Her daim gülümseyen ve her koşulda mutlu olmayı bilen insanlar, çevremizde sayıca az olsalar da onlara gıpta etmemek elde değil. Birçoğumuz mutlu olmanın, hayattan keyif almanın sırrını anlamaya çalışıyoruz. Halbuki bu bir sır değil; çünkü mutluluk içimizde ve bizimle başlıyor! Mutlu olmak için tatile çıkmaya, alışveriş yapmaya ya da yeni bir araba almaya gerek olmadığı araştırmalarla kanıtlandı; çünkü mutluluğun parayla ya da maddi bir varlık ile ilgisi yok. Peki nedir bizleri mutlu edip hayattan keyif almamızı sağlayan aktiviteler? Yaşamınıza dahil etmeniz gereken sekiz maddelik “mutluluk rehberi” işte karşınızda!

1. Cinsel mutluluğa önem verin

Yapılan bir araştırma haftada bir seks yapmanın insanları yılda en az 50 bin dolar kazanmak kadar mutlu ettiğini ortaya koydu. Seks yalnızca fiziksel olarak fayda sağlamakla kalmaz aynı zamanda partnerinizle bağınızı güçlendirerek daha mutlu olmanızı sağlar.

2. Şükredin

Şükretmek iyiliği onaylamak anlamına geliyor. Bu da bizi mutlu kılıyor. Her sabah uyandığınızda minnet duyduğunuz şeyleri hatırlamak için kendinize zaman ayırın. Sağlıklı olmanıza, evinizde uyanmanıza, yapacağınız kahvaltıya minnet duyarak başlayabilirsiniz. Bunun için bir günlükte tutabilirsiniz, değişiminizi kısa sürede fark edeceksiniz!

3. Güçlü bağlantılar kurun

75 yıllık bir Harvard çalışması, mutluluğunun anahtarının güçlü ilişkiler olduğunu ortaya koydu. Çevrenizle, partnerinizle iyi ilişkiler içerisinde olmak, arkadaşlarınızla buluşmak, iş arkadaşlarınızla uyum içerisinde çalışmak kısaca sosyal çevrenizle güçlü bağlantılarınızın olması daha uzun ve sağlıklı bir ömür sürmenizi sağlarken mutlu olmanıza da imkan veriyor.

4. Egzersiz yapın

Vücudunuz terlediğinde başta endorfin olmak üzere birçok mutluluk hormonu salgılar. Bu nedenle egzersiz ardından kendinizi her zaman daha iyi hissedersiniz.

5. Evcil hayvanlar edinin

Bir köpek yavrusunu evlat edinmek, sokakta yalnız başına dolaşan bir kediyi evinize almak belki de ihtiyacınız olan yeni dostluğu size sağlayacaktır. Yapılan araştırmalar evcil hayvan beslemenin stresi ve depresyonu azaltıp kan basıncını düşürdüğünü ortaya koydu. Sağlıklı ve mutlu olmak için iyi bir sebep değil mi?

6. İyi uyuyun

Az uyuduğunuz günler ne kadar huzursuz ve huysuz olduğunuzu hatırlayabildiniz değil mi? İyi bir uyku, kaliteli bir yaşam sürmek için önemli bir unsurdur. Günde en az 7 saat uyuyanlar, zihinsel olarak daha sağlıklı olursunuz ve böylece bedeniniz de size teşekkür eder.

7. Meditasyon yapın 

Her gün düzenli olarak meditasyon yapan insanların daha mutlu, sağlıklı ve sakin olduğunu biliyor muydunuz? Sakin bir alana oturup, bir mum yakın ve on dakika boyunca derin nefes alıp verin. Nefesinize konsantre olmaya çalışın, böylece benliğinizle iletişime geçebilirsiniz.

8. İhtiyacı olanlara yardım edin

Başkalarına yardım ettiğinizde içinizi iyilik kaplar, kendinizle gurur duyar ve bir başkasının hayatına dokunup iyilik yaptığınız için mutlu olursunuz. Vermekten kaçınmayın, eli açık insanlar kalıcı mutluluğa daha kolay ulaşırlar.

Kaynak: Life Hack, Popsugar

BLOOM SHOP