Zen meditasyon hocası ve Astrolog Meral Erduran, ekim ayında kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuları yıldızlara bakarak burçlarınızı nasıl etkileyeceğini yorumluyor. Ekim ayı astroloji ajandası yayında!

3 Ekim Saat 11:15’te

Merkür Akrep burcuna giriyor.

Böylece günlük iletişimimizde objektif alandan sübjektif alana geçiyoruz. İletişimde, önceki dönemde denge arayışı içindeyken şimdi kendi iç dengelerimize yönelen bir tarza geçiyoruz. Karasızlık yerini aşırı ısrarcı ve istekli olmaya bırakıyor. Dolayısıyla başkalarını memnun etmek yerine kendi fikir ve düşüncelerimize ve bilinçaltının bilinmeyenlerine yoğunlaşıyoruz.

Önümüzdeki dönemde zihnimiz okült, mistik ve sezgisel konularla ilgilenmek isteyebilir. Hayatın bilinmeyenleri ve gizemli konular her zamankinden daha fazla ilgimizi çekebilir. Bu sebeple günlük konuşmalarda derinlik sağlamak mümkün olabilecek.

Yengeç, Akrep ve Balık burçları bu dönemde kendilerini daha rahat ifade edebilir ve bilinçaltıyla daha rahat temasa geçebilirler. Dolayısıyla bu dönemde her türlü terapi güçlü ve dönüştürücü olacaktır.

4 Ekim Saat 7:22’de

Mars Terazi burcuna giriyor.

Savaş ve mücadele gezegeni Mars, Terazi burcunda düşük durumdadır. Dolayısıyla Mars buradayken gücünü tam olarak gösteremeyecektir. Gezegen bu konumdayken, savaşması gereken yerde anlaşma yapmaya çalışacak, mücadele etmesi gereken yerde ise karşısındakinin bakış açısını anlamaya çalışacaktır.

Kısacası Mars’ın enerjisi, Terazi burcunun adil ve uzlaşıcı özellikleriyle ters düşer. Bu dönemde hedefe ulaşmak için direk olarak mücadele etmek yerine başkalarını aracı etmeye çalışabilir, diplomatik yollarla çözüme ulaşmak isteyebiliriz. Bu durumda ilişki dengelerini korumak kolay olmayacaktır. Hem iş odaklı ilişkilerde, hem de ikili ilişkilerde dengelerin bozulması söz konusu olabilir. Daha da önemlisi huzur ortamını bozmamak adına istek ve ihtiyaçlarımızı ikinci plana atabiliriz. Bu da pasif – agresif durumlara ya da daha sonra öfke patlamalarına sebep olacaktır.

19 Kasım’a kadar Terazi burcunda hareketine devam edecek gezegen dönem boyunca Terazi burçları ve yükselen burcu Terazi olan kişilerin enerjilerini arttırabilir. Teraziler içlerinde yükselen enerjiyi sağlıklı bir şekilde kullanabilirlerse fiziksel olarak güçlendiklerini hissedecekler. Diğer taraftan Terazilerin ilişki dengelerini korumak adına enerjilerini fazlaca harcama riskleri de var. Eğer böyle bir eğilim içine girerlerse o zaman fiziksel olarak güçsüz düşmeleri söz konusu olabilir.

Bu dönemden ikincil olarak İkizler ve Kova burçları olumlu olarak etkilenebilirler. Bu kişiler günlük hayat içinde kendilerini daha aktif hissedebilir, daha önce çekimser kaldıkları konularda harekete geçme eğiliminde olabilirler.

Koç, Yengeç ve Oğlak burçları ise bu dönemi zorlayıcı bulabilirler. Özellikle Koç burçları ikili ilişkilerinde, karşılarındaki kişilerin bir ileri iki geri tavırlarından fazlasıyla rahatsız olabilirler. Yengeç ve yükselen burcu Yengeç olan kişiler ev ve aile ortamlarında huzuru bulmakta zorlanabilirler. Aile içi, eski, sürüncemede kalmış konuları açmamaya dikkat etmek gerekebilir. Bu etki aynı zamanda Yengeçlerin yer değişimi ve taşınmalarına destek olabilir. Oğlak ve yükselen Oğlaklar ise kariyer, iş ortamı ve kendilerini dış dünyaya açıp gösterdikleri alanlarda bazı sürtüşmeler yaşayabilir. İmajlarıyla ilgili bazı zorluklar ve kendilerini anlatma zorunluluğu oluşabilir. Bu ikili ilişkilerindeki bazı sürtüşme ya da mücadeleler neticesinde olabilir.

