YAZAN: BURCU ERBAŞ

En az kıyafet seçimleri kadar kişinin karakterini, stilini, hayata bakış açısını ele veren saç modelleri her sene, o yıla damgasını vuran akımlar üzerinden değişim gösterebiliyor. Bu yıl da özellikle sosyal medya – TikTok – üzerinden popülerleşen, 90’ların sonu ve 2000’lerin başını kapsayan Y2K akımı saç şekillendirme trendlerini biçimlendiriyor. Siz de 2022 saç trendlerini gündelik yaşamınıza taşımak istiyorsanız yüksek performanslı Authentic Beauty Concept Vegan Styling serisini Feur İstanbul kuaförden inceleyin!


Authentic Beauty Concept Vegan Styling serisine yakın mercek

Saf ve yüksek performanslı Authentic Beauty Concept Vegan Styling ürünleri doğayı bilimle buluşturuyor. Mineral yağ, paraben, silikon gibi sentetik içerikler kullanmadan, sadece alternatif doğal içerikler ile saçlara mükemmel kusurlara sahip doğal dokular katıyor. Vegan içerikli profesyonel saç şekillendirme ürünleri ile saçlarda uğraşsız görünümler sağlıyor. Şekillendirme serisinin genelinde aynı saf, pudramsı ve yumuşak alt tonlu; beyaz şakayık, misk, gül, frezya ve menekşeden oluşan bir koku deneyimi yaratıyor. 

2022’nin en trend saç modelleri

Islak görünümlü küt Bob

Senelerdir en trend saç kesimleri arasında sayılarak kült bir statü elde etmiş Bob kesimler ıslak görünümler ile birleşerek sofistike bir hava kazanıyor. Islak görünümü sağlamak için ilk önce nemli saça orta şiddette bir tutuş sağlayan, doğal hissini kaybettirmeden dolgunluk ve hacim katan Authentic Beauty Amplify Mousse‘u uygulamak gerekiyor. Daha sonra sık fırçalı bir tarak ile ister geriye, ister saçın ayrımına göre kulak arkasına yapıştırılan saçlar hafif parlak bitişi ile ıslak görünümü vurgulayacak Authentic Beauty Concept Solid Pomade ile sabitleniyor.


Yeni nesil at kuyrukları

Klasik at kuyruklarının aksine bu yılın odağında olabildiğince eğlenceli ve yaratıcı at kuyrukları bulunuyor. Renkli tokalar, kurdeleler, taçlar ile aksesuarlandırılan at kuyruklarının yanı sıra örgülü veya bubble (kaparcıklı) at kuyrukları da ön plana çıkıyor. Tüm iyi at kuyruklarının sırrı ise saça Authentic Beauty Concept Dry Shampoo gibi ince yapılı bir hacim pudrası ile hafif bir tutuş, hareket ve doğal hacim kazandırmaktan geçiyor. Saçlara kuru ve hacimli bir doku kazandırarak kolay şekle sokulmasına yardımcı olan ürün, dağınık bitişleri sayesinde en meşakkatli at kuyruklarına bile çabasızlık hissi veriyor.


Spike bun; Dikenli topuz

90’lı yılların sonları ve 2000’lerin başlarında pop yıldızlarının favorisi dikenli topuzlar, özellikle Z jenerasyonunun benimsediği Y2K akımı ile yeniden gündemde. Günümüzdeki yorumu daha şık olan dikenli topuzlar, tüm saçın gergin şekilde toplanması veya yarısı açık yarısı toplu şekilde bırakılması ile yapılabilir. Topuzu tamamen tamamlamak yerine saçın uçlarını açıkta bırakmak, istenilen “dikensi” görünümü sağlıyor. Saçlara şekil verilebilir bir doku, orta şiddette tutuş ve Y2K akımına uygun şekilde hafif parlak bir görünüm kazandıran Authentic Beauty Concept Solid Pomade dikenli topuzların vazgeçilmez ürünü. 


Pençe toka topuz

Yine Y2K akımı ile geri dönen pençe tokalar günümüzün en trend saç aksesuarlarından sayılıyor. Ne kadar 90’lar görünümlü, kelebek şeklinde ise o kadar iyi olan pençe tokaların günümüz yorumu saçların geriye doğru pürüzsüz şekilde yapıştırıldığı ve tercihen orta ayrımın korunduğu modeller ile öne çıkıyor. Yapımı için; hızlı kuruyarak şekillendirme kolaylığı sağlayan, neme karşı koruyarak elektriklenmeyi önleyen ve güneşin UV ışınlarına karşı bir kalkan oluşturan Authentic Beauty Concept Strong Hold  Hairspray‘in özellikle saç önleri ve tepelerine bolca uygulanması ve sık kıllı bir fırça ile geriye yatırılması gerekiyor. İşin sırrı ise saçı ilk lastik bir toka ile at kuyruğu yapmakta, daha sonra pençe toka ile tutturmakta yatıyor. 


Bebek örgüler

Açık bırakılmış, plaj dalgalı saçların her iki yanından sarkan bebek örgüler 70’li yılların bohem akımını günümüze taşıyor. Yapılışı için ilk önce, saçlara ağırlık yapmayan ve sertleştirmeden dokunulası plaj dalgaları veren Authentic Beauty Concept Amplify Mousse uygulanıyor. Daha sonra saçın her iki tarafına bir veya birden fazla ince örgüler örülüyor. Bebek örgüler lastik tokalar ile tutturulmuyor! Güçlü bir tutuş ve uzun süreli kontrol sağlayan, içindeki doğal Kaolin minerali sayesinde saçın salaş görünümü destekleyen Authentic Beauty Concept Gritty Wax Paste örgülerin uçlarına sürülüyor. Kendi kendine tutturulan örgüler modeli eforsuz görünüme çok yakışıyor!


Bixie; Pixie ve Bob’un birleşimi

Ne pixie kesimi kadar kısa ne de Bob kadar uzun olan Bixie saçlar maceracı fakat çok da riskli bir kesim yaptırmak istemeyen kişiler için ideal. Kendini en iyi göz hizasında kesilmiş perde kaküller veya yüzü çevreleyen hafif katlar ile gösteren Bixie’nin doğal dokusunu ön plana çıkarmak için orta seviyeli esnek tutuşa sahip Authentic Beauty Concept Shaping Cream kullanılabilir. 


Bandanalar

2022 saç trendlerini takip etmenin en eforsuz yolu ise bandanalar. Y2K akımının bir parçası olan bandanalar, birkaç gündür yıkanmayan saçları gizlemekte, saçı güneşin zararlı ışınlarından korumakta en “moda” çözümü oluşturuyor. Authentic Beauty Concept Dry Shampoo ile fazla yağı arındırılmış, hafif bir kontrol ve doku kazandırılmış saçlar, bandana yardımı ile ister alnın bir kısmı kapatılarak başın arkasında bağlanacak şekilde, isterse de saçların önü açıkta kalarak boyunda bağlanacak şekilde toplanabiliyor. 


Authentic Beauty Concept’in saf ve yüksek performanslı Vegan Styling serisi birbirini tamamlayan şekillendirme ürünleri ile hayal ettiğiniz her modeli saçlarınıza uygulamanızı sağlar. Ercan Göynü‘nün kurucularından olduğu Feur İstanbul üzerinden saf içerikli, sürdürülebilir özelliklere sahip Vegan Styling serisi ürünlerini inceleyebilirsiniz.
Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP