Zen meditasyon hocası ve Astrolog Meral Erduran Ilgaz, Ocak ayında kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuları yıldızlara bakarak yorumluyor. Ocak ayı astroloji ajandası yayında!

2 Ocak; Saat 05:23’te

Ay 11 Yengeç Burcunda; Dolunay Fazını oluşturuyor.

Bu Dolunay özelden geleneksele geçişi sembolize etmekte… Bu dönemde özel hayatımızla, toplumsal alandaki sorumluluklarımız arasında gidip gelebiliriz. Bir taraftan kendimizi korumak ve mesafeli bir ortam yaratmak isterken, diğer taraftan günlük hayatın zorluklarıyla yüzleşmek zorunda kalabiliriz. Haritamızda Yengeç ve Oğlak aksının düştüğü alana bakarak hangi konularda çekimser olmaktan ve korumacı bir tutumdan çıkıp, bireysel olarak bir yön belirleyebileceğimizi görebiliriz.

11 Ocak; Saat 08:09’da

Merkür Oğlak Burcuna giriyor.

Böylece iletişim konusunda ciddileşiyoruz. Düşünceler daha çok iş ve başarı odaklı olacaktır. Merkür, burada otoritenin sesi oluyor. Bu dönemde acele etmeden ve temkinli bir şekilde yeni fikir ve projelerimizi hayata geçirmek isteyebiliriz.

Oğlak burçları ve yükselen burcu Oğlak olan kişiler, 31 Ocak’a kadar ki dönemde kendilerini daha rahat ifade ettiklerini fark edebilirler. Özellikle plan ve programlarını rahatlıkla organize edebilir ve isteklerini rahatça dile getirebilirler. Benzer şekilde Başak ve Boğa burçları da bu dönemde kendi istek ve ihtiyaçlarını kolaylıkla ifade edebilecektir.

17 Ocak; Saat 05:18’de

26 Oğlak Burcunda; Yeniay Fazını oluşturuyor.

Oğlak burcunun enerjisiyle, önümüzdeki dönemde zamanı nasıl daha iyi değerlendirebileceğimize odaklanabiliriz. Bu dönemde sadece kendi isteklerimize göre plan yapmak yerine, sosyal gerekliliklerin ön gördüğü şekilde, belirli bir grubun veya kurumun kurallarına uymak zorunda kalabiliriz. Oğlak zor şartların burcudur. Dış şartlar ne kadar zor olursa olsun o azimle zirveye ulaşabilir; kar ve fırtınaya aldırmaz. Bizler de kişisel hayatımız içinde, dış şartlardaki zorluklardan etkilenmeden önemli ve ciddi başlangıçlar yapabiliriz. Şimdi ektiğimiz tohumların yaşayıp yaşamayacağı ise, kendi iç dengelerimizle ilgili olacaktır.

Bu dönemin soruları: “Sorumluluklarımızı hakkıyla yerine getirebildim mi?”, “Hayatta ne kadar başarılı oldum?”, “Güzel fikirlerimi ve hayallerimi gerçekleştirebilecek miyim?”, “Güvenliğimi oluşturabilecek ve geleceğimi garantiye alabilecek miyim?” olacaktır.

Şimdi kararlılık ve disiplin önem kazanıyor. Kendimize ve çevremize karşı duyduğumuz sorumluluk duygusu yükselirken, işe yarar ve somut konularla ilgilenmek isteyeceğiz. Dolayısıyla bu Yeniay’la yeni yıl için yeni ve somut niyetler koyabiliriz.

18 Ocak; Saat 04:44’te

Venüs Kova Burcuna giriyor.

Oğlak burcundan çıkıp Kova burcuna giren Venüs, prangalarından özgürleşerek dışa açılacaktır. Venüs burada, Oğlak’ın gelenekselliğinden uzaklaşarak özgün ve bireysel sevgiyi arar. Fakat hala Satürn yönetimindeki Venüs mesafesini korumayı sürdürecektir. Dolayısıyla aşkta derinleşmek istemeyebilir. Bu sefer ilişkilerde zihinsel bir süreç içine girer ve bire bir ilişkilerdense arkadaşlık ilişkilerine önem vermeye başlar.

Bu dönemde arkadaşlarımızla daha fazla bir araya gelme, toplumsal konulara karşı olan ilgimizin artması ve sosyal organizasyonlarda yoğunluk artacaktır. Benzer şekilde Venüs, sosyalleşmek, sosyal gruplar içinde olmak, dernekler veya yardım kuruluşları içinde kendini göstermek isteyecektir. İkili ilişkilerde ve aşk ilişkilerinde ise, arkadaşlık olmazsa olmazımız olabilir. Kafaca anlaştığımız, ortak ilgi ve idealleri paylaştığımız kişilerle bir arada olmayı tercih edebiliriz.