8 Ekim Saat 20:06’da

Venüs Akrep burcuna giriyor.

Venüs Akrep burcundayken ilişkilerde kıskançlık ve tutku yaratır. Venüs bu burçta düşük durumdadır. Venüs’ün zarif, uyumlu ve yaratıcı enerjisi Akrep’in şüpheci ve gizemli tarafıyla pek uyuşmaz. İlişkilerdeki dengeyi ifade eden Venüs, şartlar eşit olmadığında değer kaybeder. Her karşılaştığı kişiyi baştan çıkarmak isteyen Venüs burada tek bir kişiye takılarak takıntılı bir hal alır. Bu etkiyle ilişkilerde cinsellik iletişimin önüne geçer. Mesafelerin ortadan kalkması, aşırı yakınlık ve paylaşımların çok derin olması ilişkileri yorabilir. 

Bunun yanı sıra Venüs’ün Akrep burcunda olacağı dönem boyunca sanat ve yaratıcılık gibi konularda elimizden gelenin en iyisini tutkuyla yapmak isteyeceğiz. Ancak derin bir içselleşme ve dönüşüm sonrası ortaya bir eser sunabiliriz.

Bu dönemde en çok Akrep burçları ve yükseleni Akrep olan kişiler etkilenecektir. Akrepler cazibelerinin arttığını ve ilişkilerinin canlandığını fark edebilirler. İkincil olarak diğer su elementi burçları Yengeç ve Balıklar bu dönemde olumlu olarak etkilenecekler. Bu dönemde başlayan ilişkililer tutkulu yapılarının yanı sıra, yıpratıcı ve manipülasyona açık olabilir.

14 Ekim Saat 00:07’de

Ay 20⁰ Koç burcunda/ Güneş 20⁰ Terazi burcunda; Dolunay Fazını oluşturuyor.

Geçtiğimiz ay Yeniay itibariyle gelişen olaylar, Dolunayla birlikte meyvelerini vermeye başlıyor. Bu dönemde mevcut enerji doruk noktasına ulaşıyor. Koç/Terazi aksında oluşacak Dolunay; “ben” ve “sen” arasındaki denge arayışını gündeme getirecektir. Bugün ilişkiler bize ayna vazifesi görebilir. Böylece başkalarına bakarak kendi yansımamızı görebiliriz. Diğer taraftan, başkalarıyla uyum içinde yaşamak ve kişisel ihtiyaçlarımızı tatmin edebilmek arasındaki hassas dengeyi kurmak, bu dönemde önem kazanacaktır.

İlişkilerimizde denge ve uyum uğruna kendi ihtiyaçlarımızı ikinci plana attıysak, iyi olmak adına bazı konuları sineye çektiysek, şimdi Koç inisiyatifi ele alıp ortalığı toz duman içinde bırakabilir. Bu da duygusal kırgınlıklara neden olabilir. Yükselen enerji öfkelenmemize ve çabuk tepki vermemize sebep olabileceğinden gereksiz tartışmalardan uzak durmak akıllıca olacaktır. Çünkü öfkemiz saman alevi gibi çabuk parlayıp çabuk sönebilir.

Günün sorusu: “İlişki içindeyken nasıl kendi prensiplerimden ödün vermeyebilirim?” olabilir. Bu dönemde, karşımızdaki kişinin farklı bakış açısını görerek bizden tamamen farklı olabilecek değerlerini fark etmekle birlikte kendi bakış açımızı, sırf sevilip onay almak adına bırakmamayı öğrenebiliriz.

Dönüşüm gezegeni Plüton Dolunay derecesine tam kare açı yapmakta. Böylece bilinçaltında sıkışmış duyguların dışa çıkmasını kolaylaştırır. Diğer taraftan, bu duygular çok derin ve muhtemelen bastırılmış yerlerden geldiği için kontrol etmesi hiç de kolay olmayacaktır. Bu durumda en iyisi kartları açık oynamak ve – mış gibi yapmamak. Çünkü biz bir şeyleri kontrol etmeye çalıştıkça bilincin derinliklerinden fışkıran duygular bambaşka alanlardan ifade bulma yolunu seçebilir. Bu etkiyle itiraf etmeye çekindiğimiz arzularımızı göstermek zorunda kalabiliriz.

