliriz. Bu alanda yeni ve köklü başlangıçlar yapmak da mümkün olabilir. Yeni başlangıçlar için bazı şeylerin bitip sonlanması ve bitenin yasının hakkıyla tutulması gerektiğini de unutmamalıyız. Böylece hayatımızda görevini tamamlamış olan durumlara veda ederken, yeni ve taze olarak hayatımıza giren ve bizi dönüştüren durumlara da kucak açmış oluruz.

22 Kasım; Saat 6:05’de

Güneş, Yay burcuna geçiyor

Güneş; Akrep’in derin, gizemli ve dönüştürücü etkisinden çıkıp Yay burcuna girdiğinde kendini daha rahat ifade edebilecek ortamı bulabiliyor. Güneş, ateş elementi bir burç olan Yay’da daha iyimser, daha neşeli ve maceraya açık olmamızı sağlayacaktır. Seyahat etmek, bilgimizi yaymak ve paylaşmak; yeni konuları öğrenmek ve hukuksal konularla ilgilenmek için olumlu enerjileri beraberinde getirecektir. Akrep’in tutucu ve sahiplenici enerjisinden çıkan Güneş, derinlerden çıkardığı bilgileri, şimdi başkalarıyla paylaşmak isteyecektir.

Bu dönem başta Yay Burçları olmak üzere diğer ateş elementi burçlarına Koç ve Aslan;  iyimserlik, neşe ve enerji getirecektir. Bu kişiler, kendilerini daha iyi ifade edebilir ve parladıklarını hissedebilirler. Bu etkiyle her birimiz 21 Aralık’a kadar olan dönemde daha iyimser ve özgür hissedeceğiz.  Bu süreç kök salmak için pek uygun olmasa da keşif ve macera içinde uygun olacaktır. Yeniliklere daha açık ve keşfetme heyecanıyla dolu olabilir.Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...BLOOM SHOP