11 Şubat’a kadar devam edecek dönem boyunca başta Kova burçları olmak üzere, yükselen burcu Kova olan kişiler cazibelerinin ve yaratıcılıklarının arttığını, ilişkilerinde daha fazla denge ve hoşgörü sağladıklarını fark edebilirler. İkincil olarak İkizler ve Terazi burçlarında doğmuş kişiler Venüs’ün pırıltılı ışıklarında olumlu etkiler alacak. Venüs onlara güzellik, yaratıcılık ve sosyalleşme imkanı verecektir. Bunun yanı sıra Koç ve Yay burçları da Venüs’ten olumlu olarak etkilenen grup içindeler. Koç ve Yaylar, sosyal ilişkilerinde ve yakın arkadaşlıklarında denge ve uyum sağlayabilirler.

20 Ocak; Saat 06:09’da

Güneş Kova Burcuna giriyor.

Böylece sosyal aktiviteler iyice hız kazanıyor. Bugünden itibaren somut konular yerine daha soyut ve evrensel konular günlük hayatımızın içinde yer alacaktır. Teoriler ve kavramlar değerleniyor. Aynı zamanda küresel ve çevreyle ilgili konular da ajandamızda üst sıralara yükseliyor. Önümüzdeki bir ay boyunca orijinal ve farklı olanı yakalamak kolaylaşırken hemen hemen her alanda alternatif olanı arayabiliriz. Yenilikçi ve farklı olan, devrim niteliğindeki fikirler ön plana çıkacaktır.

18 Şubat’a kadar devam edecek olan bu dönemde Kova burçlarının yanı sıra İkizler ve Terazi burçları parladıklarını ve fiziksel enerjilerinin arttığını fark edebilirler. Bu kişiler günlük işlerini kolaylıkla yürütürken sosyal ilişkilerini rahatlıkla sürdürebilirler.

26 Ocak; Saat 15:57’de

Mars Yay Burcuna giriyor.

Fiziksel gücü, mücadeleyi, bireysel enerjinin dış dünyaya aktarılmasını sağlayan Mars, Yay burcunda olacağı 17 Mart tarihine kadar sınırları zorlamaya neden oluyor. Uzak yolculuklar, uluslararası ilişkiler, kültürel faaliyetler bu dönemde Mars enerjisiyle hareket kazanacaktır. Mars’ın dışa dönük ve eyleme geçici bir enerjisi olduğu için yeni arayışlar yaratabilir. Mars’ın Yay burcunda olacağı bu dönem, bir inanca karşı ya da bir inanç için savaşma dönemidir…

Dönem boyunca Yay burçları ve yükselen burcu Yay olan kişilerin fiziksel enerjilerinin arttığını hissedebilirler. Yayların aynı zamanda rekabet istekleri de yoğunlaşacaktır. Fakat bu enerjiyle kendilerini fiziksel olarak fazlaca zorlamamaya dikkat etmeleri gerekecektir. Yayların yanı sıra Koç ve Aslan burçları da bu dönemi fiziksel olarak güçlü geçirecek kişiler arasında olacaklar. Koç ve Aslanların kendilerine olan güvenleri yerinde olacaktır ve günlük işlerini kolayca ve rahat bir şekilde yürütebilirler.

Bunun yanı sıra İkizler, Başak ve Balık burçları bu dönemde fiziksel enerjilerini fazlaca harcayarak yorgun düşebilirler. Gün içinde fazlaca koşuşturup fiziksel ve zihinsel enerjilerini tüketmemeye dikkat etmeleri gerekiyor. Bu grup özellikle inançları ve değerleri nedeniyle ilişkilerinde bazı çatışmalar ve zıtlaşmalar yaşayabilir.

31 Ocak; Saat 16:39’da

Merkür Kova Burcuna giriyor.

Böylece orijinal fikirler üretebilmek kolaylaşıyor. Merkür burada, zihnin kontrollü ve objektif olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda iletişim, haberleşme, medya, ulaşım ve eğitim gibi konularda daha rahat ve daha yenilikçi olabileceğimiz bir döneme giriyoruz. Geçtiğimiz dönemde, Merkür Oğlak burcundayken, bize somut olanı düşündürdü ve zihnimiz işe yarar olana odaklıydı. Fakat şimdi zihinsel enerji değişerek iletişimi tekrar aktif hale getiriyor. Zihnimiz pratikten çok teoriler üzerine yoğunlaşacaktır. Bu da ileriye yönelik düşünebilmemize imkan verebilir.

18 Şubat tarihine kadar Kova burçları ve yükselen burcu Kova olan kişiler kendilerini rahatlıkla ifade edebilir ve geleceğe dair güzel planlar yapabilir. Bu kişiler orijinal fikir ve teorilerini uygulamaya koyma konusunda da başarılı olacaklardır. Benzer şekilde İkizler ve Terazi burçları da fikirlerini rahatça ortaya koyabilir, sosyal ilişkilerini kolaylıkla yürütebilirler.Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...BLOOM SHOP