Şans gezegeni Jüpiter ise Yay burcunda bütün gücüyle Ay’ı desteklemekte. Bu sebeple çözülmeler ve açılımlar sonucu vizyonumuz gelişebilir ve önemli hayat derslerimizi hızlı bir şekilde alabiliriz. Eğer hayata güvenip kendimizi bırakabilirsek ilişkilerimizde çok önemli değişim, dönüşüm ve gelişim söz konusu olacaktır. Fakat güvenmekte zorluk yaşayarak olayları kontrol etmek istersek hem Plüton hem de Jüpiter sınavımızı zorlaştırabilir.

İlginizi çekebilir: 5 Adımda Dolunay ve Ay Tutulması Ritüeli

23 Ekim Saat 20:20’de

Güneş Akrep burcuna giriyor.

Böylece önümüzdeki ay boyunca hayatın derin anlamını anlamaya yöneleceğiz. Bilinmeyen gizemli konular, okült, psikanaliz ya da ezoterik konular ilgimizi çekebilir. Bu dönemde aynı zamanda arzular ve tutkular en üst seviyeye yükselecektir. Derinliğin yanı sıra aşırılıklar da bu dönemde söz konusu olacaktır. Bu sebeple yüksek bilinç devreye girer ve kasım ayının sonuna kadar olan dönemde, kendi irademiz dışında oluşan durumlarla karşılaşmamıza neden olabilir. Akrep, başkalarından etkilenmenin ve başkalarını etkilemenin burcudur. Böylece bizler de önümüzdeki ay boyunca günlük hayatımız içinde yaptığımız işlerle iz bırakabiliriz.

28 Ekim Saat 6:37’de

4⁰ Akrep burcunda Yeniay Fazını gerçekleştiriyor.

Bu dönemde bilinçsiz olarak başlatacağımız girişimler bizi yenileyecek ve kısa vadede dönüşmemize yardımcı olacak. Önümüzdeki dönemde güç konusu gündeme gelebilir. “Nasıl güç elde edebiliriz ve gücümüzü nasıl kullanabiliriz?” “Gücümüzü başkalarını yönlendirmek ya da manipüle etmek için mi, yoksa kendimizi geliştirmek ve zor durumda olan kişilere yardım etmek için mi kullanacağız?” Bunlar ay boyunca bizi düşündüren sorular olabilir.

Kontrol dışı gelişen olaylar neticesinde, önemli değişimler yaşayabiliriz. Hayatın soyut alanıyla daha fazla içli dışlı olabiliriz. Bu dönem belli bir alışkanlığı bırakmaya niyet etmek ve aynı zamanda ruhsal ve bedensel arınma için oldukça uygun olacaktır.

Akrep burcunun 4°’si haritamızda hangi alanda ise burada kontrol dışı gelişmelere ve önemli değişimlere şahit olabiliriz. Bu alanda yeni ve köklü başlangıçlar yapmak da mümkün olabilir. Yeni başlangıçlar için bazı şeylerin bitip sonlanması ve bitenin yasının hakkıyla tutulması gerektiğini de unutmamalıyız. Böylece hayatımızda görevini tamamlamış olan durumlara veda ederken yeni ve taze olarak hayatımıza giren ve bizi dönüştüren durumlara da kucak açmış oluruz.

31 Ekim Saat 18:42’de

Merkür 27⁰ Akrep burcunda ters hareketine başlıyor.

İletişim gezegeni Merkür ters hareketine başladığında iletişim, ulaşım, eğitim ve ticaret gibi konularda içe dönme zamanı geldi demektir. Merkür 20 Kasım’da 11⁰ Akrep burcunda düz hareketine dönecek ve 9 Aralık’a kadar Akrep burcunda hareketine devam edecek. Böylece 1 aydan fazla bir süre Akrep burcunda yolculuğuna devam etmiş olacak. Bu süre boyunca sezgilerimiz iyice güçlenecek ve bilinçaltı semboller günlük hayatımızın içinde çok fazla karşımıza çıkacaktır. Rüyalar dikkat çekici olabilir. Bu dönemde yapılan terapilerde çok daha fazla derine gitmek ve geçmiş travmalarla temasa geçmek söz konusu olabilir.

Bu dönemde özelikle su elementi burçlar (Yengeç, Akrep, Balık) kendimize dönük düşünebilir ve bastırılmış bilinçaltı temalarla yüzleşebilirler. Akrep burçları ve yükselen burçları Akrep olan kişiler, 20 Kasım’a kadar sürecek dönem boyunca kendileri hakkında daha önce fark etmediği bazı konuları fark edebilirler.Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...BLOOM SHOP